استجابت دعا برای ازدواج دختر ۱۳۹۰/۹/۲ - ۱۴۸۰ بازدید

پرسشگر محترم؛ گرایشات معنوی شما را می ستاییم و به همین خاطر باید به خود ببالید و خداوند منان را شاکر باشید.
ما نیز خوشحالیم که به چنین افرادی مشورت می دهیم و مورد اعتماد بندگان پاک خداوند هستیم.
پرسشگر محترم؛ گرایشات معنوی شما را می ستاییم و به همین خاطر باید به خود ببالید و خداوند منان را شاکر باشید.
ما نیز خوشحالیم که به چنین افرادی مشورت می دهیم و مورد اعتماد بندگان پاک خداوند هستیم.
اهمیت دادن شما به دعا و مناجات با خداوند با وجود این مشکل نشانه صبر و استقامت شما است. توفیق دعا نعمتی است که به هر کس داده نمی شود.
دوست عزیز!
با براهین قاطع عقلی اثبات شده که خدا رحمان و رحیم می باشد و محال است بدخواه بنده ی خویش باشد. او که قبل از خلقت انسان، غذای او را در سینه ی مادرش قرار می دهد و مهر او را در دل والدینش می کارد تا مراقب و مواظب او باشند، چگونه ممکن است بدخواه انسان باشد؟!
آن خدایی که بهترین بندگان خویش را برای راهنمایی بشر فرستاد و فرشتگان را واداشت که بر مقام والای انسان سجده کنند چگونه ممکن است راضی شود که بنده اش بی جهت سختی بکشد؟!
پس بی شکّ و تردید، بلاها و سختی هایی که انسان به آنها دچار می شود در صورتی که نتیجه ی عمل زشت خود شخص نباشد، برای به کمال رساندن انسان و از سر رحمت اوست. لذا او تنها کمال بنده ی خود را می خواهد و کاری را با او انجام می دهد که به نفع خود اوست. اگر ثروت و رفاه و سلامتی و ازدواج به نفع کمال حقیقی شخصی باشد، به او ثروت و رفاه و سلامتی می دهد و شرایط ازدواج او را فراهم می کند و اگر فقر و بیماری و مشقّت و مجرد بودن به نفع کمال حقیقی شخصی باشد، فقر و بیماری و مشقّت و تجرد را نصیب وی می کند.
همانگونه که اگر مادر مهربان غذای لذیذ را به نفع کودک خود بداند، او را غذای لذیذ می دهد و آنگاه که داروی تلخ را برای او مفید تشخیص می دهد، داروی تلخ را در کام کودک دلبند خویش می ریزد. آنگاه که پدر می بیند فرزندش با تشویق خوب درس می خواند، او را تشویق می کند و آنگاه که تشخیص دهد فرزندش با تنبیه دنبال تحصیل می رود، او را تنبیه می نماید؛ و این هر دو از سر مهربانی و عطوفت و خیر خواهی است.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عِبَاداً فِی الْأَرْضِ مِنْ خَالِصِ عِبَادِهِ مَا یُنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ تُحْفَةً إِلَى الْأَرْضِ إِلَّا صَرَفَهَا عَنْهُمْ إِلَى غَیْرِهِمْ وَ لَا بَلِیَّةً إِلَّا صَرَفَهَا إِلَیْهِمْ، برای خدای عزّ و جلّ بندگانی در زمین هست از بندگان خالص که خدا تحفه ای از آسمان نمی فرستد مگر اینکه آن تحفه را از آن بندگان بر می گرداند به سوی دیگران؛ و بلایی نازل نمی شود مگر اینکه آن را متوجّه اینان می کند.» (الکافی، ج۲، ص۲۵۳ )
لذا شیفتگان محبّت پروردگار به عمق حوادث نظر کرده، از پشت زلف سیاه و آشفته ی بلایا، صورت زیبای یار را دیده می گویند: «اگر با من نبودش هیچ میلی، چرا ظرف مرا بشکست لیلی؟»
و جناب حافظ شیرین بیان چه خوش سروده است که:
به تیغم گر کُشد دستش نگیرم - به تیرم گر زند منّت پذیرم
کمان ابروی ما گو بزن تیر - که پیش دست و بازویت بمیرم».

*توجه به نکات زیر لازم و ضروری است:
- انسان به هنگام دعا کردن، با قلب و زبان، فقط باید خدا را بخواند و از خدا طلب برآورده شدن حاجت را داشته باشد. گاه انسان در دعا با زبان، خدا را می خواند، ولی در قلب چشم امید به خلق خدا دارد. این خود مانعی است بر سر راه استجابت دعا.
- در هنگام دعا باید «مضطر» بود. مضطر همچون کسی است که در دریا خود را در حال غرق شدن می بیند و برای خود پناهی جز خدا نمی یابد؛ در این صورت چگونه خدا را می خواند؟
- ما باید به هنگام دعا یقین داشته باشیم که حق تعالى قادر است- اگر این دعا و خواسته به مصلحت ما باشد و منافات با حکمت الهى و نظام آفرینش و ربوبیت نداشته باشد- حاجت ما را برآورده مى نماید و اگر مصلحت نباشد به بهترین شکلى آنچه که خیر و صلاح ما را در آن مى بیند عنایت مى فرماید و تشخیص اینکه دعای ما به چه علتی در حال حاضر اجابت نشده است، به عهده ی ما نیست. بلکه آن چیزى که بر عهده ما و کار و وظیفه ما است دعا نمودن و میل و نیت و قصد و یقین به اجابت آن است؛ مصلحت سنجى و محاسبه خیر و شر آن بر عهده رب العالمین است. مهم این است که بدانیم دعا خود عبادت مستقلى است و تنها براى خواستن و برآوردن حوائج نیست. دعا گفت وگو با خدا و خواندن حق تعالى است که ممکن است در ضمن آن سؤال و تقاضا و درخواست نیز باشد و یا نباشد.
- ممکن است خداوند برای امتحان بنده، حاجت او را ندهد، یا به تاخیر اندازد. اگر در دل، باور کنیم که همه نقصها از ما است، مشکل حل می شود. حضرت یونس نبی (علیه السلام) گفت: «انی کنت من الظالمین» سپس دعایش مستجاب شد؛ «فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین»
- اگر به فرض، صلاح ما در برآورده شدن حاجتمان نباشد، خداوند جبران می کند. در روایت آمده که اگر اجابت دعا به صلاح بنده نباشد، گناهی از او برداشته می شود و یا اگر گناهی نداشته باشد، درجه ای بر درجات او افزوده می شود. براستی آیا این، خود اجابت دعا نیست!
پرسشگر گرامی!
داشتن دغدغه ی ازدواج در سنین جوانی، که برای دختران به وجود می¬آید، امری طبیعی است و ما نیز شرایط شما را درک می کنیم؛ اما تأخیر افتادن در امر ازدواج، مسأله¬ای است که در آن عوامل متعددی دخیل هستند که یکی از مهمترین آن عوامل برای دختران، نبود و یا کمبود خواستگار است.
بعضی از عوامل این مسأله، از حیطه اختیارات انسان خارجند و برخی دیگر، مربوط به خود فرد و خانواده او می شود که طبیعتاً در این موارد فرد می¬تواند با تغییر دادن آنها موانع را برطرف نماید. ما برخی از این عوامل را که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند مطرح می کنیم.
۱-گاهی اوقات موانعی بر سر راه آمدن خواستگاران وجود دارد که یکی از این موانع در برخی از موارد خانواده¬ دختر هستند. یعنی اگر خانواده دختر به یک ویژگی یا صفت ناپسند اجتماعی، ظاهری، اخلاقی و یا مذهبی در بین فامیل، آشنایان و همسایه¬ها شناخته شوند، در این صورت طبیعی است که دیگران تمایلی به ارتباط برقرار کردن با چنین خانواده¬ای نداشته باشند. این امر نیز باید مورد توجه خانواده ها قرار گرفته و در صورت لزوم تغییرات لازم را در نحوه برخورد و صفات اخلاقى و آداب اجتماعى خود ایجاد نمایند تا زمینه ازدواج دختران آنها فراهم گردد.
۲- یکی دیگر از موانع آمدن خواستگاران وجود ویژگی های ظاهری، جسمانی و اخلاقی ناپسند در خود دختر می¬باشد. یک ویژگی اخلاقی زشت مثل حسود بودن، مغرور بودن، تندخویی یا ... سبب پا پس کشیدن خواستگاران و سطحی شدن روابط فرد با دیگران خواهد شد. رعایت نکردن آداب اجتماعی در گفتار و رفتار سبب بد جلوه کردن انسان در نظر دیگران می شود.
همچنین وضعیت ظاهری هر فرد نشانه و ملاکی است برای تشخیص دادن آنچه که در ذهن و قلب او می گذرد، بنابراین اگر خانمی با ظاهری شلخته، نامنظم و نامرتب در اجتماعات حاضر شود و یا اینکه شئونات دینی و عرفی را در پوشیدن لباس، آراستگی و آرایش رعایت نکند حتماً برداشت¬های نادرستی از او در فکر دیگران شکل خواهد گرفت که این مسأله خود مانع بزرگی بر سر راه ازدواج خواهد بود.
۳- گاهی اوقات هم موانعی در این مسأله دخالت دارند که ما انسانها از درک و برطرف کردن آنها عاجز هستیم. مثل اینکه گاهی اوقات مصلحت انسان در کاری که آن را می خواهد و بر آن اصرار دارد نیست، اما او متوجه نیست.
قرآن کریم در این زمینه که انسان نمی تواند همیشه صلاح خود را درست تشخیص دهد و گاهی اوقات چیزی را می خواهد که به خیر و صلاح او نیست و گاهی اوقات چیزی را که خوب است نمی خواهد، می فرماید: «چه بسا شما چیزی را دوست ندارید ولی خیر شما در آن است و چه بسا شما چیزی را دوست دارید ولی آن چیز برای شما شر است؛ عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیئا و هو شر لکم» (سوره بقره آیه ۲۱۶).
در هر حال انسان نسبت به آینده خود ناآگاه است و در این گونه موارد تنها و بهترین راه، توکل بر خداوند و متوسل شدن به امامان معصوم علیهم السلام و دعا کردن است. چه موانع متعدد و بزرگی که با دعا کردن و توسل از پیش روی انسان برداشته می¬شود تا مسیر زندگی صاف و هموار ¬گردد.
۴- محل زندگی نامناسب نظیر محله بدنام و یا جرم¬خیز نیز یکی دیگر از عواملی است که باعث کم شدن شانس ازدواج یک دختر می¬تواند قلمداد گردد. شایسته است در چنین مواردی جهت تغییر در سرنوشت دختر هم که شده خانواده وی دست به هجرت زده و محل زندگی خود را تغییر دهند.
۵- ضعف در روابط اجتماعی نظیر انزواجویی دختر نیز یکی از این عوامل هستند. در چنین مواردی پیشنهاد می¬گردد چنین دخترانی با حفظ عفت و رعایت ضوابط اخلاقی و شرعی در مجامع و محافل زنانه نظیر روضه¬های خانگی، مراسم¬ هیأت¬های مذهبی و ... حضور یابند تا زمینه آشنایی مادران نیازمند عروس و یا واسطه¬ها با چنین دختری مهیا گردد.
۶- گاهی نیز دختر در محلی زندگی می¬کند که همتایی برای ازدواج با وی نیست؛ مثلاً دختر مورد نظر دارای تحصیلات عالیه در حد دکتراست و یا اینکه وضع مالی پدرش بسیار بالاست و... در چنین مواردی یکی از راهکارها، هجرت و نقل مکان کل خانواده به محله و یا شهر بزرگتر و یا میهمان شدن خود دختر(در صورت نبودن مانع و با رعایت ضوابط اخلاقی و شرعی) در منزل یکی از محارم در شهری بزرگتر است.

چند راهکارعملی برای حل مشکل:
۱. درمجالس زنانه با ظاهری آراسته وزیبا حاضرشوید.
۲. روابط اجتماعی خود را افزایش دهید و سعی کنید دراینگونه روابط با دیگران با گرمی و مهربانی برخورد کنید.
۳. درگفت و گوهای خود به صورت غیرمستقیم علاقه و میل خود را برای ازدواج با فرد مومن و متدین ابراز دارید (حتما به صورت غیر مستقیم باشد).
۴. مهارتهای زندگی خود را افزایش دهید. برای این کار می توانید در کلاسهای خیاطی گلدوزی و... شرکت کنید.
۵. چنانچه در رفتار و کردار خود نقاط منفی مشاهده می کنید سعی کنید این نکات را برطرف کنید.
۶. بادقت به بررسی موانع ازدواج خود بپردازید و از این موانع لیستی تهیه کنید؛ سپس با تمام وجود سعی در بر طرف کردن این موانع داشته باشید. چنانچه بر طرف کردن این موانع را از توان خود خارج می دانید از افراد آگاه و دلسوز کمک بگیرید.
۷. از والدین خود بخواهید برای بر طرف شدن مشکل شما دعا کنند.

بیان راهکارهای معنوی حل مشکل:
۱. متوسل شدن به امامان معصوم (علیهم السلام) به ویژه حضرت جوادالائمه (علیه السلام). چه موانع متعدد و بزرگی که با دعا کردن و توسل از پیش روی انسان برداشته می شود و مسیر زندگی انسان صاف و هموار می گردد. نقل است که حضرت آیه الله العظمی بهجت (رحمةالله علیه) دراین گونه موارد نماز جعفر طیار (که در مفاتیح الجنان آمده است) را سفارش می کردند.
۲. از امیرالمؤمنین نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد؛ در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند و پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.
۳. دو دعا را نیز زیاد بخوانید در قنوت نماز، بعد از هر نماز، در سجده یا هر وقت دیگر:
الف. «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک؛ خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداریت از نافرمانیت». برخی از بزرگان توصیه کرده اند این دعا ۱۱۴ مرتبه در یک مکان مقدس مانند مسجد یا زیارتگاه خوانده شود.
ب. «ربِّ انّی لِما أنزلتَ الیّ مِن خیرٍ فقیرٌ؛ خدایا! بی تردید من به خیری که تو بر من فرو می فرستی نیازمند و محتاجم».(قصص، آیه ۲۴) قرآن مجید می فرماید که وقتی موسی گرسنه و تنها و بی سرپناه این دعا را خواند به لطف خدای عالی حضرت شعیب دختر خود را به سوی او فرستاد و او را به دامادی برگزید.
۴. برخی به حسب تجربه خواندن و مداومت بر تلاوت آیه ۲۱ سوره روم را برای این منظور کارساز و مفید می دانند و آن آیه چنین است: وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ (۲۱) و از نشانه هاى خداوند این است که همسرانى از جنس خود شما براى شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه هایى است براى گروهى که تفکر مى کنند.
۵. دعای «معراج» و «نادعلی» برای گشایش همه گرفتاری ها مفید است.
۶. امام صادق (علیه السلام) به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بگو «اللهم أنی اُرید أن أتزوّج، اللهم فاقدر لی مِن النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیاتی و بعد موتی»؛ خداوندا! من می خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد.
۷. دعاى زیر در اواخر جلد ۱۰۳ بحارالانوار کتاب النکاح باب «الدعاء عند التزویج» از امیرالمومنین (علیه السلام) نقل گردیده است. این حدیث ضمن آنکه درخواست از خداست خود بیانگر عالى ترین معیارها در گزینش همسر نیز هست: هر که قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و این دعا را بخواند: «اللهم ارزقنى زوجه صالحه ولودا ودودا غیورا قنوعا ان احسنت شکرت و ان اسئت غفرت و ان ذکرت الله تعالى اعانت و ان نسیت ذکرت و ان خرجت من عندها حفظت و ان دخلت علیها سرت و ان امرتها اطاعتنى و ان اقسمت علیها ابرت قسمى و ان غضبت علیها ارضتنى یا ذالجلال والاکرام هب لى ذلک فانما اسالک ولا اجد الا ما قسمت لى»
مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل کنید و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى داند.

راه های کنترل شهوت:
«پناه بر خدا»
از خداى بخواهیم که از زمین خوردن ها نگه مان دارد، زیرا« لَوْلا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ ما زَکى مِنْکُمْ؛ اگر فضل و رحمت الهى بر شما نبود، هرگز احدى از شما پاک نمى شد».۱
بنده ى شهوت ندارد خود خلاص * جز به فضل ایزد و انعام خاص
از او عاجزانه بخواهیم ما را بر خاک نگذارد و از افلاک بگذراند؛ مبادا که گرفتار ذلّت و زمین گیر شهوت و پاى بند بت ها شویم. مبادا که دیر شود و از دست هاى خدا جدا شویم و در زیر پاى شیطان بمانیم، در آن صورت حقیر و خوار خواهیم شد، چرا که «لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ وَ مَنْ یَتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّیْطانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ؛ از گامهاى شیطان پیروى نکنید! هر کس پیرو شیطان شود (گمراهش مى سازد، زیرا) او به فحشا و منکر فرمان مى دهد!».۲
حضرت یوسف- علیه اسلام- که پیامبر خدا بود، در مقابله بر نفس و جاذبه های آن به خدا پناه برد «وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسی إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّی؛ من هرگز خودم را تبرئه نمى کنم، که نفس (سرکش) بسیار به بدیها امر مى کند مگر آنچه را پروردگارم رحم کن».۳
اگر حال پیامبری چنین است، حال و روز ما مشخص است، که همواره باید از خدا استمداد نمود و به ریسمان او چنگ بزنیم تا بتوانیم از ظلمت نجات پیدا کرده و به نور راه یابیم «یُؤْمِنْ بِاللَّهِ فقد استَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى لاَ انْفِصامَ لَها وَ اللَّهُ سَمیعٌ عَلیمٌ؛ به خدا ایمان آورد، به دستگیره محکمى چنگ زده است، که گسستن براى آن نیست و خداوند، شنوا و داناست».۴
عروة الوثقى است این ترک هوا * بر کشد این شاخ جان را بر سما
تا برد شاخ سخا اى خوب کیش * مر ترا بالا کشان تا اصل خویش
آری کسی که دست نیاز خود را به سوی خدا دراز کند، او صدای بنده ی خود را می شنود. در این صورت مگر او بنده اش را در طوفان شهوات رها می کند!!


«خویشتن داری»
راه نزدیک کنترل غریزه ی جنسی ازدواج است. اما برای کسانی که امکانات ازدواج ندارند و یا ازدواج نموده اند، برای هدایت و کنترل خود باید خویشتن داری کنند «وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ؛ و کسانى که امکانى براى ازدواج نمى یابند، باید پاکدامنى پیشه کنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى نیاز گرداند».۵
اگر خویشتن داری و پاکدامنی نباشد، حتی افرادی که ازدواج نموده اند در ورطه ی آلودگی قرار دارند. این مطلب را باید خاطر نشان کنیم که تحمل و خویشتن داری برای رفع نیازها در تمام مراحل زندگی لازم است. در جوانی به یک صورت و در سنین مختلف به صورت دیگر.
فرض کنید، شخصی یاد گرفته که نیازهای خود را سریع و به هر صورتی بر طرف کند، اکنون که دارای فرزند شده است، بچه ها از او طلب ماشین گران قیمت می کنند، به نظر شما اگر این مرد کارمند یک بانک باشد چه مقدار احتمال می دهید که برای رفع نیاز خود و بچه هایش برای تهیه ی اتومبیل رشوه و یا کارهای از این قبیل انجام دهد؟
آری باید بیاموزیم برای رفع نیازهای خود ظرفیت، خویشتن داری و صبر خود را افزایش دهیم. کسانی که خویشتن داری را در زندگی سرلوحه ی خویش قرار دهند خداوند راه حل هایی را در پیش پای آنها قرار خواهد داد «وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا؛ و هر کس تقواى الهى پیشه کند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى کند».۶


«یاد خدا»
نام و یاد خدا سبب می گردد، فضای فکر و ذهن دارای رنگ الهی شود. در این صورت از کارهای پست و کوچک انسان دور می شود، زیرا نام و یاد کسی را در دل و جان دارد که بزرگ است و وقتی دل انسان یاد بزرگی را بجا می آورد نمی شود به کار کوچک مشغول شود «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ لَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ؛ نماز را برپا دار، که نماز (انسان را) از زشتیها و گناه بازمى دارد، و یاد خدا بزرگتر است»۷
هر مقدار نماز خود را زیباتر بجا بیاورید شما را از کارهای زشت بیشتر دور می کند. امتحان کنید داروی بی بدیلی ست.
ذکر حق پاک است چون پاکى رسید * رخت بر بندد برون آید پلید

«راهبردهای عملی»:
۱. افکار جنسی را که به ذهنتان خطور می‌کند بلافاصله با ذکر خدا و یاد آسیب‌های معنوی گناه از ذهن خود دور سازید.
۲. اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، تفریح، ‌زیارت، عبادت و سایر فعالیت‌های مثبت پر کنید.
۳. از نگاه کردن به مواضع جنسی و برجستگی‌های بدن دیگران پرهیز نمایید.
۴. ایمان مذهبی خود را تقویت کنید و توسل و دعا داشته باشید.
۵. از مشاهده اعمال، رفتار و گفتار زوج های جوان خودداری کنید.
۶. از معاشرت و سخن گفتن و نگاه کردن به جنس مخالف، حتی کودکان جذاب و خوش سیما خودداری ورزید.
۷. خوردن غذاهای محرک و دارای کالری زیاد، مانند خرما، پیاز، فلفل و غیره را به حداقل برسانید.

دوست گرامی، علاقه و تصمیم شما برای دوری از گناه و نیفتادن در دام شهوات نشانه ایمان و آگاهی شماست؛ در واقع شما شرایط لازم برای پاکی و طهارت و بنده خو ب خدا بودن را دارا هستید که همان آگاهی و ایمان است. به همین دلیل ادامۀ این راه برای شما کار سختی نخواهد بود. برایتان آرزوی موفقیتهای بیشتری داریم.
سالم و سعادتمند باشید.

*منبع جهت مطالعه ی بیشتر؛
عوامل کنترل غرائز در زندگی انسان، حسین مظاهری، انتشارات مؤسسه نشر و تحقیقات ذکر.
-----------------------------
۱ .نور/۲۱.
۲ .نور/۲۱.
۳ . یوسف/۵۳.
۴ . بقره/۲۵۶.
۵ . نور/۳۳.
۶ .طلاق/۲.
۷ . عنکبوت/۴۵

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام
من هم هفت سال بود برای ازدواجم دعا می کردم اما نمی شد تا اینکه با چله معروف آیت الله حق شناس که با شرایط خاصی و با صد لعن سلام و... است آشنا شدم. این نحوه خواندن اکسیر اعظم است و بسیاری از افراد با این چله حاجت روا شدن.
در کانال تلگرامشون نیز حاجت روایی ها رو می گذارند می تونید مراجعه کنید و مطالعه کنید.
حتما با امید بخوانید اگر صلاحتان باشد حتما حاجتتون رو می گیرید ان شاءالله.
نحوه چله به این نحو است:
‍ ‍ ‌
میهمان
من ۲۶ ساالمه و ۵ ساله با آقایی مذهبی به قصد ازدواج دوستم. اما هم ایشون خواهر بزرگتر داره و هم من و خونوادههایی شدیدا سنتی داریم که اجازه ازدواج ما رو نمیدن و سنگ میندازن. این آقا با اینکه مذهبیه بعد ۵ سال از من رابطه جنسی میخواد و منم قبول نکردم و سر این ماجرا رابطه ما بهم خورد اما چون همو دوست داشتیم مجددا آشتی کردیم اما خواهر ایشون ۳۹ سالشه و خواهر من ۳۲ و واقعا توی این سن به سختی خواستگار پیدا میشه. من نسبت به ازدواج واقعا ناامید شدم و افسردگی شدید گرفتم و بدتر از همه اینکه نمیخوام توی گناه بیفتم اما اگه این خواهرا ازدواج نکنن تنها راه حفظ کردن رابطه مه واقعا به بن بست رسیدم.

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای پاسخ به دغدغه هایتان میتوانید از این راههای ارتباطی کمک بگیرید:
- سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx
- ایمیل: info@porseman.org
- ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
- پیامک: ۳۰۰۰۱۶۱۹
میهمان
من شرایطشم برام پیش اومده ولی واسه سنت های چرند ی عده ک دختر کوچیک بعد از بزرگ ازدواج کن مجبورم صبر کنم و یه مشت احمق نپرسیدن از خودشون چرا زندگی یه نفر بسته ب زندگی یکی دیگه باشه اگ چند سال دیگه شرایط خوبی ک الان برای من هست دیگه نباشه خواهرم طلاق میگیره؟؟؟؟شاید یک نفر میلی نداشت باشه اصلا مرد ستیز باشه شاید...وجالب اینجاست ک اگ من گناهی کنی پای من نوشته میشه پای خواهر وپدر مادرم نیست چه امتحان سختی
میهمان
سلام عزیزم اگه واقعا دوسش داری و امام حسین خواستی باید قبولش کنی هیچ وقت همه چی تکمیل گیر نمیاد و تو زندگی با داشته ها و نداشته ها میشه بسازی اما اگه اخلاق نداشته باشه نمیشه پس بخاطر پول یا پایین بودنش اشتباه نکن تو میتونی بسازیش
میهمان
سلام من هیچ وقت به اینجا نیومده بودم اولین بار هست میام. اونی که به شما جواب رد داده بخاطر خونه رو قبول دارم که اشتباه کرده اما اون کسی که بخاطر قیافه بوده میترسیده واقعا دوره ی بدیه دست دختر یا خانوادش نیست همون جور که شما میترسید برای ازدواج دختر صد برابر میترسه چرا چون خدایی نکرده فردا مطعلقه شد نمیگن شما پسرا بخدا میگن دختر و میگن سر و گوشش جنبید نتونست زندگی کنه طلاق گرفت همیشه همه چی گردن زن هست واقعا جای خانم ها نیستین درک کنید دوست گرامی شما هم نباید کینه ایی باشید و کینه ها رو باید گذاشت کنار یکم حق به اون بنده خدا بده که ترسیده از نظر قیافه
میهمان
سلام
از همتون التماس دعا دارم.خواهش می کنم دعا در حق دیگران رو فراموش نکنید تا دعادر حق خودتون هم مستجاب بشه.
میهمان
سلام،نمازامیرالمومنین وامام صادق روکه فرمودید دخترهاهم میتونن بخونن؟لازم نیست کلماتشوتغییر بدیم؟

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @
porsemanbot
میهمان
دوستان عزیزم.دو نکته مهم میگم.فقط گوش کنید وعمل.

۱)هیچوقت.هیچوقت به خدا نگید چرا؟


۲)هیچوقت.هیچوقت یه چیزی رو با زور از خدا نخواید.خداوند همان کسی است که دانه گیاه زیر خاک را میرویاند...این یعنی چه؟
میهمان
دوستان عزیزم.دو نکته مهم میگم.فقط گوش کنید وعمل.

۱)هیچوقت.هیچوقت به خدا نگید چرا؟


۲)هیچوقت.هیچوقت یه چیزی رو با زور از خدا نخواید.خداوند همان کسی است که دانه گیاه زیر خاک را میرویاند...این یعنی چه؟
میهمان
خیلی هامث من پول وقیافه مهم نیست براشون فقط ایمان واخلاق مهمه وبس


میهمان
همه خانما اینطوری نیستن که شمامیگید
خیلی هافقط ایمان واخلاق طرف براشون مهمه نه پول وقیافه
میهمان
سلام
من دختر جوان هستم که در خانواده ی مذهبی به دنیا اومدم
و ملاک من هم برای ازدواج مذهبی بودن آقا پسره به حقه همین ماه عزیز
برام دعا کنید التماس دعا !!! یا حق
میهمان
سلام من۲۴سالمه براهمتون دعا میکنم که اگرصلاحه ب خواستهاتون برسید.من خداروشکر ب اونی که دوسش داشتم رسیدم وفقط وفقط میدونم که بخاطر کارای خوبی بود که کردم مثل نمازخوندن واینکه همیشه سعی میکنم حدالامکان دروغ نگم.واینکه بهم پیشنهادهای بدی شده بود ومن قبول نکردم وهمون کسی که پیشنهادشو قبول نکردم اومدخواستگاریم
میهمان
سلام من بانمازخوندن ودروغ نگفتن حاجت گرفتم.والبته بااینکه کسی که خ دوسش داشتم هرجورپیشنهادی بهم میدادولی من قبول نمیکردم.الانم بهش رسیدم
میهمان
سلام منم ۲۲سالمه خیلی خاستگار دارم معرفی همش زنگ میزنن و دیگه خبری ازشون نمیشه ولی من ی مشکلی دیگم دارم ی گناه بزرگ مرتکب شدم خودارضایی ترک کردم خیلی میترسم ک اثرشو گذاشته باشه ولی من خوشحال ک جور نمیشه از خدا خاستم ک اگه صلاح نیست و ابروی خانوادم میره جور نشه با اینوه خودم خیلی دوست دارم ازدواج کنم سپردم به خودش هر چی مصلحته هر چی خودش دستمو میگیره
میهمان
سلام دقیقا یس جواب میده من ۳۰سالمه کارمندوفوق لیسانس ولی ازدواجم جور نمیشد یه نفرگفت یس بخون چون خواهرم ختم۴۰روزه یس گرفت دخترش ازدواج کرد.منم شروع کردم ختم۴۰روزه به نیت امام زمان که سر یه هفته همسرم اومد خواستگاری ویه هفته بعدش عقد...شما شروع کنید ناامید نشید
میهمان
سلام من تابه حال از دو خانوم که فک می کردم خوبا تقاضای ازدواج کردم دخترا تا می فهمن یکی دوست شون داره پدرشو در میارن من تا امروز نه با کسی بودم نه میخوام باشم و دیگه میلی به هیچ کس ندارم شما خانوم ها هم لازم نیست زیاد دعا کنید کافیه کسی بهتون رو می ندازه رو بگین با خانواده تشریف بیارن همین. تازه هیج پسری در اولین ملاقات با دختر مورد علاقه اش شمارشو نمی گیره و مطربم شوهر نیست .....من یه عمر چشم از نامحرم برداشتم تا به همسرم وفا دار باشم مرد بسیار مهربونیم ولی فقیرم .....چون موهام داره میریزه کسی دیگه به من محل نمی زاره ....همیشه می خندم تا نکنه کسی ازم ناراحت بشه .....زیبای تا ۳۰ یا بعد اونم باید با خدا بود......من تو سایت همسر یابی هم ثبت نام کردم ولی دریغ از یک تلفن ....من تو زندگیم دیگه هیچ آرزویی ندارم ....نتونم ازدواج کنم میرم مربی پرورش گاه میشم من عاشق بچه هام ...مردهای خوب دارن به جهالت خانوم ها وهوس بازی عده ای به ظاهر مرد می میرن ..... در ضمن مرد ها عاشق زن های بدون لبخند نمی شوند پس در هنگام غرور مهربان هم باشید
میهمان
یکی ازبهترین راه هابعدازمتوسل شدن بخداودعاکردن،،،،،،بیخیالیه...هرچقدحساس وعجول باشی واسه ازدواج همونقدرمردم فک میکنن مشکلی داری ک میخوای ازدواج کنی،،نمازاول وقتتوبخون وبیخیال باش،،،باخواهربزرگتریاباخواهرهمسنت بگردویاباخاله هات مجلس های زنونه روردنکن وهمشونوبرووخودتوشادنشون بده وهمینطورخودتوبکش...زمونه فرق کرده الان هرچقدخودتوبکشی خواستگارای خوبی میادوسرحرفشون هم میمونن..بادوسای خوب وبابت هم بروبیرون تاازتنهایی دربیای وکمتربه ازدواج فک کنی
ایشالاکه هممون خوش بخت میشیم وبه همین زودی هابه خواسته وحاجت هامون میرسیم
آمین
میهمان
خاریدن؟؟خدا گفته ازدواج کنین که نصف دینتون در امان بمونه . گفته همسرانی براتون افریدیم از جنس خودتون که باهاشون ارامش بگیرین .اگه در این راه فرزند صالحی ام خدا نصیبش کنه باقیات الصالحاتش میشه . کم نعمتی نیست. دیدگاه شما بسیار باعث تاسفه. خدا هدایتتون کنه ان شا الله
میهمان
خاریدن؟؟خدا گفته ازدواج کنین که نصف دینتون در امان بمونه . گفته همسرانی براتون افریدیم از جنس خودتون که باهاشون ارامش بگیرین .اگه در این راه فرزند صالحی ام خدا نصیبش کنه باقیات الصالحاتش میشه . کم نعمتی نیست. دیدگاه شما بسیار باعث تاسفه. خدا هدایتتون کنه ان شا الله
میهمان
پناه بر خدا... چه شوهر شوهری میکنید!!!!!
اگه پسرا بخونن این کامنت هارو چقدر بخندن به شما...
ان شالله هر چه خیره براتون پیش بیاد..
زندگی متاهلین رو ببینید..اصلا اون رویایی که فکر میکنید نیست..البته ازدواج موفق خوبه ولی حتی همونشم رویایی نیست...
زندگی واقعیتیه که باید در لحظه درکش کرد..منتظر کسی نباشید که براتون معنیش کنه عزیزان...توکل برخدا..
میهمان
هیچ وقت از دعا کردن ناامید نشوید
دعا همراه با دوری از گناهان موثره بسیار
چون خود گناهان مانع از استجابت دعاست
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم
میهمان
فقط به خدا توکل کن و به دعا کردن همراه با دوری از گناهان ادامه بده .
ان شاءالله یه ازدواج موفقی نصیبت بشه
اللهم صل علی محمد وال محمد و عجل فرجهم
اللهم عجل لولیک الفرج
میهمان
سلام . من ۲۷سالمه . از کارشناسی ارشد دارم قیافم خوبه . خانواده تقریبا مذهبی هم دارم . شاغلم هستم . تا جایی که خودم میدونم هیچ ایرادی ندارم . توقعمم بالا نیست . تا حالا هیچ خواستگاری نداشتم . یعنی خیلی ها اسم میارن ولی قبل اومدنشون به هم میخوره . راستش خیلی نگرانم که هیچوقت ازدواج نکنم.
تو شهر ما ازدواج نکردن خیلی عیب بزرگیه . تا الانشم نگاه ها داره روز به روز سنگین تر میشه .
هرچیم دعا میکنم خدا انگار صدامو نمیشنوه .
شماها دعا کنید شاید شد
میهمان
بچه هادعانکنیدچون خداهر چی خودش بخاد همونه .منم خیلی دعا می کنمکه ازدواج کنم اما خودش نمیخاد
میهمان
سلام دوستان عزیز من به شخصه برای همتون دعا میکنم.بی خواهش میکنم شما هم برای من دعا کنید تا خدا هم بختم رو زود باز کنه چون هرکی میا یا سنش ۱۱یا۱۲سال بزرگترین یا میرن و برنمیگردن.و از خدا بخوانی از سر تغسیرات من بگذره و ارده ی ترک گناه بده چون تصمیم دارم به امید خدا ازاین محرم وصفری که توش هستیم دیگه کارای گناه رو ترک کنیم
میهمان
سلام منم ۳۲ هستم پسرم اولین بارهستش امدم تو سایت خیلی ناراحت شدم نمیدونم چی بگم.ولی میدونم حکمتی هستش منم دوست دارم ازدواج کنم با دخترای شصتی اخه هم دورهای خودم هستن برات التماس دعا دارم.
میهمان
من تا قبل از خوندن این متن فکر می کردم که شما دخترا خودتون شوهر نمی خواید. می خواید مجرد باشید و ...
من ارشد مهندسی کامپیوتر دارم ۲۷ سالمه و در حال گزراندن دوره سربازی هستم، شاغل هم هستم. از نظر قیافه و تیپ هم کم ندارم. در سن ۲۳ سالگی وقتی که هم کار می کردم و هم درس می خوندم، ۲ جا رفتم خواستگاری. که از نظر قیافه از جفتشون سر بودم، اولیش گفت سربازیش تکلیفش معلوم نیست، بعدا فهمیدم چون خونه نداشتم گفتن نه!!(آخه من اگه خونه داشتم خواستگاری شما که هنوز مستاجرید میومدم؟؟؟) دومی به مادرم کفته بودن که پسر شما از قیافه سرتره و مشکل می خورن تو زندگی!!!(آخه وقتی من پسندیدم دیگه مشکل چیه این وسط؟؟) و با این جوابا حس پیچونده شدن بهم دست داد و دیگه اجازه ندادم که مادرم جایی برام بره خواستگاری.
بیشترین علت دیر ازدواج کردن جوونا خانواده دخترا (مادرها) هستند که رویاها و کم بود های زندگی خودشون رو در زندگی دخترشون می خوان جبران کنن. آخه من اگه ماشین داشتم، خونه داشتم و ... که نمیومدم خواستگاری دختر شما !!!!! . می رفتم سراغ یکی که پولدار بود. آدم باید واقع بین باشه. یک پسر نمی تونه در سن ۲۳ سالگی هم سربازیشو رفته باشه ، هم ارشد داشته باشه ، هم خونه و هم ماشین!!! هم کار خوب. اگر هم اینا رو داشته باشه می ره یکی هم سطح خودشو می گیره.
الان همون دوموردی که من رفتم خواستگاریشون، مجرد موندن هنوز ۲۴ و ۲۵ ساله هستن !! مادرم می گفت که تکلیف سربازیت که معلوم شده، ماشینم داری برم خواستگاری همونا، گفتم نه الان که شرایطم بهتر شده دنبال مورد بهتری برام بگرد با سن کم تر . ۲۰-۲۲ ساله. الان تو دیر ازدواج کردن، پسرا مقصر بودن یا دخترا ؟؟
میهمان
با سلام
من سال پیش ماه رمضون خیلى از خدا خواستم برام یه خواستگار بفرسته که با شرایط من جور باشه،اونم فرستاد،ولى قسمت نشد
الآن بعد یه سال اون ازدواج کرده و من نه
ولى من خیلى خوشحالم باور کنید اگه یه پسر از لحاظ قلبى با شما فرق داشته باشه قسمت نمیشه من که ایمان دارم
بعد اون ماجرا من دارم پیشرفت میکنم و از خدا ممنونم خدا همیشه بزرگه
میهمان
سلام همه مثل هم نیستن. منم یه دخترم ولی خدا شاهده دنبال پول نیستم
میهمان
سلام من واقعا نیاز جنسیم بالاست هرچی دعا میکنم خدا بختمو باز نمیکنه بخاطر خدا ترک خود ارضایی کردم
میهمان
سلام
چند سال پیش خواستم زندگیمو ی سروسامانی بدم ، رفتم ی کاری دست و پا کردم هر چند لیسانس داشتم ولی چون واسش کار نبود تو ی شرکتی با پایه حقوق کارگری مشغول شدم. به مادرم گفتم که از دختر فلانی که هم محلیمون بود خوشم اومده برو ببین نظرشون چیه ؟ مادرم بعده چند مدت گفت که از طریق دوست اون دختر ، علاقمو بهش گفته و اون گفته که یکی دیگه رو داره. خیلی ناراحت شدم ، سر کارمم نرفتمو اخراج شدم . بعدها ی استخدامی هم شرکت کردم که اگه متاهل بودم شک ندارم قبول میشدم ولی حیف که نه به اون رسیدمو نه به این.
میهمان
سلام گلم ...اصلا برام مهم نبود جوابت رو بدم یانه ..چون گوشم از این حرفها پر بود ولی وقتی درباره مادرت گفتی بی اختیار اشک از چشمام سرازیر شد...یاد الطاف مادرم افتادم..که فکر کرد من دختر شاه پریون هستم و باید خود شاهزاده رؤیاها بیاد منو بگیره...چون خودش بخاطر عجله کردنش تو ازدواج ضرر کرده بود و بعد از اینکه به پدرم بله رو داده بود خواستگاری باب میل ترش ازش خواستگاری کرده بود و ...دیگه کار از کار گذشته بود.حالا۳۰سالمه ،برا دکتری میخونم،خوشگلم،شاغلم...ولی آرزو بدل یه زندگی سالمم.
خیالت رو راحت کنم...چند سالی که از زندگیت میگذره همین مادر خودش رو میکشه کنار و شروع میکنه تقصیرات رو از گردن خودش برداره...دارن از سر دلسوزی کار میکنن..ولی دارن اشتباه میکنن..باور کن به فرمایش حضرت رسول صلی الله علیه و آله وسلم:دختر مثل میوه س باید بموقع چیدش وگرنه روی درخت خراب میشه.
نمیگم خودسری کن،نمیگم عجله کن فقط بهت میگم مثل موقعیت هاتو از دست نده..اون چیزی که ما اسمش رو گذاشتیم شرم وحیا..حماقته..مبادا بمادرت کوچکترین بی احترامی بکنی فقط نذار مثل من یه روز پشیمون بشی.
میهمان
سلام؛ من بیست و پنج سالمه همش نگرانم تا آخر عمر مجرد بمونم برا منم دعا کنین یه آقای مذهبی مهربون نصیبم بشه.
میهمان
امان از تهمت نابه جا خانم ۲۲ ساله که چه زندگی هایی رو بهم زده؟!خدا نگذره از کسی که این کارو با ماها می کنه.
میهمان
سلام به آفایی که چندین نفر از شما خواستگاری کردند .خب اگر میبینین خوبندیکیشونو انتخاب کنین وازدواج کنین.چون مطمئن باشین برا ی یه دختر خیلی سخته که غرورشو زیذر پای خودشو شما بذاره که همچین چیزی بهتون بگه.من یه دخترم وخوب میتونم درکشون کنم که براشون چقدر سخت بوده.
میهمان
آهای ـقایی که راجع به مکه ی انگلستان صحبت میکنی وبعضی از دخترهارو به همین عنوان نسبت میدی چرا این رو از خودتون نمی پرسین که گاهی بین شما پسرها کسی پیدا میشه که عشق وعلاقه ی یه دختر صاف وساده مثل منو بخاطر مدرک تحصیلی ومسائل مادی پس میزنن که مسائل مادی برای ما عقده بشضه؟
میهمان
سلام خانم محترم وعزیز .توهنوز جوونیو هنوز راه داری برای ازدواج واومدن خواستگار .خداروشکر کن که هنوز خواستگار داری .اگه میبینی خواستگار میاد توخونه ی شما و بعد می رن ودیگه نمیان مطمئن باش بین صحبت های خودت یا خانواده ات چیزی میشنون که خ.ششون نمیاد یا توی خونه اتون چیزی هست که اونها دوست ندارند.البته شرایط من بهتر از شمانیست وبهتره بگم حتی بدترازشماهم هست.من که یا خواستگار ندارم یا اگر هم بیاد طوری نیست که من بتونم خودمو کنارش خوشبخت احساس کنم.من درحال حاضر ۳۳ سالمه وبا مدرک لیسانس حسابداری وکلی ذوق هنری باز این شرایط رو دارم همه هم مثل شما نسبت به من نظر بدی ندارن.حتی منو تآیید هم میکنن.البته دامهای زیادی برام پهن شده که ازهمه اشون به لطف خدا به موقع نجات پیدا کردم والبته باکمی لغزش که توبه کرد وامیدوارم خدا توبه ام رو بپذیره.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.