استعمال عطر -عطر زدن بانوان-استعمال عطر برای زن -عطر بانوان -عطر زن ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ - ۱۴۰۳ بازدید

چرا پیامبرخود۲/۳ از درآمدشان راصرف خریدعطر می کردند ولی زنان را از عطر زدن دربیرون خانه نهی کرده اند آیا این درست است که زنان بابوی بد درجامعه حضوریابند لطفا این را در خصوص مناطق گرمسیر پاسخ دهید که آدم زود به زود عرق می کند.

معطر بودن، همیشه خوب و پسندیده است و ثواب دارد؛ حتی برای خانم ها. در آداب همسرداری و خانواده، افزون بر معطّر بودن برای همسر، خودِ استعمال کردن بوی خوش نیز ثواب دارد و نیکو است. بنابراین خود معطر بودن، نیک است و تنها استفاده از آن در وضعیتی خاص، تحریم شده است. استعمال آن در مواردی که باعث خوشایندی و جلب توجه و استشمام نامحرم گردد، حرام است؛ لذا خانمها نیز می توانند در هر مکانی از آن استفاده کنند؛ مگر جایی و یا به کیفیتی که مورد استشمام و جلب نامحرم قرار گیرد. از این رو، استفاده از بعضی عطرها که فقط خودِ فرد، بوی خوش آن را احساس می کند (یعنی عطرهای ملایم و خفیف که دیگران آن را احساس نمی کنند) برای خانم ها اشکال ندارد؛ به خصوص اگر چادر می پوشند. در واقع اگر دیگران (نامحرم) این بوی خوش را احساس نکنند، نه تنها مرتکب حرام نشده اند؛ بلکه به ثواب نیز نائل گشته اند. کافی است از عطرها و ادکلن های خفیف و ملایم استفاده کنند؛ به ویژه استعمال بوی خوش، به هنگام نماز و برای همسر ثواب بسیار دارد. اگر دقت کنید، این حالت اختصاص به عطر و ادکلن ندارد؛ بلکه هر وسیله و کاری اگر با رعایت شرایط به کار گرفته و استفاده شود، پسندیده است. استفاده کردن زن از لوازم آرایشى از قبیل: استعمال عطر، کرم، سرمه، حنا و... اشکال ندارد ولى باید آن را در برابر نامحرم بپوشاند از نظر اسلام زن فقط مى تواند براى شوهر و محارمش زینت کرده و خود را آرایش دهد؛ اما در هنگام بیرون رفتن از منزل و بین نامحرمان این کار جایز نیست و باید خود را کاملاً بپوشاند و بین اقسام و موارد آرایش فرقى نیست؛ چه براى چشم باشد و چه ابرو و... (اجوبه الاستفتاآت، ج 2، س 134).دلیل وحکمت أن این است: از آنجا که شریعت مقدس اسلام برای زنان مسلمان حرمت فراوان قائل است و نمی خواهد که خانم ها بازیچه دست افراد هوسباز و آلوده قرار گیرند برای مصون ماندن ایشان مقررات حجاب و عدم اختلاط بین زن و مرد را مقرر فرموده و از هر کاری که موجب جلب توجه اجنبی گردد نهی نموده است که از آن جمله استفاده از مواد خوشبو کننده در مقابل نامحرم است .زنان چون مظهر جمال وزیبای عالم خلقت اند بیشترموردتوجه قرار می گیرند از همین رو از نظرلباس واستفاده ازعطر وسایر وسایل آرایشی محدودیت دارند البته مردان نیز نباید با آرایش نامناسب و وضعیت زننده واستفاده ازعطر و ادکلن های تند زمینه انحراف وفساد بانوان را فراهم نمایند که در این صورت بر اساس نظریه برخی از فقها ازباب معاونت وکمک برگناه مر تکب گناه شده اند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.