ازدواج موقت در آیات و روایات ۱۳۸۸/۰۲/۱۹ - ۳۱۲ بازدید

آیا در قرآن یا احادیث یا روایات، گواه یا سندی برای ازدواج موقت آمده است؟ نقل شود.

خداوند متعال در سوره نساء به حلیت متعه (عقد موقت) اشاره فرمود: «فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِیضَةً»؛ نساء (۴)، آیه ۲۴.؛ «و زنانى را که متعه (ازدواج موقت) مى کنید. واجب است است مهرشان را بپردازید». به گواهى بیشتر مفسران اهل تسنن و همه مفسران شیعه، این آیه مربوط به ازدواج موقّت است. روایات فراوانى از اهل بیت(علیه السلام) در ذیل آیه وارد شده که آن را به متعه تفسیر و تبیین مى کند واژه «متعه» - که «استمتعتم» از آن گرفته شده - در لغت به معناى بهره گیرى است، ولى در اصطلاح شرع، به معناى ازدواج موقت است.
گذشته از آیه، روایات فراونى از پیامبر(صلى الله علیه وآله) آمده که ازدواج موقت در آغاز عصر رسالت مشروع و حلال گردیده و اتفاق عموم دانشمندان شیعه و سنى بر جواز آن بوده است و حتى مسلمانان در آغاز اسلام به آن عمل مى کردند. منتها مخالفان مدعى اند: این حکم بعدها نسخ و تحریم شده است.
البته بدیهى است که هیچ کس - جز پیامبر اسلام - حق نسخ احکام را ندارد و تنها او است که مى تواند به فرمان خدا پاره اى از احکام را نسخ کند. جالب اینکه جمله معروف خلیفه دوم «متعتان کانت على عهد رسول اللَّه و انا محرمهما و معاقب علیهما متعة النساء و متعة الحج»: دو متعه در زمان پیامبر اسلام صلى الله علیه وآله بود که من آنها را حرام کردم و بر آنها مجازات مى کنم متعه زنان و حج تمتع (که نوع خاصى از حج است).، به طور صریح دلالت مى کند که این حکم نسخ نشده و او خود این امر را حرام کرده است؛ به هر حال اصل حکم مسلم بوده و هیچ دلیل قانع کننده اى بر نسخ آن وجود ندارد. ر.ک: تفسیر نمونه، ذیل آیه ۲۴ از نساء.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.