اسارت امام حسن عسکری ع ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ - ۳۵۱ بازدید

دلیل اسارت امام حسن عسکری چه بود؟

امام حسن عسکری اسیر نشدند چون جنگی رخ نداده بود تا اسیر شوند بلکه از سوی حکومت عباسی مجبور به زندگی در شهر سامرا، شدند، در واقع ایشان به اتفاق خانواده در یک اردوگاه نظامی اسکان داده شدند.
از زمان حکومت متوکل عباسی سیاست مدارای مأمون و خلفای پس از وی با شیعیان، یکباره به کنار گذشته شد. به عنوان مثال در دوران متوکل، به دستور او حرم حسین بن علی تخریب شد و امام دهم شیعه، هادی، به همراه فرزندش حسن عسکری از مدینه به سامرا، پایتخت متوکل، فراخوانده شد تا تحت نظارت خلیفه باشد. متوکل از هیچ وسیله‌ای در آزار رساندن و بی‌احترامی به وی دریغ نمی‌کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که فشار شدیدی بر امامان در سامرا می‌آمد و شیعیان در عراق و حجاز در شرایط اسف باری زندگی می‌کردند.
لذا امام یازدهم بیشتر طول عمرش را در حبس خانگی به سر برد؛ مخصوصاً به این دلیل که مشهور بود، که وی صاحب فرزندی خواهد شد که به عنوان منجی آخرالزمان قیام خواهد کرد تا زمین را از عدالت پر کند. امام حسن عسکری (ع) طی سال‌های امامت خود در سامرا تحت محدودیت‌های اعمال شده از سوی خلافت عباسیان می‌زیست. وی زیر نظر جاسوسان خلیفه‌های وقت بود و لذا نمی‌توانست با شیعیان ارتباط آزادانه داشته باشد و تنها خواص اصحابش با وی شخصاً ارتباط داشتند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.