استجابت دعا-عوامل اجابت دعا ۱۳۸۷/۰۷/۱۷ - ۲۲۳۹ بازدید

من احساس می کنم تا حالا هر چی از خدا خواستم بهم داده هر چیزی حتی کوچکترین چیزها به نظر شما علت چیست؟ یعنی خدا تا این حد منو دوست داره؟

دلایل استجابت دعا و درخواست های شما , می تواند چند چیز باشد که به تعدادی از آنها با ذکر سند و روایت آن اشاره می کنیم.
- ممکن است از کسانی باشی که در کارهایت به غیر خدا امید نداشته و همه ی امورت را به او واگذار کرده باشی .
امام سجاد (ع) می فرماید : هر که در هیچ کاری به مردم امید نبندد و همه ی کارهای خود را به خدای عزوجل واگذارد , خداوند هر خواسته ای که او داشته باشد اجابت می کند . (۱)
در حدیث دیگر از امام حسن (ع) وارد شده که : کسی که در دلش هوایی جز خشنودی (خدا) خطور نکند , من ضمانت می کنم که خداوند دعایش را مستجاب کند . (۲)
- رسیدن به مقام رضا از مقاماتی عالی است که شخص سالک با سعی و کوشش و مجاهداتی زیاد و خستگی ناپذیر به این درجه رسیده است و لذا دعایش مستجاب است . البته کسی که به این مقام رسیده جز آنچه خداوند می خواهد را از خدا نمی خواهد . (دقت کنید)
- گاهی اوقات رسیدن به خواسته هایمان , بدلیل دعای دیگران در حق ماست . پیامبر خدا (ص) فرمودند : دعای چهار نفر رد نمی شود : پیشوای دادگر , پدر برای فرزندش , دعای انسان برای برادرش در غیاب او و ستمدیده . (۳)
چه بسا خواسته هایی که به آنها رسیده ای تاثیر دعای پدر و یا دوستانت باشد .
- امید است از اهل تلاوت قرآن باشی ؛ چرا که یکی از تاثیرات تلاوت قرآن کریم , استجابت دعاست . امام سجاد (ع) فرمودند : کسی که قرآن بخواند , دعایش دیر یا زود , مستجاب می شود . (۴)
- اگر کسی حرامهای الهی را بر خود حرام کند و واجبات او را اطاعت کند خداوند نیز دعایش را مستجاب می کند . امام صادق (ع) می فرماید : موسی بن عمران بر یکی از یاران خود که در حال سجده بود گذشت و کارش را که انجام داد و برگشت دید او همچنان در حال سجده است . موسی (ع) به او گفت : اگر حاجتت به دست من برآورده می شد آن را روا می ساختم . خدای عز وجل به موسی وحی فرمود که : ای موسی اگر چندان سجده کند که گردنش بشکند , خواهشش را نپذیرم مگر آنکه از آنچه من ناخوش دارم دست کشیده به آنچه دوست دارم روی آورد (کارهای زشت را رها کرده کار های خدا پسند انجام دهد ) .
پس اگر کسی هر آنچه خدا نهی کرده را کنار بگذارد و هر واجبی را که دستور داده عمل کند , خداوند دعایش را مستجاب می کند . نهی خدا شامل همه گناهان , از جمله گناهان چشم , گوش , زبان و... و واجبات خدا شامل همه دستورات او , از جمله نماز , حجاب , امر به معروف و نهی از منکر و... می شود ؛ که بسیار گسترده و زیاد است .
در این قسمت از بحث , ذکر چند نکته را لازم و ضروری می دانم :
- علامت مومن بودن , این نیست که هر دعایی کند به اجابت برسد . ممکن است خداوند مهربان , صلاح بنده اش را در ندادن حاجتش بداند .
- امام سجاد (ع) فرمودند : دعای مومن از سه حال خارج نیست ؛ یا برایش ذخیره می گردد , یا در دنیا بر آورده می شود , یا بلایی را که می خواهد به او برسد دفع می کند . (۵)
همانطور که ملاحظه می فرمایید ممکن است خداوند حاجت بنده اش را ذخیره آخرت او کند , چرا که او می داند بنده فقیرش در آخرت , نیاز بیشتری به ثواب ندادن حاجتش در دنیا دارد , و یا اینکه حاجت او به صلاحش نمی باشد , لذا در ازای دعا کردن , بلایی را از او دفع کرده وچه بسا دعا کننده هیچگاه متوجه این لطف پروردگارش نشود . چه بسیارند مومنینی که دعایشان ذخیره آخرت آنان می گردد.
امام صادق علیه السلام فرمودند : خداوند به حساب مومن رسیدگی می کند و به او می فرماید : این حساب را می شناسی ؟ عرض می کند : نه , ای پروردگار . خداوند می فرماید : در فلان و بهمان شب چنین و چنان دعایی (و خواهشی) کردی و من آن را برای تو اندوختم . حضرت فرمود : آن مومن , چون عظمت ثواب و پاداش خدا را می بیند عرض می کند : پروردگارا , کاش هیچ دعا و خواهش مرا در دنیا برآورده نمی کردی و آنها را برای (آخرت) من می اندوختی . (۶)
ای عزیز
نشانه دوست داشتن خداوند اینست که اهل اطاعت همه اوامر الهی و ترک کننده همه نواهی حضرت حق باشی . اجابت و عدم اجابت دعا به تنهایی نمی تواند ملاک دوست داشتن خداوند باشد .
در خاتمه توجه شریفت را به این حدیث زیبا جلب کرده و خودم و تو را به تفکر در این حدیث نورانی دعوت می کنم .
امام باقر (ع) می فرمایند : هر گاه خداوند بنده ای را دوست بدارد او را در فشار شدید بلا قرار می دهد و باران بلا بر سرش فرو ریزاند , پس چون به درگاه او دعا کند , فرماید : لبیک بنده من لبیک ؛ اگر (خواهی) خواسته تو را در دنیا دهم , هر آینه توانم که دهم , اما اگر به تاخیر اندازم , پس آنچه در نزد خود برایت ذخیره کنم , برای تو بهتر است . (۷)
(۱)- میزان الحکمه / ج ۴/ ص ۱۶۷۴/ح ۵۶۹۰
(۲)- همان / ح ۵۶۹۱
(۳)- همان / ص ۱۶۷۶ / ح ۵۶۹۴
(۴)- همان / ح ۵۷۰۰
(۵)- همان /ص ۱۶۸۴ / ح ۵۷۲۳
(۶)- همان / ح ۵۷۲۶
(۷)- همان / ۵۷۲۷

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
بد نبود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.