استغفار معصومان(ع) ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ - ۶۸۴ بازدید

راز استغفار پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله و ائمه معصومین علیهم السلام چیست؟ این مسأله چگونه با عصمت آنان سازگار است؟ به عبارت دیگر با اینکه پیامبران و ائمه علیهم السلام معصوم بودند و مرتکب گناه نشدند، پس چرا در دعاهایشان از فزونى گناه استغفار مى کردند؟

استغفار و توبه داراى مراتب و درجات است. توبه گنه کاران از گناه است و توبه اهل سلوک از پرداختن به غیر خدا و توجه به غیر حق است. توبه و استغفار اولیاى الهى نیز مرتبه اى فوق همه اینها دارد. آنان چون مستغرق در ذات جمیل الهى اند و توجه به مقام ربوبى - که کمال مطلق است - دارند، وقتى به خود و اعمال خویش مى نگرند؛ با تمام بزرگى آن اعمال، آنها را در برابر عظمت بى نهایت الهى بسیار کوچک و مایه سرافکندگى و شرمندگى مى بینند.
آرى امام على علیه السلام همان عبادتى را که افضل از عبادت ثقلین است در برابر جمال و جلال الهى، برگ سبز درویش مى بیند و سر به زیر مى افکند و این خود یکى از عالى ترین مراتب عبودیت مطلقه و فناى فى الله است. چنان که پیامبرصلى الله علیه وآله فرمودند: ما عرفناک حق معرفتک ؛بحارالانوار، ج 66، ص 292..
از طرف دیگر امام راح در کتاب آداب الصلاة در شرح حدیث نبوى لیغان على قلبى و انّى لاستغفراللّه کلّ یوم سبعین مرّه ؛بحارالانوار، ج 25، ص 204. فرموده اند: براساس توحید ناب تمام هستى آینه و مرآت تجلى پروردگار است و ائمه هدى علیهم السلام در همه هستى - از جمله انسان ها - خدا را مى دیده اند، ولى برخى از آنها (مانند ابوجهل ها و ابوسفیان ها) مرائى کدرند و بر قلب پیامبرصلى الله علیه وآله زنگار مى زدند. از این رو حضرتش براى زدودن این زنگار استغفار مى فرستد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.