استحباب هروله -طواف ۱۳۹۲/۱۱/۲۱ - ۲۲۸۵ بازدید

با توجه به روایات شیعه و اهل سنت، آیا هروله رفتن در طواف، نیز مانند سعی صفا و مروه، مستحب و از سنت پیامبر است؟

با سلام و تشکر از ارتباط شما با این مرکز به مطلب زیر توجه کنید .
1. «هروله» به معنای تند رفتن بدون دویدن   مربوط به بخشی از سعی میان صفا و مروه می باشد . مستحب است مردها در فاصله یاد شده حرکت آهسته خود را مقداری تند کنند و به تعبیری همانند «نیم دو» شتر گام بردارند. این استحباب شامل بانوان نمی شود. البته شیخ مفید افزوده است: اگر جای سعی برای بانوان خلوت باشد و آنان هروله کنند اشکالی ندارد .
2. در باره طواف نیز برخی فقها به ویژه فقیهان اهل سنّت مشابه تند رفتن در سعی را مستحب شمرده اند. به این دلیل که پیامبر(ص) که پیش از فتح مکه همراه یاران خود طبق پیمان با مشرکان، به حج آمده بود از اصحاب خواست طواف را با قبراقی و سرعت به جا آورند تا ورزیدگی و آمادگی آنان را به رغم اینکه از راه دور رسیده بودند، به مشرکان مکه که به تعبیر پیامبر(ص) بر کوههای اطراف نشسته و نظاره گر مسلمانان بودند نشان دهند. اما بیشتر فقهای شیعه آن را نپذیرفته اند. شیخ طوسی آن را در خصوص سه شوط طواف اول که شخص از راه می رسد مستحب شمرده است. صاحب مدارک آن را در منابع شیعی بی دلیل دانسته است ولی صاحب حدائق، محدّث بحرانی، ضمن نقل دو روایت در این باره، آن را دستور مقطعی پیامبر(ص) با هدف یاد شده می داند که عمومیت ندارد؛ از این رو این استحباب بی دلیل است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.