ازدواج و ترک نماز-خجالت در غسل -خجالت و ترک نماز ۱۳۹۰/۰۳/۱۷ - ۱۹۶۴ بازدید

من جوونی هستم ۲۲ ساله من ۵ فروردین ۹۰ ازدواج کردم منزل من الان در منزل پدری هستش ازوقتی ازدواج کردم خیلی نماز رو سبک میشم چون باید غسل کنم و من هم نمی تونم هر روز هر روز برم حموم جلو پدر و مادرم بار ها تصمیم گرفتم نماز بخونم ولی نشده خیلی دوس دارم بخونم من چکار کنم اطفا من رو راهنمایی کنید

قبل از هر چیز باید بگوئیم که شما نیاز به انذار ندارید چرا که دغدغه اصلی شما خواندن نماز است . آنچه شما به آن احتیاج دارید ارائه راهنمایی و راهکارهای مناسب برای رفع مشکلتان می باشد .در خصوص مشکلی که برایتان به وجود آمده چند نکته را یادآوری می نمائیم .اول: در انجام تکالیف الهی شرم و حیا معنا ندارد و یقینا آنچه خداوند متعال آن را برای ما واجب نموده آن قدر فایده و مصلحت داشته که آن را برای تک تک مسلمانان تکلیف نموده و الا خود خداوند به مسلمانان اجازه می داد تا در صورت خجالت کشیدن دست از فرامین الهی بردارند .
دوم: نباید فراموش کنید که پدر و مادر شما نیز دقیقا مانند شما دورانی که طی می نمائید را در گذشته طی نموده اند و به خوبی شرایط شما را درک می نمایند چراکه اینگونه مسائل در ابتدای زندگی زناشویی امری کاملا عادی و طبیعی می باشد که افراد متاهل به خوبی آن را درک می نمایند .
سوم:این را بدانید که اگر به خاطر خجالت از دیگران نماز را رها کنید فردای قیامت هیچ یک از کسانی که شما به خاطر خجالت از آنها نمازتان را ترک کرده اید پاسخگوی عمل شما نمی باشند و این شما هستید که باید نسبت به ترک نماز خود حساب پس بدهید .
چهارم : با خود اندیشه کنید که چه بسا قرار گرفتن در چنین موقعیتی ، امتحانی از سوی خداوند برای ارزیابی پایبندی شما به دستورات دینی باشد لذا سعی کنید از این امتحان الهی سربلند بیرون بیائید .
پنجم : به این نکته نیز توجه داشته باشید اگر در چنین شرایطی که نمازتان را ترک نموده اید و بدون غسل با همسر خود نزدیکی می نمایید نطفه فرزندی شکل بگیرد .آیا شما می توانید با این وجود به داشتن فرزندی صالح و متدین امیدوار باشید.
با وجود تمام نکات گفته شده در صورتی که همچنان از انجام غسل خجالت می کشید دو راهکار به شما پیشنهاد می نمائیم :
اول : از حمام های عمومی استفاده نمائید که در اینصورت اگر در میان روز نیاز به غسل داشته باشید به راحتی می توانید این کار را انجام دهید و در صورتی که قبل از نماز صبح نیاز به غسل داشته باشید می توانید به بهانه زیارت امام زاده و یا خواند نماز جماعت صبح به حمام های عمومی رفته و غسل خود را انجام دهید .
دوم : در صورتی که امکان غسل به هر نحوی برای شما امکان پذیر نباشد یک راهکار فقهی در این زمینه وجود دارد تا شما بتوانید نمازهای خود را بخوانید و آن راهکار این است که بعد از جنابت لباس و بدن خود را تطهیر کنید اما نماز خود را به تاخیر بیندازید بگونه ای که تا قضا شدن نماز تنها وقت تیمم و خواند نماز را داشته باشید . تنها در این صورت است که به دلیل ضیق وقت تکلیف غسل از گردن شما ساقط شده و تبدیل به تیمم می شود که بعد از تیمم می توانید نماز خود را بخوانید و پس از آن در اولین فرصت غسل می نمائید و خواندن نماز قضا هم لازم نیست .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.