ازدواج با بی نماز ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۶۳ بازدید

آیا اشکال نداره به یک خواستگار بى نماز جواب مثبت بدم؟
همانطور که مى دانید ازدواج از جمله مسایل مهم در زندگى انسان مى باشد که موفقیت در این امر باعث آرامش و موفقیت هاى بعدى انسان خواهد شد.به طور خلاصه دو حالت در خصوص خواستگار بى نماز مى تواند وجود داشته باشد

حالت اول:

این خواستگار، ملاک هاى همسر مناسب از جمله ایمان قلبى وسلامت اعتقادى را دارا بوده ومشکل نماز نخواندن ایشان، یک مشکل عقیدتى نیست بلکه یک حالت روانى گذرایى است که معمولاً در مراحلى از زندگى انسان ها رخ مى دهد.همانگونه که در فصل هاى گذشته نیز مطرح شد ترک نماز مى تواند عللى به جز ریشه ى اعتقادى داشته باشد مانند:نداشتن انگیزه قوى براى خواندن نماز، آگاه نبودن از فلسفه و اسرار نماز، داشتن سؤال و ابهام نسبت به بعضى از مسائل اعتقادى که در صورت ازدواج با چنین فردى مى توان با انجام راه کارهایى، او را نسبت به انجام نماز تشویق کرده که البته این امر مهم، احتیاج به زمان ،صبر وحوصله خواهد داشت.در این حالت هر چند مى توان نگاه مثبتى به این ازدواج داشت، اما کسى که مى خواهد به چنین خواستگارى پاسخ مثبت دهد باید تمامى سختى مسیر را نیز در نظر گرفته و با کنار گذاشتن احساسات خود تصمیمى عاقلانه اتخاذ نماید تا در آینده گرفتار پشیمانى و حسرت نگردد.

حالت دوم:


وضعیت دومى را که مى توان در این زمینه متصور شد این است که مشکل نماز نخواندن ایشان ناشى از ضعف اعتقاد وایمان وى مى باشد در این صورت مساله عدم کفویت ونابرابرى در ایمان به وجود مى آید و ثمره ى آن چیزى جز کشمکش وآشفتگى هاى روانى در زندگى مشترک آینده تان نخواهد بود. زیراکسى که پاى بند به دین (که اصلى ترین مسأله زندگى است) نباشد هیچ تضمینى وجود ندارد که پاى بند به رعایت حقوق همسر و زندگى مشترک باشد. انسان دیندار هرگز نمى تواند با همسردین کنار بیاید و با هم زندگى سعادتمندانه اى داشته باشند.
در پایان ذکر چند نکته ضرورى مى باشد:
یک - در مورد خواستگار نسبت به میزان پایبندى وى به مسائل اعتقادى باید تحقیقات لازم صورت پذیرد.
دو - ملاک قضاوت و تصمیم گیرى نسبت به افراد، وضعیت فعلى آنهاباشد از همین رو به راحتى نمى توان به وعده هاى خواستگاران نسبت به نماز خوان شدن در آینده و یا توانایى خود نسبت به نماز خوان نمودن شوهر آینده اطمینان نمود.
سه - به گفته هاى خواستگارى اگرچه راست و واقعى باشدصد در صد اعتماد نکنید وتحقیق از کانال هاى دیگر رافراموش نکرده و در این زمینه از بررسى وضعیت خانواده، دوستان، رفت وآمدها و... در تشخیص شخصیت افراد غافل نشوید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.