از مجردی خسته شدم ... ۱۳۹۱/۱۱/۲۲ - ۱۲۱ بازدید

پرسشگر گرامی؛ ارتباط شما با این نهاد را قدر می دانیم و از اینکه با جوانی همچون شما در ارتباطیم که ذهن منطقی اش راه مشورت را برای عبور از این دغدغه برگزیده، خدا را شاکریم. امیدواریم پاسخ ما گره ای از کار شما باز کند.
پرسشگر گرامی؛ ارتباط شما با این نهاد را قدر می دانیم و از اینکه با جوانی همچون شما در ارتباطیم که ذهن منطقی اش راه مشورت را برای عبور از این دغدغه برگزیده، خدا را شاکریم. امیدواریم پاسخ ما گره ای از کار شما باز کند.
پیش از پاسخ به پرسش تان، به این درخواست ما توجه فرمایید. لطفاً در مکاتبات بعدیتان با این مرکز که مایه خرسندی و مباهات ما می باشد، سعی کنید اطلاعاتی را که می تواند ما را در پاسخگویی بهتر به شما یاری کند در اختیار ما قرار دهید، از جمله مشخصات فردی ، وضعیت خانوادگی، تحصیلی و .... که دانستن آنها می‌تواند راهنمایی های ما را دقیق تر و به واقعیت زندگی شما نزدیکتر کند. مطمئنا شما هم با ما موافقید که پی بردن به همه این مسائل که تأثیر بسیار جدی در روند مشاوره دارد، از طریق چند جمله ای که پرسشگران می نگارند کار آسانی نیست. وجود اطلاعات درست و مرتبط با مراجع از جمله بایسته های مشاوره و راهنمایی است و برای ریشه یابی مشکل و پاسخگویی صحیح حیاتی و الزامی است. وقتی ما از پرسشگر اطلاعاتی در دست نداشته باشیم در پاسخگویی نمی توانیم حق مطلب را درست ادا کنیم و امکان اینکه راهنمایی ما بی فایده باشد وجود دارد.
با این حال بر حسب وظیفه مطالب زیر تقدیم تان می شود به این امید که گره ای از کار شما باز کند.
پرسش شما در واقع از دو چیز است : الف) راز عدم استجابت دعا ؛ ب) مشکل ازدواج .
لذا در دو قسمت به پرسش شما پاسخ می دهیم :
*** بخش اول؛ راز عدم استجابت دعا
قبل از پرداختن به این موضوع تذکر دو نکته لازم است و آن اینکه :
۱. یک هشدار خیلی مهم به همه دوستان، چه پسر و چه دختر می دهم و آن اینکه نگذارید خواسته داشتن همسر قلبتان را تصرف کند، متاسفانه بعضی ها از بس تحت فشار قرار می گیرند همه عباداتشان می شود صرف خواستن همسر و خود خدا فراموش می شود.
۲. خواهر گرامی دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام برای هر کاری لازم هست، ولی اگر انسان در خانه بنشیند و فقط دعا کند و توقع داشته باشد، شوهری از غیب پیدا شود و با او ازدواج کند، هرگز به سرانجام نخواهد رسید. برای ازدواج کردن - چه زن و چه مرد - مانند هر کار دیگری راهکارهای مشخصی وجود دارد که باید از این روش ها استفاده کنید. در ادامه و در بخش مربوط به مشکل ازدواج در این زمینه بیشتر صحبت خواهیم کرد.
و اما راز عدم استجابت دعا :
گاهی این سوال به ذهن انسان می رسد که اگر خداوند صدای ما را می شنود، به دعا و درخواست ما آگاه است، توانایی اجابت هم دارد و خودش فرموده : از من بخواهید تا اجابت کنم، و یا گفته شده دعا در بعضی مواضع و مکانها مستجاب می شود؛ پس چرا برخی اوقات شاهد اجابت (سریع) دعاهای خود نیستیم؟ توضیحات زیر، پاسخگوی این نوع سوالات خواهد بود :
انسان مرتبط با خدا مى کوشد از طریق دعا (راز و نیاز و مناجات و عبادت) به خدا نزدیک شود. وقتى با کسى آشنا شدى و ارتباط پیوسته شما زمینه اعتماد را فراهم ساخت و از دوستان صمیمى او به شمار آمدى، در هنگام نیاز به خانه اش مى روى. شرط دوستى را به جا مى آوری. میثاق و محبت را استوار مى سازی. او نیز در را باز مى کند . شما را در اندرون پذیرایى می‌نماید و مورد لطف و عنایت ویژه قرار خواهد داد. بر این اساس هر دعایی از انسان مورد اجابت خدا است؛ زیرا خداوند به طور مطلق و بی هیچ قیدی فرمود : « مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم» ، اما از نظر تعالیم دینی ما، استجابت همواره به معنای برآورده شدن و عملی شدن آنچه ما خواسته ایم نیست. این امر معقول و پذیرفتنی نیست و با سایر سنت های قطعی الهی در عالم همخوانی ندارد. مثلاً فرض کنید اگر در شب قدری مادری برای سلامت و بازگشت فرزند رزمنده اش از میدان جنگ دعا کند. از آن سو فرزندش نیز برای شهادت و شهید شدن دعا کند، تکلیف چیست؟ آیا می شود این رزمنده هم شهید بشود و هم نشود؟ البته این یک مثال بسیار ساده و معمولی است. مثال های بسیاری از این دست می توان زد. تازه مثال ها و موارد تنها صورت های ظاهری است که برای ما قابل درک است. به علاوه اگر همه خواسته های انسان ها در دعاهایشان بر آورده شود، لازم می آید همه نظام دقیق عالم به واسطه دعاهای گوناگون بندگان در شرائط خاص استجابت به هم بریزد و ساختار عالم و حوادث آن هر روز بسته به دعاهای بندگان شکل جدیدی به خود بگیرد که این امر معقول و منطقی نیست.
معنای درست استجابت همان است که از روایات استفاده می‌شود که به ما گفته شده : هیچ دعایی بی اثر نیست. هر دعایی در دنیا و آخرت تأثیر مناسب خود را دارد. هر دعای مقبولی یقیناً به استجابت می‌رسد، اما گونه‌های استجابت آن مختلف است. امام سجاد علیه السلام می‌فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد : ۱. یا برای او ذخیره می‌گردد؛ ۲. یا در دنیا برآورده می‌شود؛ ۳. یا بلایی را که می‌خواست به او برسد، ‌از وی برمی‌گرداند» (۱).
چنان که از روایات برمی آید، برخی از دعاها مورد توجه خداوند قرار نمی گیرند. از آن ها تعبیر به «دعای غیر مسموع » می شود. اما دعا با شرائط خاص و در موقعیت های ویژه مستجاب است. راز عدم استجابت آن جوری که باب میل ما باشد ، در این واقعیت نهفته است که ما از باطن هستی و مصالح حقیقی خود و جهان بی خبریم. به همین دلیل گاهی می‌پنداریم خیر و مصلحت ما در تحقق و برآورده شدن حاجتی یا دفع و رفع مشکل و مانعی است. بر اساس این پیش فرض وقتی می‌بینیم خواستة ما برآورده نمی‌شود، رنجیده خاطر می‌شویم! در حالی که اگر حجاب از روی «حقیقت باطنی» عالم کنار رود و آینده و نتیجه برخی خواسته‌ها برای ما روشن گردد، از تقاضا و درخواست خود منصرف می‌شویم و خدا را شکر می‌کنیم که خواسته و حاجت جاهلانه ما را آن گونه که می خواستیم، برآورده نکرده است. به بیان دیگر: خداوند نسبت به بندگانش مهربان است. خیر و خوشبختی مؤمنان را می‌خواهد، از این رو اگر خواسته آنان به ضررشان است، اما آنان به جهت عدم اطلاع از باطن امور از خداوند آن را می‌خواهند، اجابت نمی‌کند. اما چنان که گفتیم اصل دعای او بی اجابت و بی اثر نخواهد بود. به علاوه عدم اجابت ظاهری دارای آثار وبرکات بسیاری برای او خواهد بود. اگر کسی بداند خداوند در عوض عدم اجابت دعا در دنیا، چه پاداشی برای او در آخرت در نظر گرفته است، هرگز از آن ناراضی نمی‌شود. امام صادق علیه السلام می‌فرماید : «روز قیامت خداوند می‌فرماید: ای بنده من!‌ مرا خواندی و اجابتت را به تأخیر انداختم. اکنون ثواب و پاداش تو چنین و چنان است. پس مؤمن آرزو می‌کند که کاش هیچ دعایی از او در دنیا اجابت نمی‌شد، برای ثواب و پاداش نیک که می‌بیند» (۲).
مهم تر از هر دعا و اجابتی در دنیا سنت آزمایش خداوند از بندگان است. حقیقتی که همه بندگان خدا از بزرگ ترین انبیا تا کم ترین افراد از آن مستثنا نشده اند. چه بسا یکی از مهم ترین آزمایش های خداوند برای بندگان خوبی چون شما تأخیر در اجابت ها و سنجش میزان صبر و حسن ظن شما به خداست. البته شیطان در یکی از مواردی که وسوسه می‌کند، تأخیر اجابت دعا است. از این راه انسان را مأیوس می‌کند تا او به خدا بدبین شود. ائمه اطهار علیهم السلام به این نکته توجه داشته و همگان را از افتادن به دام بدبینی و سوء ظن به خدا برحذر داشته‌اند. امیرمؤمنان علی علیه السلام می‌فرمایند : «دیر اجابت نمودن خدا، ‌تو را ناامید نکند که بخشش، ‌بسته به مقدار درخواست است. چه بسا در اجابت دعای تو تأخیر رخ دهد تا درخواست تو طولانی‌تر گردد و بخشش خدا کامل‌تر شود. چه بسا چیزی را خواسته‌ای به تو نداده، ولی بهتر از آن را در این دنیا یا آن دنیا داده و یا بهتر آن بوده که آن را از تو باز دارد. چه بسا چیزی را طلب نمودی که اگر به تو می‌داد، ‌تباهی دین و دنیای خود را در آن می‌دیدی». (۳)
پس مراقب باشید شیطان با وسوسه هایش شما را در دام خود نکشد و از خدای رحیم و مهربان دورتان نکند.

*** بخش دوم؛ مشکل ازدواج
در پاسخ مسئله ای که تحت عنوان مشکل ازدواج مطرح کرده اید توجه تان را به مطالب زیر جلب می کنم :
- قبل از هر چیز لازم است دو نکته را تذکر دهم :
اولاً : دختران، گل های محفل خانواده و میوه های زیبا و معطر زندگی اند که همانند گل ها و میوه های درختان طبیعت، هم زمان و با هم نمی رسند و غنچه هایشان خندان نمی گردند، بلکه برخی زودتر و بعضی دیرتر می رسند یا شکوفه می کنند. دیر رسیدن میوه ای دلیل بر نامرغوب بودن آن نیست، چنان که زود رسیدن دلیل بر مرغوبیت آن نمی باشد. پس صبر پیشه ساز و بر اعصاب و روان خویش مسلط باش و توجه و عمل به مطالب زیر را با توکل و توسل و دعای همراه با شرایط همراه ساز که انشاءالله نتیجه خواهی گرفت.
ثانیاً : خداوند نظام هستی را بر پایة حکمت آفرید و فرمان خود را تحت عنوان اوامر و نواهی، بر اساس مصالح و مفاسد قرار داد. با توجه به این اصل، هر چیزی را که آفرید، حکمتی در کار بود و هر فرمانی صادر کرد مصلحتی در بین بود. گاهی انسان از راز آفرینش برخی موجودات آگاه می گردد و در بسیاری از امور به عللی بی اطلاع از آن است. گاهی آدمی چیزی را به منفعت و مصلحت خویش تشخیص می دهد، در حالی که چنین نیست و گاهی چیزی را بد و شرّ می پندارد، حال آن که روزنة رحمت الهی از همان جا به رویش گشوده می گردد. قرآن می فرماید : « چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آن که خیر شما در آن است و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آن که شرّ شما در آن است و خدا می داند و شما نمی دانید» (۴).
بنابراین ممکن است خواسته شما اجابت شده باشد، اما خیر و صلاح شما در تأخیر آن باشد. امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرماید : « خداوند سرنوشت انسان و جریان امور هستی را بر اساس آن چیزی که مقتضای حکمتش است ، تقدیر و تنظیم می نماید، نه بر پایه ای که انسان دوست دارد و خوشحال می گردد» (۵).
- درست است که ازدواج برای همه جوانان خصوصاً ما خانم ها از اهمیت خاصی برخوردار است و معمولاً یک خانم دوست دارد با ازدواج و بعد مادر شدن به احساس آرامش و تکامل برسد، اما این مسئله نباید آنقدر بزرگ و مهم شود که تمام زندگی ما را تحت الشعاع قرار داده و مثل یک ابر سیاه و تیره بر سراسر وجود و زندگی ما سایه بیندازد. ازدواج بخشی از زندگی ما انسانهاست نه همه آن. آیا عاقلانه است که به خاطر بخشی از زندگی همه آن را خراب کنیم؟ بنابراین در صورتی که به هر دری زدیم، ولی موفق به این کار نشدیم، نباید فکر کنیم نابود شده ایم. زندگی ما جنبه های دیگری هم دارد؛ کار، ورزش، هنر، تحصیل، فعالیت های فرهنگی و مذهبی، تفریح و ... که باید به آنها پرداخت و این مسأله را فراموش کرد تا زمینه آن فراهم شود. بنابراین توصیه ما این است که دیگر به این مسأله فکر نکنید و به سایر ابعاد زندگی خود مشغول باشید. می دانیم که سخت است و هیچ گاه به طور کلی فراموش نخواهد شد. اما بی توجهی به آن، فشارها را کمتر می کند و تحمل زندگی را برای شما آسانتر می نماید. با این کار از زندگی بیشتر لذت خواهید برد.
- شما اگر می خواهید اندکی از حجم مشکلات بکاهید و تحمل آنها را برای خود آسان کنید چاره ای ندارید جز اینکه به این نکات دقت کنید و توجه داشته باشید که وقتی مشکل قابل حل نیست، باید خودمان را بزرگ کنیم تا مشکل کوچک شود و آن را ریز ببینیم. از همه اینها گذشته شما تنها دختری نیستید که با این مسئله مواجهید. دختران شایسته فراوانی هستند که هم از نظر ظاهری و شخصیتی و هم از نظر خانوادگی مشکلی ندارند اما سنشان بالا رفته و ازدواج نکرده اند و یا حتی یک خواستگار هم ندارند.
خواهر خوبم! ما انسانها با مسایل و مشکلاتی که بر سر راهمان قرار می گیرند دو جور برخورد می کنیم. بعضی از ما از یک مسئله کوچک یک کوه بزرگ می سازیم و آن را برای خودمان تبدیل به یک مشکل لاینحل می کنیم. مدام غصه می خوریم و باعث ناراحتی اطرافیانمان می شویم و در یک جمله زندگی را برای خودمان و خانواده و اطرافیانمان تبدیل به جهنم می کنیم. اما عده دیگری از ما آدم ها وقتی با یک مشکل روبرو می شوند سعی می کنند جوانب قضیه را خوب بسنجند و ببینند اشکال کار کجاست. اگر در بوجود آمدن مشکل خود یا خانواده مان مقصر بودیم سعی می کنیم با برطرف کردن اشکال، مسئله را حل کنیم. اما اگر دیدیم حل مسئله از توان ما خارج است و یا اصلاً اشکال از ما نیست تمام تلاشمان را برای پذیرفتن مسئله و کنار آمدن با آن بکار می بریم. به این ترتیب هم از خودخوری بیهوده خلاص می شویم و هم از دیگر جلوه ها و جنبه های شیرین زندگی لذت می بریم.
به نظر شما کار کدام گروه بهتر است؟ مطمئنا شما هم با ما هم عقیده اید که گروه اول همیشه نگران و ناراحت و غمگین و افسرده خواهند بود و گروه دوم با ابتکار و خلاقیت و بهره مند شدن از دیگر توانمندی هاى خود، شاد و بانشاط زندگى خواهند کرد و فعّال و سر زنده با همان امکانات و شرائط موجود، زندگى را بر خود سهل و آسان خواهند گرفت.
حال شما می خواهید جزو کدام گروه باشید؟ انتخاب با خودتان است.

اما مشکل کجاست و چه چیز باعث تاخیر در ازدواج برخی دختران می شود؟
اطرافمان را که خوب نگاه کنیم دختران مجردی را می بینیم که آرزوی یک ازدواج سعادتمندانه و مومنانه را دارند و این انتظاری بجا و بحق است اما مشکل جائی بروز می کند که همین دختران با بعضی رفتارهایشان در این مسیر مانع ایجاد می کنند. در ادامه به چند نکته و توصیه کلیدی می پردازیم. قطعاً تمام این موارد برای همه صدق نمی کند. اما از آنجا که ما در مورد بسیاری از مسایل زندگی شما بی اطلاعیم نکات زیر را مطرح می کنیم و این خود شما هستید که باید با دقت در آنها پاسخ مناسب را بیابید.
۱. اولین نکته ای که شایسته است بدان توجّه داشته باشید آن است که باید ببینید دلایل تأخیر در ازدواج تان و موانع ازدواج شما چیست؟ و با دقت این موانع را شناسایی و برای رفع آنها تلاش کنید. گاهی وقتها راهی جز این نیست که شما یک تغییری در خود و یا در ساختار خانواده ایجاد کنید. یعنی بررسی کنید که علت این رخداد چیست؟ اگر خود یا خانواده تان مقصر هستید آن را مرتفع سازید، چه اینکه اگر بافت خانواده تغییر نکند همچنان این مشکل باقی خواهد ماند. برای ایجاد تغییر باید راهکار مناسب پیدا کرد؛ مثلاً اگر افرادی را در فامیل می شناسید که می توانند نقش مؤثر داشته باشند مشکل را با آنها در میان بگذارید تا مشکل گشایی کنند و با بصیرت دادن به پدر و مادرتان شرایط را تغییر دهند. گاهی اوقات نیز خانواده باید در رفتارهای اجتماعی خود تجدید نظر کند؛ چه بسا برخی از اشتباهات گذشته به ساختار خانواده شما و همچنین به وجهه اجتماعی آن آسیب وارد کرده؛ باید نقاط ضعفی که باعث این آسیب ها شده شناسایی و سپس در صورت امکان جبران کرد.
۲. به اندازه دیده شوید. تصدیق می کنید که مردم که نمی توانند بیایند یکی یکی درب خانه ها را بزنند و دختران جوان دم بخت را جستجو کنند پس لازم است شما در محافل و مجامعی که در آن شأن و حرمتتان حفظ می شود به اندازه لازم حضور داشته باشید، به ویژه در محافل مذهبی مثل مساجد و حسینیه ها، البته با نیت جلب رضایت خداوند، نه صرفاً جهت دیده شدن. این را گفتم چون بعضی از دختر خانم ها یا در کنج خانه با چیپس و پفک و تلویزیون و تلفن و اینترنت مشغولند یا برعکس دائماً بدون رعایت شأن و منزلتشان در حیاط یا سلف سرویس دانشگاه و امثالهم مشغول جلوه نمائی هستندکه در هر دو صورت مردم در موردشان قضاوت خوبی نخواهند داشت. پس برای حضور در اجتماع تعادل را حفظ کنید.
۳. درست دیده شوید. حتماً می دانید که ناپاک ترین پسران هم برای ازدواجشان به دنبال دخترانی پاک می گردند (که البته خدای متعال، به استناد آیه ۲۶ سوره مبارکه نور مانع چنین ازدواجی می شود) لذا همچنان در انظار مردم عفیف و پاک حاضر شوید و در صورتیکه مانتوئی یا چادری هستید لطفاً کامل از این دو پوشش استفاده کنید چون معنی ندارد دختر خانمی چادر را مثل شنل به سر کند در حالیکه مانتوی قرمزش زیر آن جلوه نمائی کند یا موهایش از زیر چادر به وضوح در معرض دید نامحرم باشد یا دخترخانمی مانتو بدن نما به تن کند یا روسری را آنچنان به سر کند که نیمی از موی سرش را بیشتر نپوشاند. اینها را گفتم که بگویم مردم از کیفیت پوشش شما در موردتان قضاوت می کنند.
۴. مؤدب باشید. من که تا بحال کسی را ندیده ام که معتقد باشد که کم ادب است اما حتماً شما هم اطرافتان انسانهای مؤدب زیادی را دیده اید و از نوع کلام و برخوردشان لذت برده اید (آدم های متملق را نمی گویم) در هر صورت هر چقدر بیشتر مراقب اعمال و گفتارتان باشید خصوصاً اینکه تمرین کنید خوب و بجا و به اندازه سخن بگویید برایتان بهتر است؛ حالا برای اینکه متوجه شوید که چقدر مودب هستید کافیست نگاهی به رفتار و گفتارتان با پدر و مادر و اطرافیانتان بیاندازید. از خدا خواهیم توفیق ادب/ بی ادب محروم ماند از لطف رب.
۵. سطح توقعاتتان را اندکی پایین بیاورید، خصوصاً اگر تحصیلات بالایی دارید در مورد سطح تحصیلات طرف مقابل تان سختگیری نکنید. در جامعه امروز ما، برخی پسران واجد شرایط ازدواج نسبت به برخی دختران از سطح تحصیلات پائین تری برخوردارند که آنهم دلایل متعددی دارد که واضح ترین آنها خدمت مقدس سربازی است، لذا هنگام انتخاب همسر هم به دنبال موردی با سطح تحصیلات پائین تر یا همسطح خودشان می گردند و البته این مورد ناشی از مسائل فطری مردهاست که دوست دارند جلوی همسرشان همه چیز تمام باشند لذا سطح توقعاتتان را پایین آورده و این مسئله را در جمع ها و مناسبت های مختلف بیان کنید.
۶. مرد رؤیاهایتان را فراموش کنید. دختران معمولاً در خیالاتشان برای جزئیات زندگی آینده شان طرح و نقشه ها دارند برعکس پسران، اما این خیالات خصوصاً در مورد مرد زندگی شان گاهی دردسر ساز می شود. این را گفتم که خواهش کنم به پسرانی که از راه صحیح به خواستگاری تان می آیند بی جهت و بدون تحقیق در احوالاتشان جواب رد ندهید، صرفاً چون شبیه مرد رویاهایتان نیستند. چون امکان دارد خیلی گزینه ها متعدد نباشد و بی همسر بمانید و بدانید هیچ زنی تابحال با مرد رؤیاهایش ازدواج نکرده، پس شما هم منتظرش نباشید. در صورتی که خواستگار یا خواستگارانی برای شما آمد ، ضمن در نظر گرفتن معیارهای و ملاک های ازدواج موفق، از وسواس و سخت گیری بیش از حد اجتناب کنید و اگر حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد شرایط را داشت ، حتماً به او جواب مثبت دهید، مطمئنا با هنرمندی دو طرف می توانید بقیه شرایط را نیز در ادامه زندگی خودتان تکمیل نمایید.
۷. قیافه شما خوب است؛ شاید تا بحال چند خواستگار به منزل شما آمده باشد و پس از یک جلسه اعلام انصراف کند که این اعلام انصراف می تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله نپسندیدن رفتار یا گفتار یکی از اعضای خانواده شما یا احساس اختلاف فرهنگی یا اقتصادی و ... ؛ یکی از موارد هم شاید این باشد که آقا پسر چهره شما را نپسندیده باشد که مهم نیست به قول استاد قرائتی «بعضی از زن ها را آدم می بیند دماغشان مثل لامپ است و مرد هم لبانش مثل شتر ولی خوش و خرم و با عشق با هم زندگی می کنند» حالا حتماً نیاز نبود استاد قرائتی هم بفرمایند چون اگر درست به اطرافمان نگاه کنیم خیلی از من و شما نا خوشگل ترها هم ازدواج کرده اند پس با حفظ اعتماد به نفس صبور باشید و امیدوار به رحمت پروردگار و روی خودتان عیب نگذارید.
۸. هنر بیاموزید؛ خود شما هم اگر قرار باشد برای برادرتان به دنبال همسری شایسته باشید، دختری که فنون خانه داری اعم از خیاطی و آشپزی و ... را خوب فرا گرفته یا خط خوشی دارد و یا خوب نقاشی می کند را در اولویت قرار می دهید تا دختری که بدون هیچ هنر و سررشته خاصی منتظر است پسرها درب منزلشان را از پاشنه در بیاورند. یادتان هست که : هنر برتر از گوهر آمد پدید.
۹. اگر زیبارو هستید، زیبا خو هم باشید. خصوصیت منفی غرور و از خود راضی بودن بعضاً دامن گیر کسانی که چهره زیبائی دارند می شود (مرد و زن هم ندارد). اما شایسته است دختر خانمی که از نعمت چهره زیبا برخوردار است مراقب باشد در دام غرور و تکبر بیجا گرفتار نشود، چون با این خصوصیت یا منزوی می شود یا دشمنان زیادی پیدا می کند و بالعکس چنین دختری اگر مسیر افتادگی و خضوع را در پیش گیرد به سرعت در بین خانم های دوست و فامیل محبوب و مورد احترام می شود. افتادگی آموز اگر طالب فیضی / هرگز نخورد آب زمینی که بلند است.
۱۰. ضمن رعایت حجاب و مسائل شرعی ، سعی کنید با اقوام و خویشان و دوستان ارتباط بیشتری داشته باشید و در جلسات خانوادگی و خویشاوندی حضوری فعال داشته باشید؛ خصوصاً در مجالس زنانه با ظاهری آراسته و زیبا حاضر شوید. تلاش کنید روابط اجتماعی خود را افزایش دهید و در اینگونه روابط با دیگران با گرمی و مهربانی برخورد کنید، البته نه با نامحرمان.
۱۱. همواره این نکته را بخاطر داشته باشید که خوشبختی و عاقبت بخیری صرفاً در گروی ازدواج نیست. انسان باید قدر لحظه لحظه های عمر خود را بداند به ویژه ایام مجردی را، چون فردا روز حسرتش را می خورید. چون اگر توفیق ازدواج برایتان ممکن شد، پس از طی شدن دوران شیرین اول زندگی خیلی مسائل برایتان عادی می شود و طعم روزمرگی را خواهید چشید، آنگاه وظیفه همسرداری و تربیت اولاد و احیاناً کار و درس، شما را گاهی به این حسرت وا می دارد که ای کاش قدر آرامش مجردی را بیشتر می دانستم. تازه این در صورتیست که ازدواج موفقی داشته باشید و الّا خدای نکرده ازدواجی که منجر به جدائی بشود که هیچ. اگر هم ازدواج مقدر شما نباشد که باز پشیمان می شوید که چرا ایام خوش نوجوانی و جوانی ام را به جای اینکه به انجام وظائف و کارهای روزانه ام بپردازم به فکر و خیال و حرص و جوش ازدواج گذشت و البته تجربه نشان داده که دخترانی که با نظم فکری و روحی و به روال معمول زندگی می کنند در ازدواج هم موفق ترند. اگر به اطرافتان وسیعتر و دقیقتر نگاه کنید می بینید دختران بسیاری هستند چون شما که هنوز همسر مناسبی نصیبشان نشده ولی آرام و نجیب دوران تجرد خود را با رضایت و نشاط در سایه تسلیم به درگاه الهی می گذرانند و هیچ شکایتی ندارند.
خواندن کتابهای خوب، انجام عبادات و ارتباط قلبی با خدا، رفتار خوب با پدر و مادر و اطرافیان، صرف وقت با دوستان شایسته و پاک، تفریحات سالم، فراگیری هنر و علم را می توان از مصادیق یک زندگی مجردی خوب دانست .
۱۲. انتهای آیه دوم و آیه سوم سوره مبارکه طلاق ( و من یتق الله یجعل له مخرجا ... ) را بخوانید و به آن ایمان داشته باشید. مطمئن باشید که مجرد ماندن بسی بهتر است از ازدواجی ناموفق و نامناسب داشتن. ضمناً حال که بحمدلله اهل توکل به خدای متعال و توسل به حضرات معصومین علیهم السلام هستید حتماً شرایط دعا و توسل و موانع استجابت دعا را هم رعایت کنید. البته برای تسریع در ازدواج و داشتن ازدواجی موفق دعاها و راهکارهای معنوی وجود دارد که در همین سایت به آن ها پرداخته شده.
۱۳. راه حل دومی که بعد از ازدواج خداوند در آیه ۳۳ سوره نور می فرماید، رعایت عفاف می باشد : «وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِه؛ «و کسانى که وسیله نکاح کردن ندارند به عفت سر کنند تا خدا از کرم خویش از این بابت بى نیازشان کند». عفاف هم چیزی نیست مگر استفاده از روش های کنترلی و تقویت معنویت. در صورتی که به هیچ وجه امکان ازدواج نیست، تنها راه منطقی و شرعی استفاده از راهکارهایی برای کنترل شهوت است. ( راهکارهای کنترل شهوت در سایت موجود است).
امیدوارم با استعانت از خداوند متعال همسری شایسته بیابید و زندگی پر شور و نشاطی را تجربه نمایید و هر لحظه گامی بلند در جهت رشد و شکوفایی و تقرب الهی بردارید، انشاءالله. ما نیز در شهر مقدس قم و در جوار حرم حضرت معصومه سلام الله علیها نایب الزیاره و دعاگوی شما جوانان پاکدامن و عزیز هستیم.
چشم براه مکاتبات بعدی شما هستیم.

پی‌نوشت‌ها :
۱. تحف العقول، ص ۲۰۲.
۲. اصول کافی، ج ۴، ص ۲۴۷ .
۳. نهج البلاغه، نامه ۳۱.
۴. سوره مبارکه بقره، آیه شریفه ۲۱۶
۵. غررالحکم و درر الکلم، ج ۲، ص ۵۰۰.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
اشخاصب رو میشناسم که جوون هستن و خودکشی کردن، هنه بزرگترها هم فاز عاقل اندر سفیه شون گل کرد که فلانی چیزی کم‌نداشت چرا خودشو کشت خاک توسرش و چه چه چه. ما هم خفه خون گرفتیم‌که آره هیچی کم نداشت خر زد سرش خودشو دار زد. ولی نگفتیم که پدر عزیز مادر گرامی اونی که داری قضاوتش می کنی رو شاید تنها کسی که درکش کنه بچه خودته، چون‌اون‌مجرد بود بچه تو هم‌مجرده اون انگیزه برای زندگی نداشت بچه هم نداره اونو والدینش درک نکردن شما هم بچتونو درک نمی‌کنین، همش فکر اینید که بچه تون درس بخونه فوق لیسانس دکتری استادی دانشگاه و ... ولی نمیگید که اصلا این آدم انگیزه ای برای اینها اره؟ محرکی هست که بتونه اونو وارار به رسیدن به اون اهداف بکنه؟ و از همه مهم تر هدف گم شده؟ ملت درس می خونن تا زندگی‌کنن ولی شماها با فشارهایی که بچه هاتون میارید میگسد زندگی‌کن که بتونی درس بخونی. نفس بکش اکیژن بده تو بعد بشیت درس بخون، برو یه گشتی بزن حال و هوایی عوض کن بتونی درس بخونی.
از سر کار میایی خونه یه استراحتی بکن بیدار شدی بتونی بخونی برای ارشد.
اعتراَم می کنی می گن‌ما برای خودت میگیم. راست هم میگن‌ولی نمی دونن اهم‌چیه مهم‌چیه.
ما که پوکیدیم. نه حس و حال ازدواج داریم نه حس و حال درس بیخیال جفتش شدیم و با لپتاپ و گوشی موبایلو سیاست و جر و بحث های آنلاین داریم خودمونو گول نیزنیم که حواسمون پرت شه اصل زندگیمون چیه؟ دیگران هم خیلی لطف کنن میگن این برات نون و آب نشد. خب با یه تومن حقوق هیچی برای من جوون نون و آب نمیشه. تو این سایتا هم میایی دنبال راهکاری هستی که بتونی این تنهایی خود رو تقلیل داد می بینی نوشته: راهکار های حبس دعا؟ فلان کار نکن و یک سری حرف های کلیشه ای که تهش هیچی برای من جوون نداره: یاد اون طلبه ی مجردی افتادم که رفت پیس استادش گفت تحت فشارم استادش گفت دوغ بخور. گفت خیلی فشار زیاده گفت بیشتر بخور. این جوابایی که میدین از اون دوغ بخور دوغ بخوره، چیزی که من حس می کنم، راهکار ضعیف تریه. فایده ای که نداره هیچ چهار نفرم که میان دنبال راهکار مذهبی هستن به خودشون میگن: اومدیم برای مشکلمون راه حل می خواییم حرفایی کلیسه ای و قلمبه سلمبه تحویل نا میدن. دو خطشو می خونن بعد نیان تو کامنتا بلکه یه چیزی از اینجا در بیاد که اینم متاسفانه جزدرد دل هیچی نیست و هر کسی یه چیزی نوشته خودشو خالی کنه، جای دیگه ای برای خالی کردن نداشته الآ کامنتای این متن.
به هر حال دعا کنید من یکی زودتر بمیرم خلاص شم چون دیگه نه تحمل مردم دو رو برمو دارم، نه تحمل خودمو، و نه امیدی به آینده.نه امیدی به این سایتا و ...
میهمان
من دختری ۲۳ ساله هستم لیسانس دارم وخیلی وقت خواستگار دارم ولی تا حالا قسمت نشده ازدواج کنم خانوادم من سرزنش می کنند که چرا ازدواج نمی کنی تو شرایط خیلی بدی هستم دیگه کلافه شدم خودمم نمی دونم مشکل از کجاست ولی برای من ملاک اصلی خوش اخلاق بودن طرف مقابل هستش بقیه شرایط هم در حد معمولی باشه برام قابل قبول مثل قیافه تحصیلات وشرایط اقتصادی الانم که دارم می نویسم خواستگاری دارم ولی به خاطر قیافش می خوام بهش جواب رد بدم البته منظورم این که از لحاظ قیافه چندان دلنشین نیستن انتخاب همسر در این زمانه خیلی سخت شده خدا خودش کمک کنه همه جوان ها سر وسامان بگیرن
میهمان
سلام به دوستانی که موقعیت دو سال پیش من رو دارن.من ۲۶ سالمه و یک سال و نیمه که ازدواج کردم.قبلش همش غصه میخوردم و شاکی بودم .خواهر بزرگم یه بچه داشت و خواهر کوچکتر هم خواستگار براش میومد .برا منم میومدا ولی اون یه دونه سمج داشت که آخرش رفت و با یکی دیگه ازدواج کرد.من یه مدت هییییچ خواستگاری نداشتم اما همین که درسم تموم شد و آشنا و فامیلا فهمیدن یهویی ۴ تا خواستگار برام اومد با هم .البته همشون ایده آل نبودن ولی شوهر خوب خودمم توشون بود که همون جلسه اول دلم رفت:) شاید بگید سنم کمه و هنوز دیر نشده بود.ولی تو فامیل ما دخترا تو همون ۲۰ تا ۲۵ سال همه عروس میشن و اگه از سنشون بگذره خودشون پیش خودشون ناراحتن .به هر حال برای همه شما دعا میکنم که یه همدم واقعی پیدا کنید .و اینکه از نظر مالی سخت نگیرید .مطمن باشید طرف پررو نمیشه .هر پولی تو دستش بمونه میاد تو زندگی خودتون
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
مراجعه به لینک زیر هم می تواند پاسخگوی دغدغه ای که درباره مستجاب نشدن دعاهایتان بود، باشد :
چرا دعای من مستجاب نمی شود؟
میهمان
باسلام. ممنون از راهنمایی های شما. دختری هستم فوق لیسانس ۲۷ ساله و در تمام طول تحصیلم سعی در رشد فکری و اجتماعی و هنری خود داشتم. تمام موارد ذکر شده در متن را در شرایط خود بررسی کردم و دیدم تمام آنها را رعایت کردم. پس چرا باید از تنهایی رنج ببرم؟ و دعاهایم مستجاب نشود؟
میهمان
با سلام
۲۸ سالم هست، به نظر من باید یه فکر اساسی برای جوونا کرد، پول وفقط پول مانع ازدواج جووناست، اگه پول نبود خیلی مشکلات هم نبودن، خدا لعنت کنه اون کسی رو که پول رو اختراع کرد، پول خیلی آدما رو له کرده وازبین برده وخیلیا رو برده به آسمون هفتم
بازم لعنت بر پول بیشمار
میهمان
دختری ۳۳ ساله هستم.فوق لیسانس و بیکار بی جهاز و بی خواستگار.شما که برا همه دعا میکنین لطفا برا منم دعا کنین
میهمان
البته آدم سالم رو میگم چون من چشمام خیلی ضعیفه و عینکمم ته استکانیه و فقط ۱۸بار رفتم خواستگاری ناجوون مردا تو خیلی از‌خواستگاری ها همون اولم بهم اجازه ندادند برم جلو حرفم رو بزنم الان ۳۹سالمه مادرم پیر شده و نامید از‌ خواستگاریم من دیگه بیخیال همه چی شدم و به گناه افتادم بخاطر نقصم همه منو پس زدن حتی نزدیک ترین دوستام منو به عروسیشون دعوت نکردن
آخرین کلام
خدا منو آفرید شما به من نگاه کنین شکر سلامتیتون رو کنین من حق زندگی ندارم
ممنون از سایتتون
ممنون خدا.
میهمان
سلام، اسمم رضاست اهل دیار امام رضا ، چند روز دیگه میرم توی ۲۷ سال، کارمندم و الحمدلله یه بخور و ونمیری درمیارم ، از حق نگذریم بزرگترین دغدغه من ازدواجمه ، خیلی دلم می خواد با یه دختر خوب و بساز ازدواج کنم و همه زندگیمو به پاش بریزم . راستشو بخواین من تا حالا با هیچ دختری دوست نبودم . همیشه با خودم میگم خدا کنه بتونم کسیو پیدا کنم که بفهمه که مهمترین بخش زندگی عشق و علاقست . اونم عشقی که از سر پاکی و صداقت سرچشمه گرفته . زندگی همش پول و ماشین و خونه نیست . باورتون نمیشه تا حالا یه خواستگاری هم نرفتم . اما همیشه به خودم می گم شب خواستگاری اگه دخترخانم ازم سوال کرد چی داری ؟ نمیگم ماشین دارم ، نمیگم پول دارم . میگم اولین ومهمترین چیزی که دارم یه قلب ساده و رئوفه که دربست میزنمش به نام شما.قلبی که به قول ما تک برگ سنده و تا حالا به اسم هیچکس دیگه ای نخورده . چی ازین بالاتر ؟ ولی خب حیف چی بگم که دارم می بینم که خیلی از خانما دنبال پول و خوشکلی و رفاه هستن . البته خدا رو شکر من وضعم بد نیست که بگم چون من اینارو ندارم کار برام سخت شده بلکه میخوام بگم کسی رو میخوام که منو به خاطر خودم بخواد نه به خاطر اینکه کارمندم یا ماشین دارم و ....
میهمان
سلام . شما که میگید صبر کنید توکل کنید و توسل بازم صبر میکنیم اما بیشتر از شش هفت ساله شب و روز من شده دعا . برای این که محقق بشه خودم رو هم خیلی عوض کردم . حالا یک قلب پاره پاره برام مونده . اگر نیاز به ازدواج رو میشد خیلی آسون جایگزین کرد چرا امامان ما مجرد نموندند مگر از اونا قوی تر کسی هست . کمتر اولیای مجردی داریم خیلی از جهنمی ها رو مجردا پر می کنند . ازدواج نیاز ابتدایی انسان است . جایگزین کردنش با هر چیزی انگار وقتی گرسنه ای شکمت رو با آب پر کنی.چقدر میشه بی غذا دووم بیاری فکر می کنی چقدر روح آدم تو تنهایی دووم میاره وقتی صبر می کنی صبر می کنی اما جگر آدم خنک نمیشه انگار درد بزرگی روی سینه آدم سنگینی کرده . کل این دنیا رو برای خودت حروم کنی و از اون فقط درده یکی به من بگه من جه کار کنم
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. دعاگویتان خواهیم بود اما برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام دوستان
من دختری ۲۶ ساله هستم لیسانس و مجرد.متاسفانه تا حالا یک مورد خواستگار خوب هم نداشتم یا معتاد بودن یا بیکار.اصلا هم توقع نیستم فقط برایم ایمان و اخلاق و یه کار با روزی حلال مهم است نه تحصیلات برایم مهم است نه پول.چند مورد هم معرفی کردن منو ولی خانواده ها همین که میبینن زیبایی چندانی ندارم سریع پا پس میکشن ناگفته نماند از نظر زیبایی در سطح متوسطم و چادری ام.بر خلاف گفته ی پسرا ما دخترا چندان توقعاتی نداریم توقعات خود آقا پسرا اینقد زیاده که مانع ازدواج شده پسرا معیار اولشون زیبایی و پول و شاغل بودن خانم شده خواهر کوچکترم چون زیبا تر و بی حجابتر از من بود ازدواج کرد ولی من که محجبه و خوش اخلاقترم موندم چرا؟چون اون زیبا تر بود و بی حجاب بود .الانم همه چیو سپردم به خدا میگم خدایا هر چی تو مصلحت میدونی همون بشه از خدا همسر مومن و اخلاق میخوام و برای همه ی شما عزیزان ارزوی خوشبختی دارم برا منم دعا کنید تا خدا فرد مومنی نصیبم که از طعنه کنایه خانواده خسته شدم التماس دعای خیر و آروزی بهترین ها رو براتون دارم
میهمان
در کنار حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگوی جوانان پاکی چون شما خواهیم بود و متقابلاً به دعای خیرتان محتاجیم.
میهمان
برای منم دعا کنید از تنها بودن نابود شدم نمیدونم چرا کسایی که ناسالم زندگی میکنن راحت ترن و خدا دست رو دست گذاشته
میهمان
سلام متاسفانه با وجود ماهواره ها در خانه ها تمام معیارهای انتخاب همسر برای پسرها اندام و هیکل و زیبایی دختر هست . متاسفانه این امر سبب شده دختران محجبه و چادری مجرد بمونن و هر چی دختر اونجور ی هست ازدواج کنن و همین ها هستند که آمار طلاق راهم بردند بالا چون همچن زنی اهل زندگی نیست ولی کیه که این به پسرها بفهمونه
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
من خیلی تنهام داره ۲۹ سالم میشه خواستگار داشتم ولی دوسشون نداشتم خواستگارام ازدواج کردن خیلی تنهام خیلی خسته ام از دست خدا خسته شدم کلی دعا و نیایش کردم ولی نمیشه که نمیشه اعصابم خورد شده جدیدان هم خواستگار که میاد میره پشت سرشم نگاه نمیکنه خیلی خورد میشم
میهمان
سلام.منم مجردم تحت فشار شدید هم قرار میگیرم. ولی دلیل نمیشه عجله کنم. مجبورم مگه این همه سال صبر کردم آخرش عجله کنم به زندگیم گند بزنم. عمراااااا میسپارم ازدواجمو دست خدا هر طور خودش صلاح میدونه درست کنه. چه بسا ی وقتایی این افکار هست که به زندگیه مجردیمون گند میزنه. خیلی خیلی مراقب افکار شیطانی ،پریشان و پوچ باشید مبادا در حضور خدا مرتکب معصیت بشید،فقط به این فکر کنید که این روزای مجردی به سرعت برق میگذره فقط آخر خدای نکرده طوری نباشه اگه چند ساله دیگه برگشتیم این دورانه زود گذر رو ورق زدیم پیشه خالق شرمنده بشیم.نامید نباشید و فقط خودتونو مجرد و تنها نبینید ،همه مثل هم هستیم و مجردیم ،پس ناراحتی نداره .فقط راش این که در این دوران خیلی دعا کنیم که خدا راه نفوذ شیطان رو برویه ما ببنده و فقط ما بنده هاشو با خودش مشغول کنه.ی پیشنهاد دارم برای همه ی شما مجردها ،چند شب نماز شب بخونید لذته نماز شب رو بچشید اون موقع خودتون میفهمید بندگیه تو دل شب چه لذتی داره،لذتی که اگه دنیا رو بهتون بدن با هاش عوض نمیکنید. عاقل و واقع نگر باشید.برای همتون دعا میکنم خداوند انشالله همسری پاک ،سالمو صالح و اهل از فضل خودش روزیتون کنه. مراقب افکار تون باشید کنترلش کنید . هر وقت احساس کردید که دارید به گناه میافتید حتی در فکر ،سه بار بگید صلی الله علیک یا ابا عبدلله(ع)صلی الله عیک یا ابا عبدلله(ع)صلی الله علیک یا ابا عبدلله(ع). به ولله جواب میده. امتحان کردم چند بار ،شما هم میتونید امتحان کنید و نتیجه ی قطعی بگیرید. میسپارمتون دست خدای مهربون.خدا نگهدار
میهمان
در کنار حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگویتان خواهیم بود و متقابلاً به دعای خیرتان محتاجیم.
میهمان
سلام. میشه برای منم دعا کنید، خیلی احتیاج به ازدواج دارم خیلی... برام دعا کنید خدا بهم صبر بده که به گناه نیفتم
میهمان
جوونیمون که رفت با آرزوهای چال شده دیگه پیری مون چی میخواد بشه !!!!!! خدایا کی تاریخ انقضای ما سر میرسه !؟ پیری نمیخوام الانم پیرم ... زودتر جواز سفرو بده تا بیشتر از این بار گناهم سنگین نشه ...
میهمان
با سلام
میگن در ازدواج به امام هادی(ع) متوسل بشین. یکی از راههای توسل، نماز امام هادی (ع) است که در مفاتیح آمده است.
میهمان
هرچه مصلحت خداباشه واسه آدم پیش بیاد.من۲۴ سالمه ومجردم اما ازدواج رو آخرخوشبختی نمیدونم.فعلا فکرم ادامه تحصیل وکاره.
بعضیابه هرقیمتی میخوان ازدواج کنن وبه انتخابای نادرست وعجولانه دست میزنن که عاقبتش طلاقه.واسه تک تک دخترای گل سرزمینم دعامیکنم که ان شالله وباتوکل برخدا انتخابی درست
و فردی شایسته قسمتشون بشه.♥♥♥♥♥♡♡♡♡♡:-*:-*:-*:-*:-*
میهمان
سلام دختری ۳۰ساله هستم و خواهری بزرگتد از خودم دارم ک مجردیم شرایط زندگیمون خیلی سخته فک میکنم با ازدواج کردن مشکلاتمون حل میشه ولی خدا دعامون رو اجابت نمیکنه.شاید اگخ شاغل بودم هیچوقت ب ازدواج فکد نمیکردم بدام دعا کنید تا مرز خودکشی ام پیش رفتم
میهمان
سلام. واقعا خسته نباشید و عزت و رحمت خدا همیشه شامل حال شما مشاوران و پاسخ گویان باشه. بنده حتی در مشاوره های گران قیمت حضوری و حتی چندین جلسه ای پاسخ هایی به این ظرافت دریافت نکرده بودم. دلیلش هم مبنای اعتقادی و دستورهای دین هست که شما به شیوه پسندیده و دلسوزانه بیان میکنید. مشاوره دینی و علمی کجا و مشاوره بعضی کتاب های غربی کجا !!!
دعا میکنم همونطور که من اتفاقی (خواست خدا. خداروشکر )با این سایت آشنا شدم هر جوانی که دنباله زندگی پاک و خدایی هست با این سایت آشنا بشه.
أجرکم عند الله ( دنیوی و اخروی مادی و معنوی )
میهمان
سلام من یه دختر ۲۰ سالم شیش ساله از ازدواج خواهربزرگترم میگذره واحساس میکنم ازدواجم به تاخیر افتاده یعنی هیچکس فکرشم نمیکرد اینقد مجرد بمونم دوسالی میشه بشدت دعا میکنم و نگرانک ولی با خوندن کامنتا ونظرات دلسوزانتون ایمانم به خدا چند برابر شد وحالا تسلیم خواستشم موفق. باشین وممنون
میهمان
خانمی ۴۰ساله هستم چند سال از متارکه من میگذره با داشتن دو پسر ولی خیلی احساس تنهایی میکنم دلم میخاد به همه،بگم واسم دعا کنین همسرالهی م،قسمتم بشه بعد فوت ناگهانی مامانم تنها تر شدم خداروشکر پسرام خیلی خوبن ولی من تیاز،به ی مونس و همدم دارم،از کارو زندگی م لذت نمیبرم شاد نیستم این خواسته و نیاز من فطری ه و ناامید از،رحمت خدا وند نیستم شما هم دعام کنین ممنون و راهنمایی
میهمان
سلام من ۳۰ سالمه شاغل با یک درامد خیلی مناسب. تو دوران دانشگاه عاشق کسی شدم که تمام جوونیمو به پاش ریختم اونم بعد از ۸ سال منو ول کرد و رفت. من واسه این که بتونم با شرایط کنار بیام ازدواج کردم. همیشه دعا می کردم خدایا من زودتر ازدواج کنم. خواهرام با سن ۲۵ و ۲۳ دارای بچه های ۱۰ ساله هستن. با اصرار زیاد من و دعای فراوان بالاخره ازدواج کردم. ولی الان پشیمونم همسرم اصلا فرد مناسبی نیست. به هیچ عنوان در کنارش ارامش ندارم. بعد از دو سال عقد هنوز نتوسته کوچکترین وسایل زندگی رو تهیه کند. باور کنید از روی پدر مادرم خجالت می کشم. همیشه با خودم می گفتم ای کاش به چیزی که خدا برام در نظر گرفته بود راضی می شدم. ای کاش صبر می کردم و راضی بودم به رضای خدا. ای کاش اصراری در ازدواج نمی کرد. الان اگه مجرد بودم شرایط بهتری داشتم و ارامش بیشتری در زندگی داشتم. متاسفانه به خاطر پدرو مادرم نمی تونم طلاق بگیرم و مجبورم با این شرایط کنار بیام. به همه خواهران خودم پیشنهاد می گم خودتو.ن بسپارید به خدا اون از همه کس براتون مهربون تر هست و صلاح شما رو بهتر می دونه مطمن باشین اگه صلاح زندگی شما در ازدواج باشه خدا به وقتش بهترین فرد که همسطح و همفکر خودتون باشه رو براتون می فرسته مطمن باشین. امیدتون به خدا باشه. التماس دعا.
میهمان
برای ازدواج کردن از ته دلتون از خداوند بخواهید و دعا کنید اما بعدش دیگه مصر نشید رو دعا. یه مدت بی خیال بشین و اصلا بهش فکر نکنید. همون موقع که بی خیالید خواستگار در خونه رو میزنه. این در مورد خودم جواب داد.
میهمان
الان پسرها ملاک شون شده : اول :زیبایی ۲:خونتون کدوم محله است ؟۳ :پدر چکاره است؟
۴: چند خواهرو برادرید؟
و اگه جواب این سوالها اون چیزی بود که میخوان ازدواج میکنن.
و مسئله بی اهمیت براشون شده : حجاب و ایمان و ادب دختر
بعد همه رسانه هاو کل ملت میگن خانواده دختر و خود دخترها سختگیری میکنن و مهریه زیاد میخوان
من خودم شخصا به زیباییو ثروت و موقعیت فرد مقابلم اهمیتم نمیدم فقط شخصیت خود فرد برام مهمه و ایمان و همتش
بچه سوسول فوکلی هم نمیخوام
میهمان
آهای اقا پسر؟!
نه اینکه شما پسرها به زیبایی و ثروت توجه ندارید؟
همین شماها هستید که جامعه رو به این روز انداختید
میهمان
واقعا چه حکمتیه!! این همه پسر مجرد که نیاز به ازدواج دارن و این همه دختر مجرد که نیاز به ازدواج دارن!! مشکل چیه این وسط که نمیتونن ازدواج کنن و به آرامش برسن؟!؟!؟!
میهمان
منم بیشتر از سی سالمه و مجردم به جز اینکه ازدواجم به تاخیر افتاده و مجرد هستم کار و درامد درست و حسابی هم ندارم
کلا از همه چیز ناامید شدم
میهمان
من نمیدونم چه حکمتی است!!
من الان دوساله به خانواده سپردم تا یک دختر مناسب پیدا کنن برا ازدواج پیدا نمیشه!
یه دو سه جایی هم برای خواستگاری رفتیم طرف یا میخواست کار کنه یا حجابش اونی که من میخواستم نبود(مثلاً چادرملی یا مانتو ...) و ...
از اون طرف این همه دختر محجبه که مجرد موندن!!
میهمان
با سلام و احترام
بنده نیز با نظر شما موافق هستم، خود بنده چندین جا رفتم خواستگاری، شرایط خوبی هم دارم، اما متاسفانه به ثروت و زیبایی زیاد گیر میدن، که ممکن هست از اصل اعتقاد و اخلاق در انتخاب همسر فاصله بگیرند. باتشکر.
میهمان
با سلام
من دختر ۳۰ ساله ای هستم چادری نیستم ولی مانتوی پوشیده و بلندی دارم تک دخترم ،فوق لیسانس حقوق دارم شغل مناسبی دارم از خانواده نسبتا مرفهی هستم نمی خوام از خودم تعریف کنم ولی دیگران همیشه از کلام و چهره و تناسب اندام و هوش و احترم و ادب من تعریف می کنند هچ وقت برای ازدواج سخت نگرفتم نه تحصیلات فرد مهم بوده نه ثروت حسن خلق و ایمان فرد برام مهم بوده نمی گم تا به حال به آدمایی با این مشخصات بر نخوردم اما یجورایی نشده مثلا میگن شاغل نباش ، چادر سر کن ، یا بعد چند جلسه رفت و آمد تازه میاد میگ من نمی تونم شار خوشبخت کنم ، یا میگن شما خوش کلام ترید این برای یک مرد خوب نیست ، خوب که فکر می کنم می بینم شما مرفه تریدو...
تازه جالب اینه که خانواده من مهریه ۱۴ سکه ای پیشنهاد می دن و هیچ شرطی هم ندارن خودمم آدم پر توقع و رویایی نیستم و همیشه اهل دعا و نماز و توکلم . تو مورد آخر هم پذیرفته بودم که تو محله ای خیلی پایینتر از محل زندگی خودم و در واحدی درست روبروی واحد پدر و مادر آقای خواستگار زندگی کنم ولی توی بله برون یادش افتاد بگه من می ترسم که نتونم شمارا خوشبخت کنم....
اینا را گفتم بگم تو جامعه امروز مواردی که گفتید کاربرد ندارد با وضعی که من می بینم برای آقایون هرچی کوتاه هم بیای باز متوقعند و اصلا درک نمی کنن که اگه کسی همه چیز را زیر پ می ذاره بخاطر اون فرد قطعا پی دل درمیونه نه چیز دیگه ای .
به نظر من بیشتر از اینکه سطح توقع دخترا بالا باشه سطح مسئولی پذیری و اعتماد به نفس پسرا بشدت پایینه .
برای همه مجردها دعا می کنم هر چه زودتر به بهترین شکل و با فردی هم شان خودشون ازدواج کنن. الهی آمین
میهمان
من تا چند سال پیش مجرد بودم و مثل خیلی از دخترهای دیگه که سنشون بالاتر از ۲۵ شده و ازدواج نکردن خیلی ناراحت بودم و نیاز شدیدی به ازدواج در خودم احساس می کردم.
چند وقتی هم بود که دیگه بریده بودم و تلفنی با یه پسری دوست شده بودم...
ولی بعد از مدتی خواسته های جنسی اون پسر شروع شد و این باعث شد به خودم بیام و رابطمو باهاش قطع کنم. کامل کامل ...
به خدا گفتم من دیگه گناه نمی کنم، صبر میکنم و صبر میکنم و صبر میکنم ولی تو خودت خوب می دونی که دیگه صبرم داره تموم می شه ولی بازم صبر میکنم به خاطر تو پس تو هم کمکم کن...
یه شب خیلی مجردی بهم فشار آورده بود و گریه میکردم، فقط گریه میکردم...و توی دلم با خدا حرف میزدم از ته دل...
باورتون میشه فرداش برام خواستگار اومد؟
وقتی اومد دیدم شرایط ایده آل منو نداره ولی بازم به خاطر خدا و این حدیث که اگر کسی ازتون خواستگاری کرد که اخلاق و ایمانش رو پسندیدید بهش جواب رد ندید ...
منم به خاطر خدا فقط به اخلاق و ایمان و خانواده و اهل کار بودن و سالم بودنش توجه کردم نه به بی پولی و کم درآمد بودن و مدرک پایینش (خودم فوق لیسانس و شاغلم).

خدا رو شکر الان بعد ۲-۳ سال خیلی احساس خوشبختی میکنم یعنی از اول ازدواج همین احساس رو داشتم. چون واقعا اخلاق خوب و ایمان رو مهم و باعث احساس خوشبختی می دونم.
الان همسرم داره لیسانسشو میگیره و دعا کنید تا یه شغل خوب هم پیدا کنه تا تموم خواسته های من برآورده بشه...
چون اون چیزای اصلی رو در وجودش داره و فقط یه تحصیلات و شغل بهتر رو نداشت که به کمک خدا به دست میاره...
ولی کسی که اخلاق خوب و ایمان نداشته باشه دیگه بعد یه عمر که شخصیتش ساخته شده نمی شه عوضش کرد.
دخترای مثل من اینو بخونید و از ته دل از گناه توبه کنید تا خدا جوابتونو بده...
(البته گناه همه آدما مثل هم نیست؛ بهتره هرکسی هستید از اون چیزی که هستید بهتر بشید تا خدا بیشتر از قبل نعمتهاشو به سوی شما بفرسته)
این تجربه شخصی منه که دیدم بد نیست براتون بگم.
میهمان
منم ۲۷ سالمه مجرد و بی کار فرزند اول خانواده دارای ۲خواهر به سن ۲۵ سال و۱۳ سال منم دیگه خسته شدم تاحالا یه خواستگار درست ودرمون نداشتم حالام که اصلا ندارم ولی برای خواهرم خواستگار خوبی اومده وقصد داره ازدواج کنه من خیلی افسردم چون در این صورت ترشیدگیم بیشترنمایان میشه کاش هیچ وقت به دنیا نمی یومدم خسته شدم هر روز ارزوی مرگمو دارم .هیچی منو خوشحال نمی کنه
میهمان
مخاطب گرامی، از اظهار نظرتان سپاسگزاریم.
*** در پاسخ به پرسش اولتان باید سه نکته را متذکر شوم :
۱. ما انسان های غیرمعصوم هیچ وقت نمی توانیم ادعا کنیم که دعاهای ما حتماً در همین دنیا مستجاب می شوند. هر انسان غیرمعصومی چنین ادعایی کند باید به فهم و درکش شک کرد. ما قدرت تشخیص خیر و مصلحت واقعی را نداریم. گاهی برآورده شدن خواسته های ما (که حتی در ظاهر بسیار خوب هستند) باعث نابودی زندگی دنیوی و اخروی ما می شوند و به همین دلیل این خواسته ها در این دنیا برآورده نمی شوند و در دنیایی دیگر به شکلی بهتر جبران خواهند شد. البته گاهی هم کم کاری ها و کم تلاشی های ماست که باعث عدم استجابت دعاهایمان می شود. به هر تقدیر با توجه به متون و روایات دینی ما، دعاهای یک مسلمان مستجاب می شود به سه شکل : یا خود خواسته برآورده می شود؛ یا بلایی را از زندگی فرد دور می کند؛ یا در آخرت جبران می گردد. بحث در این رابطه بسیار زیاد است و ما به همین مقدار اکتفا می کنیم.
۲. وقتی کسی از شما طلب دعا کردن دارد، شما چه می کنید؟ از خداوند می خواهید خواسته او را برآورده کند. حال اگر صد نفر از شما طلب دعا در مورد یک موضوع داشته باشند، آیا برای هر کدام شکل دعایتان تغییر می کند؟ پاسخی که به این سوال می دهید، پاسخ سوال خودتان است.
۳. تا جایی که ما می دانیم در هیچ یک از متون دینی ما نیامده که وقتی از کسی طلب دعا کردن دارید، پیگیر باشید و تجسس کنید که آیا دعایت برای من از ته دل بوده و ... ؛ اصل بر حسن نظر است و نباید ذهن را با این مسائل مشغول کرد. در ضمن فراموش نکنید که دعا کردن برای دیگران امری مستحب (و البته موکد) است و کسی به خاطر انجام ندادن آن بازخواست نمی شود. ما به وظیفه خود عمل می کنیم و شما هم به وظیفه خود عمل کنید. کدام مسلمانی است که دوست نداشته باشد هموطنانش خوشبخت زندگی کنند! مطمئن باشید ما برای خوشبختی جوانان این مرز و بوم در حد توانمان دعا می کنیم.

*** پاسخ پرسش دوم تان هم، «خیر» است. وظیفه این مرکز پاسخگویی به سوالات دینی، شرعی، سیاسی، مشاوره ای، تربیتی و ... دانشجویان است.
میهمان
با سلام و خسته نباشید.دو تا سوال از شما دارم. یکی اینکه شما برای همه یه جمله نوشتید که بله در کنار حرم حضرت معصومه برای شما دعا می کنیم و و این جمله را برای همه کپی و پیست می کنید، ولی ایا واقعا از ته دل یعنی یه جوری که دعاتون مستجاب بشه دعا می کنید یا یه دعا از سر رفع تکلیفی و.؟ سوال دوم اینکه اگر کسی به شما مشخصات بده براش خواستگار میفرستید یا بهش دختر معرفی می کنید البته منظورم کاری مثل سایتهای همسریابی و.. نیست یه خواستگاری سنتی و واقعی و با واسطه و آبرومند؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.