استخاره یعنی چه ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ - ۳۴۶۳ بازدید

استخاره یعنی چه؟

استخاره؛ یعنی طلب خیر نمودن. در روایاتی که از اهل بیت ( علیهم السلام ) رسیده است مردم ترغیب به استخاره شده اند. در حقیقت این استخاره در شروع هر کار و تصمیم و از خداوند طلب خیر نمودن ، یک نوع دعاست که هنگام آغاز هر کاری آن را انجام می دهیم . آنچه که امروز به عنوان استخاره مشهور است ، در حقیقت نوعی قرعه یا تفأل محسوب می شود که فرد متحیر از آن بهره می جوید. البته این نکته را باید یادآور شد که به نظر تمامی علمای دین و صاحب نظران ، استخاره از ادله شرعی نیست؛ یعنی ، عمل بر طبق آن هیچ الزام دینی ندارد. بنابراین مخالفت با استخاره اشکال شرعی ندارد .خصوصا که اغلب استخاره های مصطلحی که مردم انجام می دهند، به مورد و به جا هم نیست؛ زیرا تا عقل و خرد و مشورت با افراد ذی صلاح ممکن است ، نوبت به استخاره نمی رسد .
لازم است توجه داشته باشیم که:
1) استخاره در موردی است که انسان دچار تردید شده باشد.
2) قبل از استخاره باید همه مقدمات و شرایط لازم را بر هر کاری فراهم ساخت از قبیل مطالعه و فکر، مشورت با اهل فن و افرادمجرب.
اگر اقدامات فکری و فیزیکی دیگری از قبیل بررسی و تحقیق لازم باشد باید به انجام رسانید بعد از همه اینها چنانچه باز دچار تردید است نوبت به استخاره می رسد . ولی اگرموضوعی را عقل مورد تاکید قرار داده و باهر عاقلی هم که مشورت می کنیم تایید می کند و قراین و شواهد همه به خوبی و صحت آن کار گواهی می دهند در چنین مواردی نباید به استخاره دست زد .
مورد مهمی که دیده می شود بسیاری از خانواده ها به استخاره روی می آورند مساله ازدواج است . در اغلب موارد نیز قبل از هر کاری اول استخاره می کنند و چه بسا همین کار چون بجا انجام نمی شود باعث گمراهی آنها بشود. گاهی صرفا به خاطر اینکه استخاره خوب آمده پاسخ مثبت می دهند و بعداً معلوم می شود که اشتباه کرده اند و طرف صلاحیت لازم را نداشته است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید