ازدواج ناپاکان -کفویت در ازدواج ۱۳۹۰/۱۱/۰۶ - ۱۹۷ بازدید

با سلام خداوند درقران فرموده زنان پاک دامن نصیب مردان پاک دامن میشود وبرعکس اگر کسی که قبلا گناه کرده والان توبه کرده بازهم نصیبش همان زنان بی عفت هست

الْخَبِیثاتُ لِلْخَبِیثِینَ وَ الْخَبِیثُونَ لِلْخَبِیثاتِ وَ الطَّیِّباتُ لِلطَّیِّبِینَ وَ الطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّباتِ أُولئِکَ مُبَرَّؤُنَ مِمَّا یَقُولُونَ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ کَرِیمٌ . زنان بد کار و ناپاک شایسته مردانى بدین صفتند و مردان زشتکار ناپاک شایسته زنانى بدین صفتند و بالعکس زنانى پاکیزه و نیکو لایق مردانى چنین و مردانى پاکیزه و نیکو لایق زنانى به همین گونه اند و این پاکیزگان از سخنان بهتان که ناپاکان درباره شان مى گویند منزهند و از خدا به ایشان آمرزش مى رسد و رزق آنها نیکو است .(۱)«الزَّانی لا یَنْکِحُ إِلاَّ زانِیَةً أَوْ مُشْرِکَةً وَ الزَّانِیَةُ لا یَنْکِحُها إِلاَّ زانٍ أَوْ مُشْرِکٌ وَ حُرِّمَ ذلِکَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ؛ مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمى کند و زن زناکار را، جز مرد زناکار یا مشرک، به ازدواج خود درنمى آورد و این کار بر مؤمنان حرام شده است».(۲)
حکمت خداوند و همچنین دستور الهی بر این است که زن و شوهر هم کفو یکدیگر باشند ولی این امر مانع از اختیار انسان در تعیین همسر مناسب نیست.اگر چه زن خبیث ، کفو مرد خبیث و زن طیب کفو مرد طیب است و حکمت و دستور الهی بر این است که اینها با کفوشان ازدواج کنند ولی چه بسا به خاطر اختیار و شرایط خاص یا امتحان الهی ، همسر مناسب و هم کفو نصیبشان نشود و یا اینکه بعد از ازدواج یکی از زن و شوهرگمراه وخبیث گردد. مصادیق خبث باطنی همسران برخی پیامبران و اولیاء الهی را در طول تاریخ پیامبران شاهد هستیم. خباثت باطنی همسر نوح و لوط و یا خباثت فرعون در مقابل طهارت حضرت آسیه از این مصادیق است.
بی شک در ازدواج مسأله ى کفو بودن، یک اصل است. (زنان و مردان ناپاک، لایق همسران پاک نیستند). «الزَّانِی لا یَنْکِحُ إِلَّا زانِیَةً» ؛ لکن در اینکه این آیه بیان یک حکم الهى است، یا خبر از یک قضیه خارجى و طبیعى؟ در میان مفسران گفتگو است: بعضى معتقدند آیه تنها یک واقعیت عینى را بیان مى کند که آلودگان همیشه دنبال آلودگان مى روند، و همجنس با همجنس پرواز مى کند، اما افراد پاک و با ایمان هرگز تن به چنین آلودگی ها و انتخاب همسران آلوده نمى دهند، و آن را بر خویشتن تحریم مى کنند، شاهد این تفسیر همان ظاهر آیه است که به صورت جمله خبریه بیان شده. ولى گروه دیگر معتقدند که این جمله بیان یک حکم شرعى و الهى است مخصوصا مى خواهد مسلمانان را از ازدواج با افراد زناکار باز دارد، چرا که بیماریهاى اخلاقى همچون بیماریهاى جسمى غالبا واگیردار است . از این گذشته این کار یک نوع ننگ و عار براى افراد پاک محسوب مى شود.
بعلاوه فرزندانى که در چنین دامانهاى لکه دار یا مشکوکى پرورش مى یابند سر نوشت مبهمى دارند.
روى این جهات اسلام این کار را منع کرده است. شاهد این تفسیر جمله و حُرِّمَ ذلِکَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ است که در آن تعبیر به تحریم شده.و شاهد دیگر روایات فراوانى است که از پیامبر اسلام ص و سایر پیشوایان معصوم ع در این زمینه به ما رسیده و آن را به صورت یک حکم تفسیر کرده اند.
حتى بعضى از مفسران بزرگ در شان نزول آیه چنین نوشته اند: مردى از مسلمانان از پیامبر ص اجازه خواست که با ام مهزول- زنى که در عصر جاهلیت به آلودگى معروف بود و حتى پرچمى براى شناسایى بر در خانه خود نصب کرده بود!- ازدواج کند، آیه فوق نازل شد و به آنها پاسخ گفت.
در حدیث دیگرى نیز از امام باقر ع و امام صادق ع مى خوانیم: این آیه در مورد مردان و زنانى است که در عصر رسول خدا ص آلوده زنا بودند، خداوند مسلمانان را از ازدواج با آنها نهى کرد، و هم اکنون نیز مردم مشمول این حکمند هر کس مشهور به این عمل شود، و حد الهى به او جارى گردد، با او ازدواج نکنید تا توبه اش ثابت شود.
با توکل به پروردگار ودعا وطلب همسر پاک از خداوند ونشکستن توبه خود امید داشته باشید که انشائ الله خدای متعال همسری پاک وهم کفو به شما عنایت فرماید.
---------------------------
[۱] . نور ۲۶
[۲] .نور ۳
-----------------
http://quran.porsemani.ir/

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.