اساتید، پیامبران اکنکار ۱۳۹۰/۶/۲۸ - ۱۳ بازدید

اکنکار جایگاه ویژه‌ای برای اساتید خود قائل است از همین روی برخی اکنکار را آیین دعوت به سوی استاد نام می‌نهند. اساتید اکنکار و نام و سایه آنها بر تمامی آموزه‌ها و نیز روش‌های اکنکار سایه افکنده است. شما برای ورود به جرگه اکنکار باید از طریق استاد عمل نمایید. باور اکیست نسبت به خدا به صورت عجیبی با استاد عجین است و تا مرز استاد خدایی پیش می‌رود. یک اکیست به این نتیجه می‌رسد که بین خدا و استاد هیچ تفاوتی وجود ندارد. همچنین در تناسخ و کارما حضور استاد و شفاعت او پررنگ است.
اکنکار جایگاه ویژه‌ای برای اساتید خود قائل است از همین روی برخی اکنکار را آیین دعوت به سوی استاد نام می‌نهند. اساتید اکنکار و نام و سایه آنها بر تمامی آموزه‌ها و نیز روش‌های اکنکار سایه افکنده است. شما برای ورود به جرگه اکنکار باید از طریق استاد عمل نمایید. باور اکیست نسبت به خدا به صورت عجیبی با استاد عجین است و تا مرز استاد خدایی پیش می‌رود. یک اکیست به این نتیجه می‌رسد که بین خدا و استاد هیچ تفاوتی وجود ندارد. همچنین در تناسخ و کارما حضور استاد و شفاعت او پررنگ است. هر چند اکیست‌ها بر این باورند که تناسخ و کارما قانون لایتغیری است اما هنگامی که از جایگاه استاد سخن به میان می‌آید او را شافع کارما و تناسخ بر می‌شمارند. البته این رویکرد علاوه بر تضاد با کلیت و فراگیری و دقیق بودن قانون کارما با تضاد اکنکار با شفاعت نیز در تضاد است.
از سوی دیگر در روش‌ها و شیوه‌های عمل نیز استاد همیشه حاضر است. برای سفر روح، رؤیابینی، پیشگویی و ...باید با نام استاد شروع کرد و در عالم خیال نیز بیشینه به تصویر استاد رسید تا سفر روح یا...موفقی داشت.
از سوی دیگر توئیچل و کلمپ به عنون رهبر مبدع و رهبر کنونی اکنکار ادعاهایی مبنی بر ارتباط با خدا دارند که برخی آنها را پیامبران ادعایی نام نهاده اند. مثلا توئیچل در روزنامه کاندید پرس ستونی را به خود اختصاص داده بود با نام «با خدا صحبت کرده ام». وی در این ستون به پرسش‌های روزهای گذشته مراجعین پاسخ می‌داد و مدعی بود درباره پرسش‌های‌شان با خدا صحبت کرده و نظر خدا را روز بعد ابلاغ می‌نموده است. (نک: سی لین، اکنکار سوداگری روحی، ص۵۷-۶۰)
هارولدکلمپ نیز کتابی دارد با عنوان «پیامبر مدرن The Modern Prophet» که به نوعی شائبه پیامبر مدرن بودن را برایش به ارمغان آورده است.
به هر حال ادعاهای اکنکار درباره اساتیدش گاه بیش از جایگاه پیامبران است.

نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.