استمنای دختران-ضررهای استمنا-عوارض خودارضایی ۱۳۸۶/۰۹/۲۸ - ۵۰۱۵۷ بازدید

آیا استمنا به مقدار کم مثلا یکبار در هفته یا کمتر برای دختران زیانبار است؟ اگر بله لطفا ضررهای آن را یادآور شوید.

از نظر شرعی، خودارضایی که به هر مقدار که باشد، حرام است و از گناهان کبیره می باشد.
) عواقب خودارضایى:
در اینجا توجه شما را به عواقب خودارضایى جلب می نماییم تا با آگاهى از آنها بهتر بتوان از این گناه اجتناب ورزید. البته عواقب سوء و پیامدهاى منفى و عملى این گناه جداى از آن که معصیت است، فراتر از آن است که بتوان آنها را برشمرد، بلکه فقط به چند مورد از آن اکتفا مى کنیم:
1- پیامدهاى جسمانى: ضعف چشم و بینایى، تحلیل رفتن قواى جسمانى، عقیم شدن و ناتوانى در تولید مثل، پیرى زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتى چهره و از بین رفتن طراوت صورت.
2-پیامدهاى روحى و روانى: ضعف حافظه و حواس پرتى، اضطراب، منزوى شدن و گوشه گیرى، افسردگى، بى نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى و بداخلاقى و تندخویى، کسالت دائمى، ضعف اراده.
3-عوارض اجتماعى: ناسازگارى خانوادگى، بى میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بى غیرت شدن، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکى، شرافت و جایگاه اجتماعى، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگى مشترک.
حال چنانچه فرد مبتلا به خودارضایی باشد رعایت دستورالعمل های زیر در جهت درمان آن مفید است:
ب) توصیه هاى اولیه به منظور کنترل نیروى شهوت و فرار از گناه خودارضایى:
1- سعى کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
2- از پوشیدن لباس هاى تنگ و چسبان اجتناب کنید.
3- از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خوددارى کنید و به محض مواجه شدن با این امور چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
4- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى هاى جنسى و تحریک کننده و فکر کردن در این امور جدا پرهیز کنید.
5- از خوردن مواد غذایى که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
6- قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نمایید.
7- از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز کنید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
8- هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
9- از دست ورزى اندام جنسى خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطى دست ورزى نکنید.
10- هرگز به رو نخوابید.
11- به منظور تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
12- هیچ گاه بیکار نباشید، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر کنید.
13- هرگز در مکانى خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید.
14- هرگاه مورد هجوم افکار جنسى واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران بسر نبرید بلکه در مجالس عمومى وارد شوید و در آنجا به سر برید.
15- هفته اى یکى دو روز روزه مستحبى بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقى بگیرید؛ یعنى، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
16- با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خوددارى کرده واز نرمى و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
17- هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نمانید، حتى براى آموزش و...
18- قرآن زیاد بخوانید و درباره معانى آیات آن فکر کنید.
اما نسبت به حکم مسأله ای که سؤال فرموده اید باید به عرضتان برسانیم؛ حصول جنابت در بانوان به دو طریق است: الف) دخول و همبستری، ب ) خروج منى. البته هر مایعى که از زنان خارج شود، منى نیست. تنها ترشحاتى که در اوج لذت جنسى خارج مى گردد، حکم منى را دارد.
گاهى پس از ملاعبه (یعنى بازى و شوخى هایى که به تحریک غریزه جنسى انجام مى گیرد و موجب احساس خوشایندى و لذت جنسى مى گردد.) مایع سفید رنگى خارج مى شود، که آن مایع گر چه از روى شهوت و احساس لذت خارج شده، ولى مادامى که علائم منى را نداشته باشد (مذى) نامیده مى شود و پاک است و هیچ یک از احکام منى بر آن مترتب نمى شود. علائم منى عبارتند از:
1- مایعى که خارج مى شود از روى شهوت و همراه با ارضاء کامل باشد.
2- با فشار و جستن بیرون مى ریزد (در زنان لازم نیست با جستن بیرون آید).
3- بدن پس از آن کمى سست مى شود.
بنابراین ترشحاتى که با اندکى شهوت و خوشایندى خارج مى شود پاک است و غسل ندارد ولى مایعى که همراه با اوج شهوت (ارگاسم) از زن خارج مى شود حکم منى را دارد و موجب جنابت است.
با توجه به آنچه گفته شد هر وقت یقین پیدا کردید آنچه از شما خارج شده منی بوده نجس است و غسل جنابت واجب می شود و اما هر وقت یقین ندارید، غسل واجب نمی شود و اجتناب از آن رطوبت نیز لازم نیست مگر آن که یقین پیدا کنید یا نجاستی مانند بول برخورد داشته است که در آن صورت نجس است. در هر صورت تا یقین به نجاست ندارید پاک است و نماز خود را بخوانید.
تاکید می کنیم از نگاه کردن صحنه های غیر اخلاقی اجتناب کنید زیرا دیدن این صحنه ها در واقع فکر و روح و حتی جسم شما را آماده برای انجام گناه می کند بنابراین برای جلو گیری از ورود اینگونه مسائل به ذهن باید از دیدن آنها دوری کنید.
توصیه می شود هر چه زودتر ازدواج کنید با توجه به وضعیتی که شما دارید و با توجه به شرائط سنی شما نیاز به ازدواج دارید بنابراین در صورت آمدن خواستگار مناسب پاسخ مثبت دهید زیرا با ازدواج بسیاری از این مسائل از بین می رود.
برای جلوگیری از خوابهای تحریک کننده سعی کنید هنگام بیداری فکر خود را از اینگونه مسائل (جنسی) کنترل کنید و برای کنترل فکر از دیدن فیلم ها و برنامه های کامپیوتری مبتذل جدا دوری کنید. اما اگر علی رغم انجام همه این کارها باز هم خوابهای تحریک کننده دیدید نگران نباشید و در صورت جنب شدن در حالت خواب هیج اشکال شرعی ندارد فقط باید غسل جنابت کنید. دیدن این خوابها در این سنین جای نگرانی نیست و هیچ احساس گناه هم نداشته باشید اینها همه علامت این است که شما نیاز به ازدواج دارید و باید هر چه زودتر شرایط ازدواج را فراهم نمایید و بیش از این بتاخیر نیندازید.
اما این که گفتید دیدن این خوابها غیر عادی و فجیع است, نه اینطور نیست, در این سنین که جوان نیاز به ارضاء غرایز جنسی دارد چنین رویاهایی را می بیند و هیچ جای نگرانی نیست آنچه وظیفه شماست و باید ملتزم به آن باشید اینست که هنگام بیداری به اینگونه مسائل نزدیک نشوید و از آنچه فکر شما را آلوده می کند یا شما را به گناه وادار می کند جدا اجتناب کنید.
شما دختر نجیبی هستید و در مورد نجابت خود هیچ شک و تردیدی نداشته باشید و دلیل آن اینست که تا به حال از ارتباط با نامحرم پرهیز کرده اید و این نشانه نجابت, پاکدامنی و عفت شماست از خداوند بخواهید: به شما کمک کند تا این نجابت را تا پایان عمر داشته باشید.
در مورد عوارض استمناء (استشها) گفته اند که یکی از عوارض آن نازایی است اما در صورت متوقف کردن آن قطعا احتمال آن ضعیف می باشد در این مورد هم نگران نباشید فقط سعی کنید از تکرار آن جدا اجتناب کنید. علاوه برنشاط و شادابی سعی کنید دستور العمل های زیر را حتما انجام دهید.
1- هر روز بین نیم تا یک ساعت ورزش کنید.
2- با افراد خون گرم صمیمی و با نشاط معاشرت داشته باشید. حتما دوستان (همجنس) خوب پیدا کنید و از تنهایی خود را خلاص کنید.
3- به مسائل مذهبی نماز اول وقت,حجاب, روزه, خواندن دعا و قرائت قرآن با توجه به معنای قرآن اهتمام داشته باشید.
4- به خدا توکل کنید, از رحمت و رأفت خداوند مأیوس نباشید مطمئن باشید خداوند شما را دوست می دارد, خداوند توبه همه توبه کنندگان واقعی را می پذیرد و آنها را دوست می دارد بخصوص اگر فرد توبه کننده جوان باشد. برای آشنایی با روش درمان خودارضایی توصیه می کنیم به آدرس زیر مراجعه کنید. ما در سایت پرسمان ارگ دو مقاله داریم که در رابطه با عوارض خودارضایی و درمان آن است. مطالعه و عمل به توصیه ها و راهکارهای ارایه شده در این زمینه موثر است. در مورد نوع تاثیر و عوارض آن گفتنی است: این عمل به هر مقدار که بیشتر تکرار شود و زمان آلودگی به آن طولانی تر باشد، عوارض آن دیرپاتر و خطرناک تر خواهد بود. کسانی که به این انحراف جنسی عادت کرده اند، لازم است که سعی کنند هر مقدار که می توانند از تعداد دفعات آن بکاهند و به تدریج آن را ترک نمایند. موفق باشید.
http://www.porseman.org/archview.aspx?grp=7

نظرات

میهمان
سلام وقت بخیر من ۱۵ سالمه و از ۱۲ سالگی بهعضی وقتا خودارضایی می کردم یعنی اینکه اینطور نبود هر روز این کارو انجام بدم شاید تو سه ماه کلا یک هفته انجام میدادم و حالمو خراب میکرد البته در ۱۲ سالگی خیلی شدید بود بعد که وارد راهنمایی شدم و مشغول درس شدم دیگه خیلی کم شد من تاچند وقت پیش اصلا نمیدوستم این عمل گناهه و حتی نمیدوستم اسمش خود ارضایی هست از وقتی فهمیدم خیلی ناراحت شدم و توبه کردم دیگه اصلا انجام نمیدم البته بعضی وقتا ناخودآگاه میان تو ذهنم ولی اصلا نمیزارم ادامه پیدا کنن میخواستم بپرسم واسه منی که اصلا نمیدونستم این عمل حرامه گناه محسوب میشه؟ و اینکه میخوام به کسایی که میخوان ترک کنم بگم که این لذت های آنی اصلا ارزشش رو نداره که بخاطرش به انواع و اقسام بیماری ها مبتلا بشیم و آخرتمون رو از دست بدیم سعی کنید فیلم هایی نگاه کنید که اصلا عاشقانه نباشن و در مورد جنگ و ماجراجویی باشن من که یک مدت این فیلما رو نگاه کردم خیلی بهم کمک کرد که خودارضایی نکنم در کل کار های جدیدی بکنید مثل موسیقی نواختن درست کردن کاردستی کتاب های روانشناسی . اون موقع کم کم مغز می بینه کارهای جذاب تر از استمنا هم تو دنیا هست و کم کم جایگاه استمنا و لذت اون در مغزمون پایین میاد هم چنین در مورد تاریخ زیاد بخونید در مورد شگفتی های دنیای حال داستان پیامبرا ، این موارد واقعا به من کمک کرد امیدوارم به شما کمک کنه
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما در گذشته خودارضایی کرده اید و به گناه بودن آن آگاه نبوده اید، طبیعتاً از آنجا که شما به ماهیت گناه آلود بودن این مسئله آگاهی نداشه اید؛ گناهی برای شما منظور نشده است؛ بر فرض اینکه بعدها بر اثر عادت به این کار خودارضایی کرده باشید و گناهکار باشید با توبه به درگاه الهی همه گناهان شما بخشیده می شود و باز جای نگرانی نیست.
میهمان
مثلا قراره کنکو بدم ......(-...-)
میهمان
خود ارضایی با انگشت و فشار آب چه عواملی رو در پیش دارد؟
پرسمان
سلام علیکم، خواهر عزیز و بزرگوار! خود ارضایی عملی حرام و از گناهان کبیره است که عوارض جسمی و معنوی بسیاری دارد که به برخی از عوارض جسمی ان در اینجا اشاره می کنیم:آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:
یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in
برای نجات از شر خود ارضایی رعایت دقیق توصیه های زیر سودمند است ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
من خودارضایی مکنم و خیلی هم دوست دارم اما میترسم بچه دار نشم ایا امکان داره
پرسمان
سلام علیکم، خواهر عزیز و بزرگوار
اولا خود ارضایی عملی است حرام و از گناهان کبیره که عوارض بسیاری به دنبال دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم: آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود: یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in ثانیا خود ارضایی می تواند با عوارضی که ایجاد میکند مانند زود انزالی ، عفونت های لگنی، سرد مزاجی جنسی بین همسران و .. . به صورت غیر مستقیم بچه دارشدن را به تاخیر اندازد. توصیه ما به شما این است که برای یک لذت زود گذر ، آینده خود را به خطر نیندازید و خود را از لذت های فراوان پس از ازدواج محروم نسازید. و با رعایت دستورالعمل های زیر به تدریج خود ارضایی را کنار بگذارید. ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
من در اثر خود ارضای مجاری ادرار م له اندازه یک نخود سفت شده درد شدید دارم دردم به مقعد هم رسیده من بدبخت چکار کنم
پرسمان
سلام علیکم، به پزشک مراجعه کنید تا پس از معاینه در صورت نیاز دارو تجویز شود
میهمان
سلام من ۱۵سالمه وقتی این کارو انجام میدم پشیمون میشم من واقا میترسم ....
پرسمان
سلام علیکم، باور ما این است که اگر شما از راهکارهای مختلفی که برای کنترل و مدیریت غریزۀ جنسی وجود دارد استفاده کنید تا حدود زیادی از عطش و حرارت جنسی شما کاسته خواهد شد و تنش های ناشی از آن در شما از بین خواهد رفت. شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید.
میهمان
سلام من حدود ۷ ماه ک خود ارضا میکنم می ترسم ک خدای نکرده پردم پاره شده باشه ایا با پتو پرده پاره میشه لطفا کمککم کنید
پرسمان
سلام علیکم، خواهر عزیز و بزرگوار! خود ارضایی عملی حرام و از گناهان کبیره است که عوارض جسمی و معنوی بسیاری دارد که به برخی از عوارض جسمی ان در اینجا اشاره می کنیم:
آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:
یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in
و اما در باره سلامت بکارتتان
به توجه به انچه گفته اید نمی توان قضاوت قطعی کرد و فقط با معاینه می توان ۱۰۰ درصد نظر داد. بله احتمال پارگی با پتو هم وجود دارد. اگر تا کنون هم پاره نشده باشد خطر بیخ گوش شما است و با هر بار خود ارضایی احتمال پارگی بکارت و اسیب آن وجود دارد زیرا در اوج خود ارضایی انسان تا حدودی اختیار و هوشیاری و تسلط خود را از دست می دهد و هر لحظه امکان دارد دستش به خطا رفته و پرده اسیب بیند. لذا توصیه ما این است که برای یک لذت زودگذر چند دقیقه ای ، یک عمر زندگی شیرین را ضایع نکنید و از این پس هر گز خود را به این بلا آلوده نسازید. برای نجات از شر خود ارضایی رعایت دقیق توصیه های زیر سودمند است ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
سلام من ی دختر هستم ی جایی خوندم ک خود ارضایی باعث پارگی بکارت میشه و من از خیلی میترسم ک ب بکارتم اسیب زده باشم هر وقت هم خود ارضایی میکنم احساس گناه می کنم ولی متاسفانه هنوز موفق ب ترکش نشدم من اهل نماز خوندن هم هستم و وقتی نماز میخونم احساس پاک بودن ندارم میخوام ترک کنم هر چه زود تر فقط اگه میشه بگید ک ب بکارت اسیب میرسه؟
پرسمان
سلام علیکم، اساساً در اثر خودارضایی هر اتفاقی ممکن است بیفتد که پارگی و آسیب دیدگی پرده بکارت یکی از آن اتفاقات ناخوشایند می باشد، بنابراین باید سعی کنید این پدیده آسیب زا و خطرآفرین را برای همیشه ترک کنید تا آسیبی متوجه شما نشود.
تا زمانی که چیزی مستقیماً با پرده بکارت برخورد نکند، امکان پارگی آن وجود ندارد، بنابراین اگر انگشتان دست و یا هر وسیله دیگری با پرده بکارت تان مستقیماً برخورد نکند، امکان پارگی و آسیب دیدگی آن وجود ندارد و جای نگرانی نیست.
باور ما این است که شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید.
میهمان
خیلی خوبه که کسایی هم به فکر ما بدبخت ها هستن
میهمان
ببخشید من در خانواده مذهبی زندگی .میکنم و دوسال که خود ارضایی میکنممیشه کمکم کنید من از اینکار متنفرم ولی نمیتونم کنترلش کنم
هربارم که انجامش میدم از خودم متنفر میشم
خاهش میکنم کمکم کنید
و بر اثر خود ارضایی اندام جنسیم افتاده شده و حالتش و از دست داده و من میخام چند ماه دیگه ازدواج کنم
توروخدا بگید چیکار کنم
پرسمان
سلام علیکم، خوشبختانه شما در شرف ازدواج هستید و با ارضای صحیح نیاز جنسی، طبیعتاً دیگر انگیزه ای برای انجام خودارضایی نخواهدی داشت.
اگر شما تلاش کنید ترک خودارضایی دور از انتظار نیست و شما می توانید با کمی همت و تلاش خودارضایی را به تدریج کم کنید تا به صفر برسانید. خصوصاً اگر بتوانید از تنهایی بپرهیزید موفقیت شما روز افزون خواهد شد؛ چون شما در حضور افراد و در جمع جرئت انجام خودارضایی نخواهید داشت و لااقل اراده شما این مقدار توانایی را دارد که در حضور افراد و در جمع خودارضایی نکنید. معمولاً جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن و... می تواند از شدت تحریک جنسی شما بکاهد و شما را از انجام خودارضایی منصرف گرداند.
اگرچه خودارضایی می تواند تا حدودی باعث تغییراتی در شکل ظاهری آلت تناسلی گردد، اما این مسئله هرگز مشکل مهمی تلقی نمی شود و به کارکرد اصلی آن آسیب نمی زند. توصیه می شود این مسئله را عادی بدانید و هرگز همچون افکار وسواسی به آن بال و پر ندهید.
میهمان
سلام بلخشید من دختر خیلی تعصیی و محجبه بودم خانواده مومنی هم دارم ولی چند وقتی هست که با یک اقایی سکس چت میکنم یا حرف می زنم و خودم ارضا میکنم چند بر هم توبه کردم غسل توبه وطلب ببخش از خدا ولی دوبارا اشتباه تکرار کردم خودم هم خیلی ناراحتم کمکم کنید تو را خدا تا دوباره مثل قبل بدون شهوت باشم وابستگی فراموش کنم
پرسمان
سلام علیکم، برای رهایی از گناه در قدم اول باید منبع آن یعنی رایانه، گوشی هوشمند و استفاده از اینترنت و فضای مجازی را برای خود محدود کنید و از چنین وسایل ارتباطی صرفاً برای کارهای ضروری و اهداف سالم استفاده کنید و اجازه ندهید شور و نشاط جوانی شما به راه های انحراف آمیز کشده شود و بیهوده از بین برود.
اگر انسان برای خودش عزت و ارزش قائل باشد به این سادگی حاضر نیست آن را به ذلت بکشاند. چنین فردی از کشیده شدن به وادی شهوات و ارتکاب گناهان و آلوده شدن به انحرافات جنسی خودداری می کند.
می توانید تنبیهات و جریمه هایی نیز برای هر بار چت با نامحرم و انجام خودارضایی برای خود قرار دهید تا به تدریج از این رفتار زشت فاصله بگیرید. یادتان باشد اگر قرار باشد در هر بار انجام این قبیل کارهای گناه آلود از حساب میلیونی شما مبلغ چند هزار تومان کسر شود، تا به کی حاضر هستید که به این کارها ادامه دهید و خویشتن را به گناه آلوده سازید، پس تعیین جریمه و برخی تنبیهات می تواند بازدارندگی ایجاد کند و مانع ادامه گناه گردد. توجه داشت باشید، هر مقدار میزان جریمه با نوع جرم تناسب داشته باشد، میزان بازدارندگی آن هم بیشتر خواهد بود.
علاوه بر این بهتر است برای تمامی اوقات شبانه روزی خود برنامه بریزید و خودتان را با مشغولیت های حلال و سالم مشغول کنید تا فرصتی برای روی آوردن به چت و گناه باقی نماند. حضور فعال در مناسبات اجتماعی، فرهنگسراها، کانون های فرهنگی، هیئات مذهبی، پایگاه های مساجد، باشگاه های ورزشی، مجالس و محافل مذهبی زنان و... فرصت مغتنمی است که ضمن شرکت در برنامه های هنری، ذوقی، سلیقه ای، ورزشی و... این گونه مراکز از وقت خود به درستی استفاده کنید و اوقات فراغت خویش را به درستی مدیریت کنید.
میهمان
مندخترم بیست پنج سالم وسیزده سال خودارضایی میکنم حافظم کمی ضعیف شده الان ترککنم خوب میشم تروخدا کمک کنید
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما مبتلا به خودارضایی شده اید، یادتان باشد که هیچگاه برای شروعی دوباره دیر نیست. به قول معروف: «ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است» و یا «جلوی ضرر را هر وقت بگیری منفعته!» پس ناامیدی و افکار دلسردکننده را کنار بگذارید و از لحظه لحظه زندگی تان برای موفقیت استفاده کنید.
اگر شما خودارضایی را ترک کنید و به تقویت بدن تان با مواد مغذی و سالم بپردازید این امید وجود دارد که عوارض احتمالی خودارضایی در شما برطرف گردد و شادی و نشاط گذشته را به دست آورید. حتی اگر شما موفق به درمان عوارض و آسیب های خودارضایی که در شما یافت می شود، نشوید؛ مطمئناً از بروز آسیب های بیشتر و با شدت بیشتر پیشگیری به عمل خواهید آورد.
البته باید به خودتان زمان دهید و توقع نداشته باشید که با ترک خودارضایی همۀ عوارض و آسیب های خودارضایی به یکباره از بین برود. آنچه مسلّم است این است که با ترک خودارضایی، دیگر در آینده عوارض خودارضایی سراغ شما نخواهد آمد و حتی اگر در حال حاضر به عوارضی مبتلا گشته اید، این اطمینان را به شما می دهیم که بسیاری از عوارض ناشی از خودارضایی با ترک کامل آن به تدریج و رفته رفته، کم شده و در نهایت نابود می شود و از بین می روند؛ به همین خاطر، جای هیچ گونه نگرانی نیست. البته این امر بسته به نوع آسیب و عوارض به وجود آمده دارد، برخی از آسیب ها ممکن است چند سال طول بکشد تا از بین بروند که البته این نیاز به صبر و حوصله و نیز تقویت بدن و گاهی مراجعه به مراکز درمانی و کمک گرفتن از متخصصان و پزشکان مربوطه دارد و لازم است با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهید.
میهمان
پس از استمنا خیلی دلم میگیره جوری که صد بار خودمو نفرین میکنم دیگه حتی روم نمیشه از خدا طلب بخشش کنم
میهمان
من پس از استمنا دلم میگیره وشروع به گریه کردن میکنم و بسیار پشیمان میشو م و میدانم چون با اینکار زیبایی خود را از دست میدهم بیشتر گریه میکنم
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما به خودارضایی مبتلا شده اید، مطمئناً شما تنها فردی نیستید که به پدیدۀ خودارضایی مبتلا شده اید، متأسفانه این پدیده کم و بیش در بین نوجوانان و جوانان دیده می شود و برخی از افراد به خاطر کنجکاوی های جنسی، فراوانی و دسترسی آسان به انواع و اقسام محرک های جنسی، فزون یابی تمایلات جنسی، عدم توانایی بر مدیریت و کنترل غریزۀ جنسی و نیز مواجهه با فشار غریزه جنسی، عطش جنسی، ناکامی های جنسی که به خاطر مشکل ازدواج و تأخیر در آن دارند به این پدیده زشت مبتلا می شوند. البته بسیاری از آنان با مدیریت صحیح و کنترل هوشمندانه غریزۀ جنسی بر مشکل غلبه می کنند و خویشتن را از آلودگی ها و انحرافات اخلاقی و جنسی می رهانند.
باید توجه داشت کنترل غریزۀ جنسی و شهوت به صورتی که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و شدنی است. البته آنهایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و قویی برخوردارند و نیز از محرِّک های جنسی دوری می کنند و بی جهت باعث فزون یابی تمایلات جنسی شان نمی گردند، به خوبی می توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند و غریزۀ جنسی خود را در همه حال و به خوبی کنترل کنند و آسیبی از این ناحیه نبینند.
باور ما این است که شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید.
یادتان باشد انسان های بزرگ و تحول آفرین قادرند مشکلات پیش روی خویش را هموار کنند. در قاموس آنها «نمی شود»، «نمی توانم» و «ناممکن» معنایی ندارد. شما نیز از اراده و اختیار الهی برخوردارید و می توانید به جنگ مشکلات زندگی بروید و آنها را قلع و قمع کنید. هرگز نباید به خودتان تلقین منفی کنید و با خودتلقینی منفی خودتان را روز به روز ناتوان و ضعیف تر نشان دهید. کنترل غریزۀ جنسی= تقویت اراده
اساساً قدرت اراده شما با رویارویی با غریزۀ جنسی تقویت خواهد شد و این مسئله نوعی تمرین عملی برای تقویت اراده تان خواهد بود. اگر شما نتوانید در این برهه از زمان با استفاده از راهکارهای مختلفی که برای کنترل و مدیریت غریزۀ جنسی وجود دارد، خودتان را از آلودگی به گناه حفظ کنید، هیچ معلوم نیست که در آینده بتوانید از پس مسئولیت های زندگی بر بیایید و آن را به خوبی انجام دهید، پس امیدوارتر از گذشته برای مقابله با تبعات منفی غریزۀ جنسی تلاش کنید.
کنترل صحیح تمایلات جنسی باعث می شود که تنش ایجاد شده در بدن به درستی مهار گردد و منجر به کاهش اضطراب فزاینده و مشکلات دیگر شود.
باور ما این است که اگر شما از راهکارهای مختلفی که برای کنترل و مدیریت غریزۀ جنسی وجود دارد استفاده کنید تا حدود زیادی از عطش و حرارت جنسی شما کاسته خواهد شد و تنش های ناشی از آن در شما از بین خواهد رفت.
توجه داشته باشید که ارضای نیازهای غریزی و جنسی تفاوت عمده ای که با برخی از نیازهای فیزیولوژیکی دیگر مثل نیاز به غذا و آب دارد این است که با عدم ارضای آن و یا تأخیر در ارضای آن همانند گرسنگی و تشنگی، حیات انسان به خطر نمی افتد و مشکل چندانی برای شخص ایجاد نمی شود. البته برای کسانی که کنترلی روی غریزه جنسی شان ندارند و به انواع و اقسام انحرافات جنسی آلوده هستند؛ طبیعتاً مشکلات متعددی ایجاد خواهد شد و این ربطی به خود غریزه جنسی ندارد؛ بلکه مشکل در عدم کنترل آن و به انحراف کشیدن آن است. اگر شما نیاز جنسی دارید، باید قبل از ازدواج این نیاز را در خودتان تعدیل کنید و با خویشتنداری جنسی، خودمهارگری، مدیریت غریزه جنسی و کنترل شهوت قبل از ازدواج و در دوران مجردی اجازه ندهید، وجودتان به گناه آلوده گردد.
یکی از بهترین روش های کنترل خودارضایی و همچنین کاهش میل جنسی، پرهیز از محرک های جنسی دیداری و ادراکی و دور شدن از موقعیت های مرتبط با احساس جنسی است، مثلاً از دیدن مناظر و عکس ها و فیلم های جنسی خودداری کنید، منظورم پرهیز از چشم چرانی در همۀ ابعاد آن است، بدون آن، هیچ یک از اقدامات درمانی از تضمین کافی برخوردار نیست، چون وقتی که تحریک جنسی صورت بگیرد، جلوگیری از آن، مشکل خواهد بود.
از منظر روانشناختی مسئلۀ خودارضایی همواره به عنوان یک اختلال مرتبط با اضطراب، شناسایی و مطرح بوده است. این یکی از مسایلی است که باید در صدد کنترل آن باشید. فرد با افزایش یافتن اضطراب دنبال آرامشگری می یابد تا از تنش روحی و روانی خود بکاهد به همین خاطر به طور مکرر به این عادت نابهنجار روی می آورد. وجود اضطراب به عنوان یک عامل تقویت کننده و نگه دارنده عادت ناپسند خودارضایی مطرح است. استفاده از روش هایی مانند تن آرمیدگی (ریلکسیشن) و متوقف ساختن افکار اضطرابی می تواند به شما کمک کند تا از میزان تمایل به خودارضایی کاسته شود و به تدریج قطع گردد.
در زمینه افکار، احساسات و رفتارهای ایجادکننده میل به خودارضایی، به ارزیابی بپردازید و ببینید که در چه شرایط زمانی و مکانی و موقعیتی افزایش می یابد. در طی مدت یک ماه مراحل آغاز تا پایان یک وهلۀ خودارضایی را در برگه ای یادداشت نمایید. این کار را برای وهله های دیگری که اتفاق می افتد، تکرار کنید. زمان و مکان و شرایط جسمی و روحی در قبل و بعد از خودارضایی را ثبت نمایید، به تعبیری روشن تر در طی یک ماه ببینید یک وهلۀ خودارضایی با چه فکری آغاز می گردد، سپس این فکر مزاحم چه احساس در شما بر می انگیزد و این احساس چگونه به رفتار خودارضایی در شما می انجامد، همچنین معمولاً در چه زمانی هایی و در چه مکان هایی و در چه شرایط جسمی ـ روحی میل به خودارضایی در شما تشدید می گردد.
پس از پایش و رصد روانی یک ماهه، به تجزیه و تحلیل و جمع بندی نتایج بپردازید. از نتایج این تحقیق می توانید راهکارهای کارآمد ترک خودارضایی را خودتان استخراج نمایید، مثلاً وقتی که اعصابتان خرد است، وقتی که دوستان متأهل خود را می بینید، وقتی که با مادرتان جر و بحث می کنید، وقتی که تنها هستید، وقتی که اضطراب امتحان دارید، یا وقتی که مثلا به شخص خاصی می اندیشید. عیناً همین قضیه در زمینه مکان های تحریک زا تکرار می گردد . وقتی در اتاق خواب هستم، وقتی تنها در خانه هستم، وقتی دستشویی و یا حمام می روم و...
اگر تنهایی عامل اصلی ابتلا به خودارضایی است، برای رهایی از تنهایی و موفقیت در کنکور توصیه می شود با برخی از دوستانی که همچون شما پشت کنکوری هستند و قصد شرکت در کنکور دارند رابطه دوستانه برقرار کنید و با هم سیر مطالعاتی بگذارید تا انگیزه شما برای تلاش و کوشش و مطالعه مستمر و مداوم بیشتر شود.
از سوی دیگر نگاهی موشکافانه به پرونده گذشته خودارضایی خویش بیفکنید، ببینید در چه شرایطی توانسته اید که برای یک مدّت هرچند کوتاه آن را کنار بگذارید. چنانچه به تنهایی نمی توانید آن را بررسی نمایید از یک مشاور کمک بگیرید. در این مرحله نیز تحقیق نیز به تجزیه و تحلیل و جمع بندی نتایج بپردازید.
به طور ویژه بر روی زمان ها و مکان های تحریک شدنتان تمرکز کنید و پس از شناسایی آنها، در آن زمانها و مکانها مراقب خودتان باشید و سعی کنید که خودتان را با راهکارهایی همچون جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن و... از آن حالت خارج کنید.
نیاز جنسی چیزی نیست که قابل کتمان باشد، اما این طور هم نیست که نشود در مقابل آن مقاومت کرد، خیلی از دخترها و پسرهایی که زمینۀ ازدواج ندارند، با کمی همت و تلاش توانسته اند در مقابل این کشش مقاومت کنند؛ لذا خودتان را در مقابل این غریزه، دست و پا بسته فرض نکنید و با از بین بردن زمینه های تحریک بیشتر این غریزه، سعی کنید که در برابر آن مقاومت کنید، تا آسیبی متوجه شما نگردد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.