استخاره گرفتم و گفتند این ازدواج به نفع من نیست ... ۱۳۹۱/۱/۲۴ - ۲۳ بازدید

از این که این مجموعه را امین و پاسخگوی سوالات خود قرار دادید صمیمانه سپاسگزاریم؛ امیدواریم با ارائه راهکارهای مناسب و مفید بتوانیم گره ای از مشکلات شما جوانان عزیز باز نماییم.
همانطور که می دانید مسأله ازدواج یکی از مهمترین تصمیماتی است که هر جوانی باید در زندگیش بگیرد و اگر در این انتخاب و تصمیم بسیار مهم، درست و منطقی عمل کند آینده روشنی را برای خود رقم زده است والا تا آخر عمرش خودش را سرزنش می کند که چرا...؟ لذا با توجه به اهمیت این امر لازم است که فرد تمام تلاش خودش را بکند تا انتخاب مناسبی داشته باشد.
از این که این مجموعه را امین و پاسخگوی سوالات خود قرار دادید صمیمانه سپاسگزاریم؛ امیدواریم با ارائه راهکارهای مناسب و مفید بتوانیم گره ای از مشکلات شما جوانان عزیز باز نماییم.
همانطور که می دانید مسأله ازدواج یکی از مهمترین تصمیماتی است که هر جوانی باید در زندگیش بگیرد و اگر در این انتخاب و تصمیم بسیار مهم، درست و منطقی عمل کند آینده روشنی را برای خود رقم زده است والا تا آخر عمرش خودش را سرزنش می کند که چرا...؟ لذا با توجه به اهمیت این امر لازم است که فرد تمام تلاش خودش را بکند تا انتخاب مناسبی داشته باشد.
خواهر گرامی، ازدواج مهمترین تصمیم زندگی انسان است، ما معمولا برای ازدواج استخاره را توصیه نمی کنیم. بهترین روش انتخاب همسر، آشنایی با معیارهای انتخاب همسر و تحقیق و مشورت با افراد قابل اعتماد و آگاه و دلسوز است.

مراحل تصمیم گیری و انتخاب
انسان موجودی دارای عقل و اختیار است و برای تصمیم گیری خود بهتر است به صورت یک اصل از آگاهی خود و اطرافیان خود با مشورت استفاده کند و برای انتخاب هایش تحقیق و مشورت و تعقل را اصل قرار دهد. قرآن کریم هم می گوید:« وشاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله ؛ مشورت کنید و سپس با توکل به خداوند دست به انتخاب و تصمیم گیری بزنید». ولی گاهی از مواقع با تمام دقتی که انسان به خرج می دهد و مشورت و تحقیق می کند، باز دچار حیرت می شود و نمی تواند تصمیم بگیرد، در این موارد استخاره و طلب خیر از خداوند بسیار راهگشا است و برای تصمیم گیری به انسان کمک فراوان می کند و البته مورد تایید روایات اسلامی نیز هست. البته گفتنی است به فتوای همه مراجع تقلید، عمل به استخاره واجب و لازم نیست هر چند بهتر است .

براى روشن شدن مسئله توجه شما را به نکاتى جلب مى نمائیم :

ما در انجام کارهاى خود بویژه کارهایى که از اهمیت ویژه اى برخوردارند مانند ازدواج باید از نیروى عقل و اندیشه که خداوند در ما به ودیعه گذاشته استفاده کنیم. براى اینکه در بکارگیرى نیروى عقل و اندیشه دچار لغزش نشویم باید با موازین شرعى و معیارهاى دینى آشنا باشیم و در صورت آشنا نبودن مسئله را با کارشناسان دینى در میان بگذاریم و نظر شارع را از آنها پیرامون مسئله اى که با آن درگیر هستیم سؤال کنیم. علاوه بر به کارگیرى نیروى عقل و اندیشه و در نظر گرفتن معیارها و ارزش هاى دینى باید در اطراف آن موضوع قدرى مطالعه نیز داشته باشیم. مثلاً در امر ازدواج که از تصمیم گیری های مهم زندگی است، مطالعه بعضى از کتابهایى که در مورد انتخاب همسر و معیارهاى صحیح ازدواج، رهنمودهایى را جمع آورى کرده اند بسیار مفید است.
بعد از طى مراحلی که بیان شد نوبت مى رسد به استفاده کردن از عقل و اندیشه و تجارب و اطلاعات افراد مجرب و کارشناس. به عبارت دیگر باید با افراد کارشناس مشورت کنیم. اگر ما در انجام کارهاى خود مراحلی که بیان شد طى کنیم معمولاً در بیشتر مسائل به یک نتیجه اطمینان آور مى رسیم و مى توانیم با توکل به خداوند و استمداد از او کار خود را شروع کنیم و نیازى به استخاره کردن و تفأل زدن نیست؛ زیرا ما هم از عقل و هم از معیارهاى دینى و هم از نظر کارشناسى افراد مطلع و مجرّب استفاده کرده ایم و همه آنها اتفاق نظر داشته اند که انجام این کار به صلاح شما هست پس انجام بده یا به صلاح شما نیست پس انجام نده. گاهى اوقات ممکن است ما علیرغم اینکه همه راههاى ممکن را رفته ایم باز هم دچار تردید هستیم و اطمینان لازم را براى انجام آن کار یا ترک آن بدست نیاورده ایم. در اینجا استخاره مى کنیم یعنى از خداوند طلب خیر مى کنیم. در واقع نقش استخاره در اینجا اینست که از نظر روانى یک حالتى را در ما ایجاد مى کند که کار را با یک جدیت و اطمینان بیشترى انجام مى دهیم یا اینکه اگر انجام آن به صلاح ما نیست با اطمینان بیشتر آن را رد مى کنیم و دیگر دچار وسوسه هاى فکرى که اى کاش این کار را انجام نداده بودم یا انجام داده بودم نمى شویم. زیرا همه راه هایى که ممکن است رفته ایم و همه آنها اتفاق نظر بر این دارند که مثلاً فلان کار را انجام بده.
برای ازدواج لازم است قبل از هر چیز در باره صلاحیت و شایستگی فرد مورد نظر و خانواده او تحقیق به عمل آید و سپس با دیدی باز در این باره اقدام گردد. بنابراین استخاره قبل از اندیشه و تأمل و مشورت نمی تواند نشان دهنده خوبی یا بدی یک عمل باشد و عمل به آن نیز جایگاهی ندارد . اگر شواهد و دلائل کافى براى عدم صلاحیت فرد پیدا کردید و با فرزانگى و حکمت و به دور از هیجان و احساسات، طرف را شایسته همسرى ندیدید در اینجا استخاره ضرورت ندارد و بلکه اصلا جای آن نیست .(حضرت امام خمینی (ره) برای ازدواج استخاره نمی کردند و می فرمودند : ازدواج استخاره ندارد).

برای تحقیق در مورد خواستگار، راه های مختلفی هست که در زیر به آنها اشاره می شود :
روش های تحقیق

۱- تحقیق و بررسی از خانواده و چگونگی روابط خانوادگی و فامیلی. چون هر فردی تحت تأثیر محیط خانواده به دنیا آمده و رشد کرده است و از آن فضای فرهنگی و اجتماعی تأثیر پذیر بوده و هست.
۲- تحقیق و شناسایی دوستان و نزدیکان و رفقای صمیمی در محل زندگی و سکونت، محل درس و محل کار.
۳- گفتگوی مستقیم (ولی تحت نظارت خانواده های دو طرف) با یکدیگر و اطلاع یافتن از نقطه نظرات همدیگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آینده می تواند در زندگی مشترک تأثیرگذار باشد و کسب اطلاع از میزان اهتمام وی نسبت به ملاک ها و معیارهای یک همسر مناسب.
موفق باشید. باز هم با ما سخن بگویید.
نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.