ارتباط انتخاب رهبری با دین یا خدا ۱۳۹۲/۰۳/۳۱ - ۶۱۹ بازدید

آیا انتخاب رهبری به دین یا خدا ربط دارد؟

اگر بپذیریم که خدایی وجود دارد و دینی را برای هدایت انسانها تعیین کرده است باید برای تعیین شیوه زندگی اجتماعی و نحوه رهبری آن جامعه نیز به همان دین و یا فرموده های خداوند مراجعه کرد.چند مقدمه:1.دین اسلام، دینی اجتماعی است و علاوه بر حوزه فردی به امور اجتماعی مردم نیز توجه دارد و بر همین اساس اجتماعیات قران از عبادات آن بسیار بیشتر است و توجه به تاریخ انبیاء، جنگ و صلح، شیوه حکومت حاکمان صالح و جبار، اقتصاد و ...در قران نشان از اهمیت اجتماع در نگاه دین اسلام دارد.
2. بعد از پذیرفتن اینکه دین اسلام دینی اجتماعی است، برای اینکه بدانیم برنامه دین در هر بخش مانند اقتصاد و سیاست و فرهنگ و ...چیست، باید به خود دین مراجعه کرد و منظور از مراجعه به دین مراجعه به قران و روایات است و تنها راهی که ما می توانیم مطمئن شویم وظیفه خود در امور اجتماعی و یا فردی را درست انجام داده ایم همین مراجعه به دین است.
3. سیاست و رهبری جامعه اسلامی بخشی از دین اسلام است که به فرموده ایه الله مدرس عین یکدیگرند و سیره نبوی نیز نشان از همین مساله دارد که پیامبر(ص) بعد از فراهم شدن شرایط در مدینه، دولت تشکیل دادند و علاوه بر ارشاد مردم در حوزه عبادات، رهبری سیاسی جامعه را نیز بر عهده گرفتند و با کشورهای دیگر وارد مذاکره شد. سفیر می فرستاد و در داخل کشور اسلامی نیز سیستم اقتصادی، قضایی و اداری خاصی ترتیب داده بود. پس از رحلت پیامبر نیز این رهبری به ائمه سپرده شد که بر اثر انحرافی که در جامعه اسلامی بوجود امد جامعه از رهبری معصوم محروم شد. اما در زمان غیبت نیز بهترین راه برای اینکه بدانیم رهبر جامعه چه کسی باشد مراجعه به متون دینی است که در انها در عصر غیبت فقهای جامع الشرایط را ولی مردم دانسته اند و زعامت و رهبری سیاسی شیعه به این گروه واگذار شده است و دلیل این مساله نیز اشنایی بیشتراین گروه با اسلام و مبانی آن است.
5. پس خدایی که دین را برای سعادت بشر فرستاده است و علاوه بر حوزه فردی در حوزه اجتماعیات نیز درخواست هایی دارد در متون دینی رهبر این جامعه را در عصر حضور و غیبت معصوم تعیین کرده است و قبیح است که خداوند از جامعه اسلامی درخواست حرکت به سمت اقتصاد، سیاست و فرهنگ اسلامی داشته باشد اما رهبر این جامعه را فردی اشنا به اسلام قرار ندهد.
5. حتی اگر تمام مقدمات قبل را نادیده بگیریم فرض کنید دین اسلام از ما خواسته است که اقتصاد اسلامی داشته باشیم، فرهنگ اسلامی باشد، سیاست اسلامی باشد، و ... به نظر شما ایا بهترین شخص و یا گروهی که بتواند به این درخواست اسلام پاسخ دهد چه گروهی است؟ مطمئنا گروه و فردی باید این خواسته اسلام را عملی کند که به اسلام اشنایی بییشتری نسبت به دیگران داشته باشد و امروزه فقها این مسئولیت را برعهده دارند. و این مسئولیت مستند به ایات و روایات زیادی است که خداوند و ائمه فرموده اند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.