اسکیزوفرنی و جن زدگی ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۸۹ بازدید

بسمه تعالی انالیز میشل از بیماری صرع رنج میبرد و این بیماری احتمالا باعث اسکیزوفرنی در او شده بود، ولی پس از سال ها، هنوز هم خیلی از سایت ها او را تسخیر شده شیاطین معرفی میکنند!!! نظر شما چیست؟

اسکیزوفرنی بیماری ای نیست که هر کسی بتواند آن را تشخیص دهد و حتما باید تشخیص دهنده از تخصص بسیار بالایی در زمینه اختلالات روانی برخوردار باشد و تشخیص آن از جن زدگی و یا نفوذ شیطان در این اختلال مشکل است، بویژه در خصوص قضاوت افراد کار مشکلتر خواهد شد و نیازمند کنکاش دقیق تاریخی در حوزه ی اجتماعی و خانوادگی فرد است. علایم غالب در آسیب جنیان با تمرکز و تعویذ و دعانویسی صحیح از بین می رود، اما در این بیماری رفع علایم سرعت کندتری دارند. در اسکیزوفرنی هر چه درمان سریع تر آغاز شود، امکان بهبودی بیشتر است و از مرگ یاخته های مغزی جلوگیری می شود، ولی اگر درمان با اهمال کاری به عقب افتد، مرگ یاخته ها ی مغزی تسریع می شود و این امر موجب کم تاثیری دخالت دارویی می شود.
در زیر مختصری در مورد بیماری اسکیزوفرنی و ملاک های تشخیصی آن می نویسیم:
روان‌گسیختگی، اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی (به انگلیسی: Schizophrenia) یک اختلال روانی است که با دوره‌های مداوم یا عودکننده روان‌پریشانه مشخص می‌شود. علائم اصلی شامل توهم (غالبا توهم شنیداری)، هذیان و اختلال تفکر است. علائم دیگر عبارتند از کناره‌گیری اجتماعی، کاهش ابراز عواطف و بی‌تفاوتی. علائم معمولاً به تدریج بروز پیدا می‌کنند، در اوایل بزرگسالی شروع می‌شوند و در بسیاری از موارد هرگز به طور کامل برطرف نمی‌شوند.https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%DB%8C%D8%B2%D9%88%D9%81%D8%B1%D9%86%DB%8C
اسکیزوفرنی (Schizophrenia) نوعی اختلال شدید روانی است که بر کل شخصیت تاثیر می گذارد و برای آن تعریف و توصیف دقیقی وجود ندارد.
ملاک های تشخیصی اسکیزوفرنیا به شرح ذیل است :
الف- نشانه های ویژه : دو یا بیشتر از دو مورد از علائم زیر، هر کدام به مدت قابل ملاحظه ای در طی یک دوره یک ماهه ( یا در صورت درمان موفقیت آمیز ، به مدت کوتاهتر ) وجود داشته باشد : مانند هذیان ها، توهمات، گفتار آشفته (مثل خارج شدن مکرر از خط فکری)، رفتار به شدت آشفته، نشانه های منفی (یعنی بی تفاوتی عاطفی ،فقر گفتار، یا فقدان اراده)
تذکر: اگر هذیان ها عجیب و غریب بوده یا توهمات حاوی صداهایی باشند که مرتب به رفتار و افکار شخص اشاره کنند یا دو یا چند صدا که با هم گفتگو می کنند، فقط یکی از نشانه های ملاک الف کافی است.
ب- کم کاری اجتماعی - شغلی : در مدت قابل ملاحظه ای از زمان شروع اختلال، کارکردهای فرد در یک یا چند زمینه مهم مانند کار، روابط میان فردی، یا مراقبت از خود در مقایسه با قبل از آغاز بیماری به میزان چشم گیری افت می کند.
ج- مدت : نشانه های مداوم اختلال حداقل به مدت 6 ماه دوام می یابند.این دوره 6 ماهه باید شامل نشانه های متناسب با ملاک تشخیصی الف (یعنی نشانه مرحله فعال ) به مدت حداقل یک ماه ( و درصورت درمان موفقیت آمیز، به مدت کوتاهتر) بوده و ممکن است شامل دوره هایی از نشانه های پیش بیمارگون باشد. در طی دوره های پیش بیمارگون، علائم اختلال ممکن است فقط به صورت نشانه های منفی یا دو یا چند نشانه موجود در ملاک تشخیصی الف به شکل خفیف (مانند عقاید عجیب و غریب ، تحریکات ادراکی غیرعادی) ظاهر شوند.
د- باید اختلالات خلقی همانند افسردگی رد شده باشد.
ه- باید اختلال های ناشی از مصرف مواد و بیماری جسمانی و ارگانیکی رد شده باشد.
اسکیزوفرنیا انواع فرعی دارد که یکی از آنها پارانویا (بدبینی و سوءظن) است که این نوع کمترین شدت را دارد. و ویژگی اینگونه افراد وجود هذیان ها یا توهمات شنیداری بارز توام با حفظ نسبی کارکرد شناختی و عاطفی است و نشانه هایی مثل گفتار آشفته ، رفتار آشفته و عاطفه سطحی در این افراد بارز نیست.
موفق باشید. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
(با استفاده از نوشتار نویسنده محترم غلامرضا مهرانفر)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.