ارتباط ائمه با خلفا ۱۳۸۹/۰۹/۲۹ - ۵۸۰ بازدید

ارتباط امامان با خلفا خوب بوده است به دلیل حدیثی که علی می گوید هر کس مرا بالاتر از ابوبکر و عمر بداند او را حد می زنم؟

اولا هیچ دلیل تاریخی و روایی بر نزدیکی و دوستی بین خلفا و امیر المومنین علی علیه السلام و خاندان پاکش وجود ندارد.ثانیا روایتی که بر این مدعا ذکر شد جعلی است به چند دلیل: 1 . حدیث فوق از حیث سندی مشکل دارد و سند آن ضعیف است بدین معنی که این روایت را اهل سنت از کتاب فضائل الصحابه احمد بن حنبل نقل کرده اند در حالی که خود احمد بن حنبل بعد از نقل این حدیث می گوید این روایت از ساخته های عبد الله بن احمد است همچنین محقق کتاب فوق ( فضائل الصحابه) در حاشیه آن می نویسد:سند این روایت به خاطر ابی عبد الله بن احمد ضعیف است و برای من مشخص نشد محمد بن طلحه چه کسی است؟ (فضائل الصحابة ، ج 1 ، ص 83 ، رقم 49، 294/1 رقم 387، بتحقیق د. وصی اللّه محمد عباس. ط. مؤسسة الرسالة – بیروت).2.اعتراف ابوبکر و عمر برعدم افضلیت خویش : محدثان اهل سنت از قول ابوبکر نقل کرده اند که گفته است: رهبری شما را پذیرفتم در حالی که بهترین شما نبودم . (طبقات ابن سعد ، ج 3 ، ص 182؛ البدایة والنهایة ، ابن کثیر، ج 5 ، ص 269.) همچنین از عمر هم بیش از هفتاد بار نقل شده است که لولا علی لهلک عمر (استیعاب ابن عبدالبر ج 3 ص 1103؛ نظم درر السمطین زرندی حنفی ص 130 و...)
3.تصریح رسول اکرم صلی الله علیه وآله برافضلیت حضرت علی علیه السلام: اگر این حدیث صحیح می بود، لازم بود که ( نستجیر بالله ) بر رسول خدا صلی الله علیه وآله چنین حکمی جاری می شد چرا که آن حضرت همیشه و در همه مواقع حضرت علی علیه السلام را بر دیگران ترجیح می داد مثل آنچه که در واقعه مباهله یا عقد اخوت یا حدیث ثقلین و... اتّفاق افتاد.
همچنین اگر این حدیث صحیح می بود می بایست لااقل در یک نفر اجرا می شد چرا که بسیاری از یاران و نزدیکان حضرت علی به صراحت وی را برتر از خلفا می دانستند ولی حضرت هیچ یک را حد نزد در حالی که سختگیر ترین افراد به اجرای احکام الهی بود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.