استفاده از چادر ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۳ بازدید

دستور به حجاب و عفاف نه تنها یک ضرورت اجتماعی برای حفظ عفت جامعه است، بلکه مهم‎ترین راه کار حفظ عفت، کرامت و شخصیت انسانی زنان در عرصه‎های گوناگون می‎باشد و پارة وجود رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ کاملترین اسوه و الگوی حیا، عفت و حجاب است.
دستور به حجاب و عفاف نه تنها یک ضرورت اجتماعی برای حفظ عفت جامعه است، بلکه مهم‎ترین راه کار حفظ عفت، کرامت و شخصیت انسانی زنان در عرصه‎های گوناگون می‎باشد و پارة وجود رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ کاملترین اسوه و الگوی حیا، عفت و حجاب است.
medium_ - 6.jpg
دختری که پدرش کانون همة حوادث سیاسی و اجتماعی آن روزگار بود و او در کنار پدر، چون مادری مهربان، در همة این صحنه‎ها حضور داشت. چه در دوران کودکی در شرایط طاقت‎فرسای مکه در حصر اقتصادی در شعب ابی طالب، چه در دوران بعد از هجرت به مدینه و کشاکش جنگهای پر شمار و حوادث بی‎شمار، و چه در خانة علی ـ علیه السّلام ـ که محل آمد و شد فراوان اصحاب و یاران رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ بود و حضرت صدیقة طاهره، در همة این صحنه‎ها حضور داشت، اما با همة این احوال عفاف و حجاب او در اوج یگانگی و بی‎مثالی بود.[۱] جلوه‎های بسیار زیبا و دیدنی از رفتار و گفتار حضرت فاطمه زهرا (س) در عرصة حجاب و عفاف در منابع گزارش شده است که حقیقت هر یک از این رفتارها و گفتارها می‎باید سرمشق دختران و زنان در زندگی قرار گیرد.[۲]
روایات وارده از صدیقه طاهره (س) در رابطه با حجاب مؤید این مطلب است که خود حضرت زهرا (س) از کودکی به این مطلب اهمیت می‎دادند و از همان اوان کودکی پوشش ظاهری خود را حفظ می‎کردند[۳] در روایتی آمده است که پیامبر به فاطمه (س) فرمود: چه چیزی برای زن بهتر و نیکوتر است؟ فاطمه (س) گفت: اینکه او مردی را نبیند و مردی نیز او را نبیند.[۴] و اما راجع به کیفیت حجاب حضرت زهرا (س) در منابع آمده است که آن حضرت در خارج از خانه از پوششی استفاده می‎کرد که تمام بدن را از سر گرفته تا پاها را می‎پوشانید و با چنین پوششی در جامعه حاضر می‎شد.[۵] امید است که شیوة عملی حضرت زهرا (س) در زندگی، الگوئی باشد برای تمامی زنان با ایمان و با عفاف جهان اسلام.
بنا براین ایشان از اول حجاب را رعایت می کردند.
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
۱. سیره و سیمای ریحانه پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ، علی کرمی.
۲. حیاة الصدیقة فاطمة (س)، محمد جواد طبسی (ص ۱۴۹ الی ص ۱۵۵).
۳. نهج الحیاة، فرهنگ سخنان فاطمه (س)، محمد دشتی.
پاورقی ها:
[۱] . مصباح یزدی، محمد تقی، جامی از زلال کوثر، تحقیق و نگارش محمد باقر حیدری، انتشارات مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، چاپ دوم، ۱۳۸۱ هجری شمسی، ص ۱۰۵ و ۱۰۶.
[۲] . ر.ک: بحار‎الانوار مجلسی، ج ۱۰۱، ص ۳۶ و ج ۱۰۰، ص ۲۳۸ و ج ۳۷، ص ۶۹ و ج ۴۳، ص ۸۴.
[۳] . ر.ک: علامة قزوینی، سید محمد کاظم، فاطمه الزهراء من المهد الی اللحد، منشورات مؤسسة النور للمطبوعات بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۱ هجری قمری، ص ۱۹۰ و ۱۹۱.
[۴] . علامه مجلسی، زندگانی حضرت زهرا (س)، ترجمه محمد روحانی علی آبادی، انتشارات مهام، چاپ اول، ۱۳۷۷ هجری شمسی، ص ۳۸۸.
[۵] . طبسی، محمد جواد، حیاة الصدیقة فاطمة (س)، مؤسسه بوستان کتاب قم، چاپ اول، ۱۴۲۳ هجری قمری، ص ۱۵۴ و ۱۵۵.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.