اسکیزوفرنی ۱۳۹۲/۲/۲۵ - ۲۰ بازدید

با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی، شما به چه دکتری مراجعه کردید؟ تخصص اش چه بوده؟ چون اسکیزوفرنی بیماری ای نیست که هر کسی بتواند آن را تشخیص دهد و حتما باید تشخیص دهنده از تخصص بسیار بالایی در زمینه اختلالات روانی برخوردارباشد. لذا من به شما پیشنهاد می کنم حتما به یک روانپزشک بسیار حاذق و خوب مراجعه نمایید و بنابر تشخیص ایشان، اگر این اختلال در شما وجود داشت راهنمایی های لازم در مورد دخالت های دارویی و مراجعه به یک رواندرمانگر را به شما خواهد کرد. در صورت نیاز به دخالت دارویی سعی کنید حتما مصرف دارو زیر نظر ایشان انجام گیرد.
با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی، شما به چه دکتری مراجعه کردید؟ تخصص اش چه بوده؟ چون اسکیزوفرنی بیماری ای نیست که هر کسی بتواند آن را تشخیص دهد و حتما باید تشخیص دهنده از تخصص بسیار بالایی در زمینه اختلالات روانی برخوردارباشد. لذا من به شما پیشنهاد می کنم حتما به یک روانپزشک بسیار حاذق و خوب مراجعه نمایید و بنابر تشخیص ایشان، اگر این اختلال در شما وجود داشت راهنمایی های لازم در مورد دخالت های دارویی و مراجعه به یک رواندرمانگر را به شما خواهد کرد. در صورت نیاز به دخالت دارویی سعی کنید حتما مصرف دارو زیر نظر ایشان انجام گیرد. چون روانپزشک باید دوز دارو و مدت مصرف را به شما بگوید. در صورت تایید وجود بیماری اسکیزوفرنی در شما، سعی کنید هرچه زودتر و سریع تر درمان را شروع کنید. چون هر چه درمان این بیماری سریع تر آغاز شود، امکان بهبودی بیشتر است و از مرگ یاخته های مغزی جلوگیری می شود، ولی اگر درمان با اهمال کاری به عقب افتد مرگ یاخته ها ی مغزی تسریع می شود و این امر موجب کم تاثیری دخالت دارویی می شود.
در زیر مختصری در مورد بیماری اسکیزوفرنی و ملاک های تشخیصی آن می نویسم، ولی این دلیل نمی شود که شما با خواندن آن روی خودتان برچسب بگذارید و خود را بیمار تلقی کنید. باز هم تاکید می کنم حتما هر چه زودتر به یک روانپزشک متخصص مراجعه کنید تا ایشان بتوانند بیماری شما را درست تشخیص دهند.

اسکیزوفرنی (Schizophrenia) نوعی اختلال شدید روانی است که بر کل شخصیت تاثیر می گذارد و برای آن تعریف و توصیف دقیقی وجود ندارد. ملاک های تشخیصی اسکیزوفرنیا به شرح ذیل است :
الف- نشانه های ویژه : دو یا بیشتر از دو مورد از علائم زیر، هر کدام به مدت قابل ملاحظه ای در طی یک دوره یک ماهه ( یا در صورت درمان موفقیت آمیز ، به مدت کوتاهتر ) وجود داشته باشد : مانند هذیان ها، توهمات، گفتار آشفته (مثل خارج شدن مکرر از خط فکری)، رفتار به شدت آشفته، نشانه های منفی (یعنی بی تفاوتی عاطفی ،فقر گفتار، یا فقدان اراده)
تذکر: اگر هذیان ها عجیب و غریب بوده یا توهمات حاوی صداهایی باشند که مرتب به رفتار و افکار شخص اشاره کنند یا دو یا چند صدا که با هم گفتگو می کنند، فقط یکی از نشانه های ملاک الف کافی است.
ب- کم کاری اجتماعی - شغلی : در مدت قابل ملاحظه ای از زمان شروع اختلال، کارکردهای فرد در یک یا چند زمینه مهم مانند کار، روابط میان فردی، یا مراقبت از خود در مقایسه با قبل از آغاز بیماری به میزان چشم گیری افت می کند.
ج- مدت : نشانه های مداوم اختلال حداقل به مدت ۶ ماه دوام می یابند.این دوره ۶ ماهه باید شامل نشانه های متناسب با ملاک تشخیصی الف (یعنی نشانه مرحله فعال ) به مدت حداقل یک ماه ( و درصورت درمان موفقیت آمیز، به مدت کوتاهتر) بوده و ممکن است شامل دوره هایی از نشانه های پیش بیمارگون باشد. در طی دوره های پیش بیمارگون، علائم اختلال ممکن است فقط به صورت نشانه های منفی یا دو یا چند نشانه موجود در ملاک تشخیصی الف به شکل خفیف (مانند عقاید عجیب و غریب ، تحریکات ادراکی غیرعادی) ظاهر شوند.
د- باید اختلالات خلقی همانند افسردگی رد شده باشد.
ه- باید اختلال های ناشی از مصرف مواد و بیماری جسمانی و ارگانیکی رد شده باشد.
اسکیزوفرنیا انواع فرعی دارد که یکی از آنها پارانویا (بدبینی و سوءظن) است. که این نوع کمترین شدت را دارد. و ویژگی اینگونه افراد وجود هذیان ها یا توهمات شنیداری بارز توام با حفظ نسبی کارکرد شناختی و عاطفی است و نشانه هایی مثل گفتار آشفته ، رفتار آشفته و عاطفه سطحی در این افراد بارز نیست.
موفق باشید. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
نویسنده : غلامرضا مهرانفر

نظرات

میهمان
سلام من دانشجوی روانشناسی هستم.برای کارعملی درسم آزمونmmpiاز خودم گرفتم.از وقتیکه جواب آزمون تفسیر کردم بشدت روحیم خراب شده ملاکهای اسکیزوفرنی درمن نمره بالایی دارن.نمیدونم چیکار کنم خیلی افسرده ونگران شدم..

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.