ازدواج در آخرت - آیه ۷ سوره تکویر - ازدواج بهشتیان - ازدواج جهنمیان ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۳۳۷۰ بازدید

باعرض سلام وتشکر از پاسخ گویی شما به سوالات اینجانب.
در تفسیر آیه ی شریفه ی ۷ سوره تکویر « واذاالنفوس زوجت» آمده است که بهشتیان با حوریان بهشتی ازدواج میکنند و نفوس اشقیاء با قرین های شیاطینشان ازدواج میکنند. سوال من این است که دوزخیان که درحال عذاب هستند و درآتش جهنم و خوراکشان چرک و خون است چگونه ازدواج میکنند؟ اصلا چه نیازی به ازدواج دارند؟

ازدواج کردن جهنمی ها باهم غلط است ! معنی «زوجت» در مورد جهنمی ها قرین شدن شان با هم ونزدیک شدن افراد جهنمی به یکدیگراست و جدا شدن جهنمی ها از بهشتیها است و همان طوری که گفتید ازدواج در مورد جهنمیان معنی ندارد چون همه اش در حال عذابند!
به تفاسیر این آیه توجه کنید:
(وَ إِذَا النُّفُوسُ زُوِّجَتْ) و هر نفسى با هم جنس خود بپیوندد.
در تفسیر مجمع البیان آمده : عمر بن خطاب و ابن عبّاس و مجاهد و حسن و قتاده گویند: یعنى آن گاه که هر انسانى نزدیک بشکل و مثل خود میشود و خود را باو میچسباند و از انسان تعبیر بنفس شده و گاهى هم از روح تعبیر به نفس شده. پس مقصود اینست که هر انسانى نزدیک بمثل خودش از اهل آتش و اهل بهشت میگردد. و بگفته عکرمه و شعبى و ابى مسلم. آن گاه که ارواح باجساد نزدیک شده و زنده میشوند و بگفته جبائى آن گاه که فریب خورده به کسى که گوش زده و فریبش داده از انسان یا شیطان نزدیک میشود (تا حق خود را بگیرد) و بگفته عطاء و مقاتل. آن گاه که صالحین از مؤمنان بحور العین، نزدیک شده و با آنها ازدواج میکنند و نفوس کافران با شیطانها نزدیک میشوند.
ودر تفسیر نمونه آمده است :" و در آن هنگام که هر کس با همسان خود قرین گردد" (وَ إِذَا النُّفُوسُ زُوِّجَتْ). صالحان با صالحان، و بدکاران با بدکاران، اصحاب الیمین با اصحاب الیمین، و اصحاب الشمال با اصحاب الشمال، بر خلاف این دنیا که همه با هم آمیخته اند، گاه همسایه مؤمن، مشرک است، و گاه همسر صالح، ناصالح ولى در قیامت که یوم الفصل و روز جداییها است این صفوف کاملا از هم جدا مى شوند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.