ازدواج و تحصیل ۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۲۲۱۴ بازدید

،،خدایا،،خوشا راهی که پایانش تو باشی
تشکر و سپاس فروان از همکاری و جواب های
تان.اگر این رابطه باعث عقب مانده گی درسی نشود، آیا ادامه این رابطه درست است؟

دانشجوی گرامی؛ ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، لطفاً توجه داشته باشید به هر حال ازدواج، یکی از مسائلی است که اگر با برنامه و دقت با آن مواجه نشوید، مشکلات جدی در روند تحصیل و کسب دانش ایجاد خواهد شد؛ ولی اگر با بصیرت و برنامه اقدام نمایید نه تنها مشکلی ایجاد نمی شود، بلکه می توانید از آن در جهت پیشرفت و ترقی خود نیز بهره گیرید؛ بنابراین توجه به نکات زیر پیشنهاد می گردد:-قبل از هرچیز آگاهی های لازم در زمینه آیین وظایف همسرداری، تدبیر امور خانواده و ...را از طریق مطالعه و مشاوره کسب نمایید.
- در انتخاب همسر دقت کافی داشته باشید؛ زیرا همسر می تواند بهترین کمک تحصیلی و یا بدترین عامل افت تحصیلی برای قشر دانشجو باشد.
- همسری انتخاب کنید که نه تنها از جهت انگیزه و علاقه به پیشرفت علمی کفو شما باشد، بلکه در ایجاد و تقویت انگیزه نیز در شما تأثیرگذار باشد.
- قبل از ازدواج با همسرتان از او قول همکاری و تحمل مشقات زندگی دانشجویی را بگیرید.
- برنامه جامعی برای زندگی، کار و تحصیل خود داشته باشید.
- مراقب باشید تحصیل، شما را از وظایف همسری غافل نسازد.
- در هر ازدواجی، مشکلاتی وجود دارد؛ اما آن هایی که ازدواج هایی با دوام دارند خوب دریافتند که بقا و تداوم شیرینی یک زندگی مشترک، در گرو توانایی ها و مهارت های خاصی است که باید به عنوان تضمین کننده ای قابل اطمینان برای خوشبختی، خود را به آن مهارت ها مجهز کنند؛ بنابراین از آموزش مهارت هایی نظیر حل مسئله، مدیریت تعارض و ... غفلت نورزید.1
پاورقی
1. رضا وظیفه مند و محمدرضا احمدی، مشاوره همراه، ص 77 و 78.
- برای مطالعه بیشتر در این زمینه به کتاب جلد 56 پرسمان با عنوان «مشاوره همراه»، تألیف رضا وظیفه مند و محمدرضا احمدی، نشر معارف مراجعه کنید.

نظرات

میهمان
سلام خسته نباشید من نمیدونم چکار کنم بین دو راهیم دوساله نامزد کردم امسالم میخوان عروسی بگیریم نامزدمم پسرعمومه ولی من میخوام ادامه تحصیل بدم چون واقعا زحمت کشیدم خون دل خوردم برای درسم نمیتونم به اسونی از دستش بدم با ازدواج محدود میشم و اجازه تحصیل ندارم واون طرفم نمیتونم اعتراضیکنم چون خانواده و پسر عموم منو درک نمیکنن من هنوز خییلی کارا دارم که باید تو مجردی انجام بدم و اینکه هنوز امادگی ازدواج ندارم وازادن طرفم نمیتونم مخالفتم رو اعلام کنم واز اون طرفم حسرت درس و هدفم بدلم میمونه با ازدواج کردنم چکار کنم بین دو راهیم ازدداج رو دوست دارم پسر عموم دوست دارم ولی الان نمیتونم ازدواج گفتم یک دوسال دیگه میخوام که اونا راضی نیستن چکار کنم بخدا دیگه موندم
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی، اطلاعات بیشتری لازم است تا در این زمینه راهکار مؤثرتر و جزئی تری ارائه گردد؛ به عنوان مثال این که شما در چه مقطع تحصیلی درس می خوانید و چه مقدار از تحصیل تان باقی مانده؟ این که بعد از اتمام تحصیلات چه برنامه ای برای اشتغال و ... دارید و آیا درباره این موارد در قالب گفتگوهای خواستگاری با نامزدتان به گفتگو نشسته اید یا نه؟ چه گفته اید و چه شنیده اید؟ آیا به توافق روشنی در مورد تحصیل و یا اشتغال و ... رسیده بودید. حتّی در متن ارسالی شما اشاره نشده که چرا فکر می کنید با ادامه تحصیل تان مخالف هستند.
حقیقت آن است که در چنین مواردی نیازمند «توافق» بر سر جزئیات هستید؛ وگرنه با توجه به تصریحی که در متن ارسالی شما آمده در کلیاتی نظیر این که همدیگر را دوست دارید و هر کدام تان دوست دارید ازدواج کنید، مشکلی وجود ندارد.
برای رسیدن به «توافق» نیز دو طرف ماجرا نیاز دارند با خواسته ها و انتظارات همدیگر در زمینه های مختلف از جمله تحصیل، اشتغال، فرزندآوری و ... به صورت «شفاف و روشن» آشنا شوند که هر مقدار طرفین زودتر سر این مسئله با همدیگر گفتگو مذاکره نمایند، بهتر است؛ والآن نیز بسیار مهم است که شما در جریان خواستگاری و در ابتدای سفر زندگی دو نفره خواسته های خود در زمینه های مختلفی که یکی از آن ها تحصیل است را با پسر عموی تان به صورت شفاف در میان گذاردید؟ اگر با او مطرح کردید و به تصویری روشن رسیدید که نامزد کرده اید، بهتر است هر یک از شما به قول و وعده خود پایبند باشد، اگر هم مطرح نکرده بودید، الآن و قبل از این که وارد مراحل بعدی ازدواج گردید زمان آن است که با واقعیت های همدیگر آشنا شوید و این فرصت را به خود و طرف مقابل دهید که با آگاهی از خواسته واقعی و توان همدیگر «تصمیم» بگیرید. برای در میان گذاشتن خواسته خود نیز پیشنهاد پرسمان این است که به جای تکیه بر این که این همه زحمت کشیده ام و می خواهم تحصیلم را تمام کنم، به اهداف تان اشاره نمایید، این که چرا می خواهید ادامه تحصیل دهید، از انگیزه های و اهداف تان بگویید نه این که صرفاً بگوئید چون تا به امروز خوانده ام از این به بعد نیز ... ؛ زیرا اگر طرف مقابل به اهداف تان آگاهی نداشته باشد درک نخواهد کرد که چرا به ادامه تحصیل مصر هستید.
به هر حال در طی سفر زندگی مشترک همه ما با تردیدها و دوراهی هایی مواجه می شویم که باید تصمیم گرفت و یکی را انتخاب کرد. بپذیرید که آینده هر انسانی به وضع کنونی او و تصمیمات خودش بستگی دارد. اینکه چه کسی باشید و در چه موقعیتی قرار داشته باشید برعهده شما و نتیجه انتخابها وتصمیم-گیری¬هایتان است. بعد از روشن شدن دیدگاه هر یک از شما و خانواده های تان بر سر جزئیات هست که باید بر اساس ارزش ها و اهداف تان در زندگی تصمیم گرفته و دست به انتخاب بزنید. آن زمان پذیرش این نکته رمز موفقیّت شما خواهد بود که اگر نتوانید همسرتان را تغییر دهید، یاد بگیرید چطور خودتان را با شرایط وی وفق دهید یا بتوانید در کنار هم تصمیم بگیرید که چطور همه چیز را پنجاه پنجاه کنید که شما نیز به خواسته خود برای ادامه تحصیل برسید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید