ارگاسم زن در دوران بارداری ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - ۱۶۲۷۲۸ بازدید

با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی، در دوران بارداری رابطه جنسی در حالت معمول هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. چه آنکه جنین در کیسه مخصوص خود قرار دارد و زاویه واژن نسبت به کیسه رحمی به نحوی است که مشکلی در هنگام رابطه جنسی ایجاد نمی کند . پس فعالیت جنسی مکرر در یک بارداری سالم، مشکلی ایجاد نمی‌کند ومعمولا زوجین می توانند فعالیت جنسی قبلی خود را ادامه دهند.

با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی، در دوران بارداری رابطه جنسی در حالت معمول هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. چه آنکه جنین در کیسه مخصوص خود قرار دارد و زاویه واژن نسبت به کیسه رحمی به نحوی است که مشکلی در هنگام رابطه جنسی ایجاد نمی کند . پس فعالیت جنسی مکرر در یک بارداری سالم، مشکلی ایجاد نمی‌کند ومعمولا زوجین می توانند فعالیت جنسی قبلی خود را ادامه دهند. البته اگر در معرض زایمان زودرس باشید یا یکی از مشکلات بارداری مانند کوتاهی یا اتساع دهانه رحم، نشت مایع آمنیوتیک، جفت سر راهی یا خونریزی داشته باشید و یا اینکه سابقه سقط ناشی از زایمان زودرس را داشته باشید باید قبل از مقاربت جنسی با پزشک خود تماس بگیرید و احتمالا پزشک شما را از انجام نزدیکی و سکس منع خواهد کرد. همانطور که عرض شد، آمیزش جنسی و به ارگاسم رسیدن، هیچ یک در بارداری عادی ایرادی ندارد، جنین در محفظه عضلانی رحم قرار دارد و از جنین بوسیله مایع آمنیوتیک و کیسه آمنیوتیک به خوبی محافظت می شود. یک پوشش مخاطی ضخیم هم دهانه رحم را می پوشاند و مانع از انتقال عفونت نیز می شود. ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد! در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.

عموما تمایل جنسی زنان باردار از یکی از دو الگوی زیر پیروی می کند :
1- کاهش میل جنسی در سه ماهه اول و سوم بارداری و افزایش آن در سه ماهه دوم
2- کاهش تدریجی میل جنسی با پیشرفت بارداری؛ طی سه ماهه اول ممکن است دچار تهوع و ضعف باشید. طی سه ماهه سوم ممکن است افزایش وزن، بزرگ شدن شکم و حساسیت سینه ها و سایر مشکلات باعث شوند کمتر میل به تماس جنسی داشته باشید. این حالت طبیعی است. در مورد حس خود با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید راهی بیابید که برای هر دوی شما رضایت بخش باشد.
فارغ شدن از نگرانی و استرس در مورد انزال منی در درون رحم و احتمال بارداری و نیز افزایش فعالیت هومورنی و بیشتر شدن گردش خون لگن موجب می شود که میل جنسی برخی از زنان در دوران بارداری بیشتر شود و در برخی موارد، یک زن در دوران بارداری است که برای اولین بار به اوج لذت جنسی می رسد و یا چند بار اوج لذت را تجربه می کند
ممکن است با پیشرفت بارداری متوجه شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد. به علاوه، توصیه می کنیم که حدود 16 هفتگی به پشت نخوابید چرا که وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن ممکن است گردش خون این ناحیه را مختل کند، بهتر است که به پهلو بخوابید.
اما در دوران بارداری، چه زمانی باید از آمیزش جنسی اجتناب کرد؟ برخی وضعیت ها باید شما را نسبت به عدم انجام آمیزش آگاه سازد . اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید. ممکن است پزشک شما را آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد. اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد ( منی ) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند. بنابراین شاید بهتر باشد که همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود داخل واژن اجتناب کند. اگر سابقه سقط خود به خودی داشته باشید ممکن است پزشک شما را از رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت بر حذر دارد. با این حال هیچ رابطه ای بین آمیزش جنسی و سقط خود به خودی پیدا نشده است. در صورت وجود موارد زیر از فعالیت جنسی پرهیز کنید: جفت سر راهی یا پایین واقع شدن جفت در رحم، نارسایی دهانه رحم، آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی، پاره شدن کیسه آب، درد به هنگام آمیزش جنسی، خونریزی بدون علت از واژن و یا ترشح از آن، وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر و یا آغاز زایمان.

توصیه هایی برای شوهران :
برخی خانم ها در حین بارداری بخصوص سه ماهه اول و تا زمانی پس از زایمان بر اثر تغییرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با کاهش میل جنسی روبرو می شوند. تعداد زیادی از خانم ها حس میکنند دیگر به عنوان یک زن برای همسر خود جذاب نیستند. برای برگرداندن میل جنسی خانمها اولین و مهمترین نکته این است که آنها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنید که نتیجه عکس دارد. دوم اینکه اگر چه همسرتان از مقاربت گریزان است اما شما تماس فیزیکی را با وی مثل نوازش کردن و مغازله و ملاعبه با وی را قطع نکنید. نوازش کردن و بوسیدن بدن خانم باعث می شود که هورمونهای میل جنسی در نهایت ترشح شوند. زوج ها باید با هم در مورد نحوه نگاه داشتن تماس فیزیکی شان در حین بارداری صحبت کنند. اینکه چه کاری را بیشتر دوست دارند و چه کاری را کمتر. این کار باعث می شود که زوجین به مرور شیوه خاص خودشان راشکل بدهند و از آن در طول زمان لذت ببرند.
در صورتی که خانمی سابقه ی زایمان زودرس دارد ، توصیه می شود که در صورتی که نزدیکی انجام می شود سعی کند به اوج لذت جنسی ( ارگاسم ) نرسد. چنین حالتی در زن باعث ایجاد انقباضات جزئی در رحم می شود. از آنجایی که مایع منی محتوی ماده ای بنام پروستاگلاندین می باشد و آن هم باعث تحریک انقباضات رحمی می شود، توصیه می شود این مایع در واژن ریخته نشود (یا از کاندوم استفاده شود و یا همانند روش جلوگیری طبیعی، نزدیکی صورت گیرد) و بطور کلی نزدیکی با ملایمت بیشتری همراه باشد. البته در کسانی که سابقه زایمان زودرس ندارند، این مسائل نقشی ندارند. با این حال توصیه می شود در یکی دوماه آخر دقت بیشتری در این مسائل صورت گیرد.
مردها نیز نگرانی هایی در دوران بارداری خانمشان دارند، نگران هستند که مبادا نزدیکی به بچه صدمه ای بزند و یا باعث ناراحتی مادر شود. برخلاف نگرانی خانمها از اندام جدیدشان، بسیاری از آقایان از فرم جدید بدن خانمشان راضی هستند و مقاربت را نوعی نزدیک تر شدن به شرایط جدید همسرشان می دانند. البته معمولاً آقایان ملاحظه شرایط خانمشان راخواهند کرد اما اگر شوهرتان مشکلی در این زمینه دارد حتماً با ماما یا پزشکتان مطرح کنید.
نکته مهم دیگر در مقاربت دوران حاملگی اینست که حتماً باید با ملایمت انجام شود و همچنین نوک پستان مادر تحریک نشود چرا که تحریک نوک پستان زن باردار (چه دست زدن و چه مکیدن) می تواند باعث ترشح نوعی هورمون شود که می تواند باعث انقباضات زایمانی شود. البته باید توجه کرد که هدف از مقاربت فقط ارضای میل جنسی نیست بلکه می توان تنها با آغوش گرفتن یکدیگر ابراز عشق نمود.
پس آنچه مسلم است اینست که حفظ ارتباط جنسی در طول بارداری باعث حفظ بیشتر صمیمیت و جلوگیری از بعضی از فشارهای روانی به زوجین میشود. لذا اگر مشکلات گفته شده را ندارید سعی کنید با تمکین از شوهر خود به مهر و محبت هر چه بیش‌تر در رابطه بین زوجی دامن زنید و باعث آرامش روح و روان خود و همسرتان شوید تا از این طریق به تحکیم هربیشتر خانواده خود برسید.
در پایان کتابی ارزشمند را به شما معرفی می نمایم که مطالعه و عمل به آن در موقعیت های مختلف زناشویی می تواند نقش غیر قابل انکاری در تحکیم زندگی زناشویی و تلطیف روابط خانوادگی داشته باشد، نام این کتاب تحکیم خانواده است، آیت الله ری شهری در این کتاب برخی از آیات و روایات مربوط به زندگی زناشویی و نحوه تعامل و روابط بین زوجی را جمع آوری نموده اند که با استفاده از رهنمود های ذکر شده در آن می توان به غنی سازی زندگی زناشویی و هر چه پربار تر کردن تربیت فرزندان پرداخت. این کتاب توسط حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت به چاپ رسیده است.
موفق باشید. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.

نویسنده : غلامرضا مهرانفر

نظرات

میهمان
سلام من ۷ماه و۱۱ روزه باردارم وعفونت ادرار هم دارم وقتی باشوهرم رابطه برقرارمیکنم اخرش باسوزش واژن روبرو میشوم ایا این کارباعث اسیب رسیدن به جنین میشود؟؟
پرسمان
سلام علیکم، باتوجه به اینکه شما در ماه ها آخر بارداری هستید، بهتر است مقداری احتیاط کنید و در صورت امکان از آمیزش جنسی خودداری نمایید. در مواقع اضطراری از وسایل جلوگیری مطمئن استفاده کنید و نیز از روشی برای آمیزش استفاده کنید که فشاری به ناحیه شکم و جنین وارد نشود.
میهمان
سلام من در دوران عقدم با نامزدم رابطه جنسی از جلو داشتم ولی پردم خون نیومد شوهرم بهم مشکوک شده ازخودم مطمئن هستم.دلیلش چیه لطفا راهنمایی کنید.
پرسمان
سلام علیکم، اگرچه عموماً پارگی و آسیب دیدگی پرده بکارت همراه با درد و مقدار کمی خونریزی خفیف در حد چند قطره و بیشتر است؛ اما خونریزی پرده بکارت بستگی به نوع پرده و ضخامت آن دارد؛ در برخی از انواع پرده بکارت پارگی و آسیب دیدگی بدون درد و خونریزی می باشد. تقریباً پنجاه درصد پارگی پرده بکارت بدون خونریزی است.
برخی از انواع پرده بکارت همچون پرده بکارت ارتجاعی و یا حلقوی قابل اتساع به هنگام پارگی بدون درد و بدون خونریزی است. ضمن اینکه خونریزی پرده بکارت بستگی به بافت پرده بکارت و نواحی اطراف آن دارد، اگر مویرگ های خونی در بافت پرده بکارت و نواحی اطراف آن وجود داشته باشد، احتمال خونریزی به هنگام پارگی آن وجود دارد، اما اگر چنین نباشد پارگی پرده بکارت بدون خونریزی خواهد بود.
اساساً خاصیت پرده های حلقوی این است که برخی از انواع آن قابل اتساع بوده و در نتیجه به هنگام دخول پاره نمی‌شود و یا اینکه به طور جزئی پاره می‌شود و معمولاً هیچ درد و خونریزی ندارد.
خاصیت پرده های ارتجاعی این است که این نوع پرده بکارت معمولاً به اندازه کافی انعطاف‌پذیر و قابل اتساع و ارتجاع است و به هنگام دخول آلت تناسلی مردانه پاره نمی‌شود.
اگر هم پرده بکارت با دخول پاره نشود در زایمان اول خود به خود این اتفاق خواهد افتاد؛ لزومی به حساسیت به آن وجود ندارد.
به هر حال، شما می توانید در این زمینه با شوهرتان در یک فضای آرام و صمیمی به گفتگو بنشینید و این مطالب را در اختیار وی بگذارید تا شک و دودلی وی برطرف شود. حتی می توانید با مراجعه به پزشک متخصص زنان از نوع پرده بکارت تان اطلاع کسب کنید و با این شیوه به همه شک و تردیدها پایان بدهید.
میهمان
من چگونه می توانم زنه خودرا ارضا کنم
پرسمان
سلام علیکم، چگونگی ارضای جنسی همسران تابع متغیرهای مختلفی است؛ آشنایی زن و شوهر با مهارت های زناشویی، رعایت بهداشت فردی، انجام آمیزش با آداب آن همگی در ارضای بهینه و مطلوب زن نقش دارد.
میهمان
سلام .من در بارداری پسرم میل جنسیم خیلی افزایش یافته بود شکر خدا تمام دوره ۹ ماه بار داری رو بدون خطر سکس لذت بخشی رو تجربه کردم. اگه تحت نظر پزشک باشین اتفاقی نمی افته.
میهمان
چرا من میل جنسی ندارم من هم میخوام با شوهرم سکس داشته باشم ولی هیچ میل جنسی ندارم وحتی وقتی انجام میدم احساس درد دارم وباردار هم هستم ۲۹هفته ست ایا میتوانید راه حلی را برای من پیشنهاد کنی ؟ممنون🙏
پرسمان
سلام علیکم، میل جنسی زنان در دوران بارداری متناوب است. به اینگونه که در سه ماه اول و سوم زنان میل کمتری به رابطه جنسی دارند این در حالی است که در سه ماه دوم به علت گردش خون بیشتر زن در شرایط مساعدتری نسبت به سه ماه اول و آخر قرار دارد. در ۳ ماهه سوم یا پایانی به علت کمر درد، اضافه وزن، نگرانی از زمان زایمان از نظر روانی و گوارشی و سوزش سردل، اغلب موجب آزار خانم باردار می شود و اگر هنگام نزدیکی زیر همسر قرار گیرد، مشکل شدیدتر می شود. این حالت می تواند با نزدیکی از پهلو که به انرژی کمتری احتیاج دارد برطرف شود.
حرکت جنین داخل شکم دوران بارداری یکی از دلایل بی میلی جنسی است. چرا که خانم ها با دیدن این صحنه احساس گناه می کنند و پیش خود فکر می کنند که نوراد در حال دیدن رابطه جنسی آنهاست و سپس رابطه را قطع می کنند. ولی باید گفت اصلا این درست نیست و این نگرانی بی مورد است. پس از رابطه خود لذت ببرید و با دلایل واهی آن را از برنامه خود خط نرنید. بهترین نوع رابطه در زمان بارداری را خود زوجین معلوم می کنند و تا زمانی که هر دو طرف از وضعیت رابطه رضایت دارند نیازی به نگرانی نیست ولی وقتی که دچار استرس می شوند حتما مراجعه به دکتر زنان لازم است.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام من درهفته سی ام بارداری هستم سوالی که دارم این است که در صورت مکیده شدن سینه و یا تحریک آن و درنتیجه خارج شدن مایع سفید رنگ غلیظ از پستان این مایع همان آغوز است اگر هست دیگر در هنگام زایمان آغوز که برای نوزاد بسیار مفید است تولید نخواهد شد؟

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
باسلام میخواستم بدونم که از چند روز بعد اقدام برای بارداری لقاح انجام میشه
میهمان
باسلام.من درهفته ۱۱بارداری هستم بعدازنزدیکی مایعی ازواژن جهنده بیرون امد.ایاخطری دارد؟لطفا جواب بدهید
میهمان
سلام من ۱سال قبل نوزادم ۶ماه به طور طبیعی به دنیا آمدم وپس از یک روز فوت کرد ودکتر علت را کوتاهی دهانه رحم تشخیص داد درصورتی که قبل از آن تو سونوگرافی موردی مشاهده نشده بود وهمه چی عالی بود حال مجددا ۶هفته باردار هستم ولی مقداری خون و پس از آن لکه های قهوه ایی مشاهده کردم لطفا راهنمایی نمایید با تشکر
میهمان
سلام ایا ارگاسم در بارداری خطری برای جنین ایجاد نمیکنه
میهمان
با سلام و خسته نباشید.
من و همسرم در زمان نزدیکی بعد از ارضاء شدن خودم خانمم را هم ارضاء می کنم.
خواستیم بچه دار شیم بعد از نزدیکی خانمم رو ارضاء کردم و بعد از یک هفته از نزدیکی با تست بیبی چک متوجه شدیم که اتفاقی نیفتاده
بنظرتون علتش ارضاء شدن خانمم هستش؟
میهمان
دردوران بارداری خودارضایی چه ضرری دارد؟
میهمان
باسلام.من در هفته۳۳ بارداری هستم.در طی ۲بار نزدیکی اخیر مایع ادرار مانندی بصورت جهنده از واژن بیرون جهید.من نمیدانم این مایع چیست.نگرانم که مایع آمنیوتیک فرزندم باشد.لطفا راهنمایی کنید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید