ازدواج بدون اجازه پدر ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ - ۷۹۶ بازدید

اگر زن و شوهری از هم طلاق گرفته باشند. دختری که نزد مادر بزرگ شده است. آیا در وقت ازدواجش اجازه پدر واجب است؟ اگر پدر زنده باشد و خود بخواهد در مراسم عقد حضور یابد و شخصا اجازه دهد، آیا می توانند این حق را از وی گرفته و اجازه دختر را از راه دیگری بگیرند مثلا از راه وکیل یا دادگاه و ...( در کل آیا می توانند اقدامی انجام دهند که اجازه دختر از پدر گرفته شود؟) اگر پدر به ازدواج دختر راضی هم باشد و قصد تنها عدم حضور وی در مراسم عقد باشد.

در صورتی که پدر دختر یا جد پدری او زنده باشند بنا بر احتیاط واجب باید از انها اجازه بگیرند و اجازه دیگران فایده ندارد و این حقی است که شرع برای انها قرار داده و کسی نمی تواند از انها سلب نماید مگر در صورتی که همسر مناسب و کفوی برای دختر پیدا شده و پدر یا جد پدری بدون دلیل عقل پسند و با عذر های واهی بخواهند مخالفت کنند که در این صورت اجازه انها شرط نیست و این حق خود بخود ساقط می شود گفتنی است ملاک ان است که پدر یا جد پدری رضایت خود را اعلان کنند ولی حضور انها در مراسم عقد واجب نیست

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.