ازدواج حورالعین ۱۳۸۸/۰۲/۰۶ - ۳۹۸ بازدید

همان طور که می دانیم ازدواج در این دنیا برای خانمها با چند آقا امکان ندارد( در یک زمان) در حالی که در بهشت چنین امکانی وجود دارد، لطفا در این مورد توضیح دهید.

در موضوع ازدواج یک زن با چند مرد، (در بهشت و در یک زمان )، دو نظر مقابل هم وجود دارد ،
به نظر عده ای، این ازدواجها، امکان شر عی دارد ، وبه قول بعضی دیگر چنین امکانی وجود ندارد.
منشاء اشکال در کلمه «حوری » است که آیا این کلمه ، به جنس مذکر، نیز ، گفته می شود؟ یا خیر ، فقط به جنس مؤنث ، اطلاق می گردد؟به تحقیق زیر توجه شود:
واژه «حور» از نظر لغت به معناى «خروج از حالت سابق و تبدیل به گونه جدید» است .
(،براى آگاهى بیشتر ر.ک: حسن، مصطفوى، التحقیق فى کلمات القرآن، ج 2، ص 335.)
. در تبدیل به گونه جدید، دو نظر، میان مفسران هست.
1- گروهى از جمله علامه طباطبایى بر این عقیده اند که: دقت و توجه درباره اوصافى که در قرآن مجید براى «حور» بیان گردیده، چنین استفاده مى شود که این تبدیل به گونه اوصاف زنانه است؛ نه موجودى که آثار و اوصاف مردانه را در بر داشته باشد. به همین جهت به نظر مى رسد که مراد از حور طایفه مؤنث باشد، نه طایفه مذکر.المیزان، ج 18، ص 240 و ج 19، ص 223 و 247.< اما اینکه پاداش زنان مؤمن در بهشت چیست؟ در منابع کلامى و روایى چنین آمده که در روز قیامت، اگر همسر زن مؤمن، اهل بهشت بود، او را اختیار مى کند و اگر از اهل جهنم بود، یک مرد را از میان مردان بهشتى برمى گزیند. شاید فلسفه این کار این باشد که زن برخلاف مرد، از نظر طبیعت تعدّدپذیر نیست. به همین جهت مردى را انتخاب مى کند.
پس طبق این نظر( که به صحت نزدیک است ) پاسخ سؤال شما چنین می شود که: برای زنهای بهشتی نیز امکان تعدد زوج ، وجود ندارد
2- اما گروهى - از جمله آیت اللَّه مکارم شیرازى در مقابل مدعى اند که حورالعین مى تواند مذکّر هم باشد. براساس این نظر، شاید علت دلالت اوصاف حورى که در قرآن به کار رفته، بر مؤنث ، به این جهت باشد که گفت و گو و محاوره در آن آیات، با طایفه مردان مؤمن بوده است، نه با زنان مؤمن دنیوى. از این رو شیوه محاوره، اقتضا دارد که چنین اوصافى براى این موجودات، ذکر شود. از مضمون برخى آیات و روایات، چنین برمى آید که مسئله لذت هاى جنسى، اختصاصى به مردان ندارد؛ بلکه زنان نیز در بهشت مى توانند براى خویش شوهرانى دلخواه برگزینند. اصطلاح «حور» نیز اختصاصى به زنان ندارد؛ بلکه حورهاى مذکر نیز در بهشت وجود دارند.
براى نمونه از امیرمؤمنان علیه السلام روایت شده است: «در بهشت بازارى است که در آن خرید و فروشى نیست؛ تنها در آنجا تصویر مردان و زنان وجود دارد. هر کس که تمایلى به آنان پیدا کند، از همان جا بر او وارد مى شود» بحارالانوار، ج 1، ص 148.. در بهشت هم حوریان بهشتى وجود دارند که از نعمت هاى بهشتى اند و در دنیا نبوده اند و هم زنان دنیا - که اهل بهشت باشند با زیبایى و شکوهى برتر از حوریان در بهشت حضور دارند و چنانچه مایل باشند، به شوهران خویش مى پیوندند.
بله،بر طبق این نظر دوم، برای زنان بهشتی نیز ممکن است همسران متعددی باشد واگر این نظر درست باشد ، اشکال چند همسری برای زنان ، مربوط به عالم دنیا است ، و اشکالات شرعی ، عرفی وعقلی آن، در آخرت مطرح نیست چرا که قیامت نه از نظر ظرفیت ها و گنجایش وجودی مثل دنیاست ( عالمی است که مختصات خاص خود را دارد)و نه محل تکلیف است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.