اسباب توفیق زیارت ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ - ۱۴۶۷ بازدید

باسلام .۱۵ ساله ام چه کنم که در اربعین امام حسین بطلبد و به زیارتش نائل شوم .برای طلبیده شدن چه راهنمایی دارید.لطفا کامل توضیح دهید.

الف ) معنای طلبیده شدنمعنای طلبیده شدن و توفیق زیارت از طرف اولیای الهی برای زیارت قبر پاک آنها توفیق دادن آنها و فراهم کردن زمینه زیارت و بر طرف شدن موانع موجود بر سر راه این عبادت ارزشمند است . البته منظور توفیق دادن برای انجام زیارتی مقبول و مورد نظر آن انوار مقدس و تابناک و تاثیر این عمل روحانی در دل وجان زائر است نه صرف حضور فیزیکی در کنار مرقد مطهر آنها و بی بهره بودن از برکات و فیوضات آنها . بنا براین صرف حضور یافتن در بارگاه آنها به معنای طلبیدن آنها نمی باشد بلکه آن کس واقعا از طرف آنها طلبیده شده که با دل و جانی پاک و مالی حلال و طیب و از سر شوق و ارادت سر بر آستان ملکوتی آنها بگذارد و شمیم و عطر این دیدار را با مشام جانش احساس نماید . از طرفی ممکن است افرادی با وجود میل فراوان و اشتیاق زیاد بنا به دلایل و مصالحی موفق به زیارت بارگاه ملکوتی آنها نشوند ولی روح و جانشان در آن فضای روحانی سیر کند و بر طبق گفته برخی روایات اجر و پاداش زیارت را به آنها عنایت کنند. گاهی آماده نشدن زمینه و اسباب زیارت اولیای الهی به منظور زیاد کردن عطش و اشتیاق برای زیارت آنها و کسب معرفت بیشتر قبل از سفر است تا آمادگی بیشتری برای این سفر روحانی و معنوی پیدا کنیم و به فیض بیشتری از زیارت آنها نائل گردیم. هر چند زیارت اولیای الهی ارزش والایی دارد و بر آن تاکید بسیار شده است ولی مهمتر از آن هماهنگی اعمال و رفتار ما با رهنمود ها و دستورات آنها است زیرا زیارت ائمه –ع- با همه اهمیت مستحب ولی اطاعت از دستورات آنها و پیروی ازخواست آنها واجب است لذا نباید با کارها و اعمال ناشایست خدای نکرده اسباب نارضایتی و بی احترامی آنان را فراهم آوریم.باید در راه اطاعت و پیروی از اولیای الهی بود و درمسیر خشنودی آنها که همان خشنودی خداوند است گام برداشت و به وظایف الهی خود عمل نمود و این کار از مهم ترین وظایفی است که ما در قبال آنها داریم و هدف از زیارت نیزتجدید عهد با انها برای همین منظور و هدف است . ب ) اسباب کسب توفیق
براى کسب توفیق اسبابى مى باشد که بعضى از آنها عبارتند از:
1- اطاعت از اوامر الهى
مولاعلى(ع) مى فرمایند:«ایها الناس انه من استنصح الله وفق و من اتخذ قوله دلیلاً هدى للتى هى اقوم فان جارالله آمن و عدوه خائف»؛ «اى مردم هر کس خداوند تعالى را نصیحت گر خود پذیرد موفق شده است (و به توفیق دست یافته است) و هر کس قول خداوند تعالى را راهنماى خود گیرد به چیزى هدایت یافته که پابرجاتر و مستحکم تر مى باشد زیرا پناهنده به خدا ایمن و دشمنش ترسو و دل نگران است »، (شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج 9، ص 106). در روایت شماره بعد مى فرمایند: «من استنصح الله حاز التوفیق »؛ «هرکس خداوند تعالى را ناصح خود گیرد توفیق را کسب کرده است» بنابراین اولین سبب کسب توفیق اطاعت از اوامر الهى و گوش به فرمان خداوند بودن است.
2- تجربه هاى توفیق بخش
تجربه هاى توفیق گذشته را باید حفظ کرد امام على(ع) مى فرمایند: «من التوفیق حفظ التجربه»؛ «از جمله توفیق تجربه مى باشد» گاهى تغییر محیط از یک سو و رنگ پذیرى انسان از سوى دیگر زمینه ها و علل توفیقات گذشته را به طاق نسیان مى سپارد به خوبى اندیشیده شود که چه زمنیه ها و تجربه هایى به شما توفیق بخشیده بود الان هم همان ها را ایجاد نمایید در سیر تحولات گذشته و حال خود تأملى کنید قطعاً به تجربه ها و علل توفیق بخش گذشته خواهید رسید.
3- برنامه ریزى و نظم
چه تجربه هاى توفیق آور گذشته را کشف کردید اولاًبر طبق هدف خود که آنرا توفیق مى شمارید برنامه بریزید این برنامه از روى دقت، مطالعه و مشورت با متخصصین متعهد و علما باشد تا از یک طرف از افراط و تفریط به دور باشد و از طرفى قابل عمل باشد ثانیاً نظم داشته باشید و بطور منظم و مرتب به این برنامه عمل کنید اگر یک روز هم کوتاهى شود به همان اندازه از توفیقات شما کاسته مى گردد کوشایى، استقامت شرط توفیق است بر این نظم و عمل دقیق به برنامه پاى فشارید امام على(ع) مى فرمایند: «من طلب شیئاً ناله او بعضه» هر کس طالب چیزى باشد و واقعاً بخواهد به آن چیز یا به بعضى از آن چیز خواهد رسید.
4- در خواست از خدا
دعا و درخواست مخصوصاً با تضرع و حال و اشک چشم و دل شکسته علاوه بر آثار مادى و معنوى استجابت دل را بر انجام اوامر الهى رقیق و آماده مى سازد و دل را از کدورات تعلق و تشویش و اضطراب هاى ناشى از وسوسه هاى یأس آور شیطان و نفس اماره پالایش مى دهد توسل به ائمه اطهار(ع) هم در همین راستا مى باشد فقط غفلت نشود که «... و من سأل الله التوفیق و لم یجتهد فقد استهزاء بنفسه...» امام رضا(ع) مى فرمایند: هر کس از خدا توفیق را مسئلت کند در حالى که کوشا و تلاش گر نیست خود را به استهزاء و شوخى گرفته است. شرط نتیجه بخشیدن این چند دستور فقط و فقط عمل به آن مى باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.