اشتباه استراتژیک فرانسه! ۱۳۹۱/۷/۲

مسلمانان بسیاری در فرانسه زندگی می کنند. در سال ۱۹۰۵ میلادی مسلمانان کمی در فرانسه زندگی می کردند اما امروز تعداد آنان پنج تا ۱۰ میلیون نفر تخمین زده می شود.
مسلمانان بسیاری در فرانسه زندگی می کنند. در سال ۱۹۰۵ میلادی مسلمانان کمی در فرانسه زندگی می کردند اما امروز تعداد آنان پنج تا ۱۰ میلیون نفر تخمین زده می شود. در واقع می توان گفت که فرانسه بزرگترین جمعیت مسلمان را در اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده است .اما چندی پیش یک نشریه فرانسوی یک اشتباه راهبردی را تکرار کرد و مقامات دولت فرانسه نیز با بی اعتنایی به خواست مسلمانان این کشور و مسلمانان کل جهان از این اقدام حمایت کردند.ساختمان نشریه‌ای که در اقدامی وقیحانه با انتشار کاریکاتور توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) بار دیگر احساسات مسلمانان جهان را جریحه دار کرد، با تانک و نفربر حفاظت می شود.

پلیس فرانسه برای حفاظت از ساختمان نشریه «شارلی هبدو» دست به دامان خودروهای زرهی شده است. پلیس پاریس با تشدید تدابیر امنیتی در اطراف دفتر نشریه به محافظت بیست و چهار ساعته از ساختمان و کارکنان آن می پردازد.این روزنامه سوئیسی همچنین به نقل از وزارت امور خارجه فرانسه افزود که به فرانسوی‌های مقیم کشورهای اسلامی به وسیله ارسال پیام کوتاه درباره اقدامات تلافی جویانه مسلمانان هشدار داده شده است.چندی پیش نشریه «شارلی هبدو» با چاپ کاریکاتوری موهن از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) شعله های آتش خشم مسلمانان جهان را دوباره فروزان کرد.شارلی هبدو در نوامبر ۲۰۱۱ نیز کاریکاتوری توهین آمیز نسبت به مقدسات اسلامی را به چاپ رساند که باعث تظاهرات و راهپیمایی مسلمانان فرانسه مقابل دفتر این نشریه شد.وزیر کشور فرانسه به بهانه حمایت از آزادی بیان حمایت خود را از این نشریه اعلام کرد.

شورای مسلمانان فرانسه ناامیدی عمیق خود را از انتشار چنین تصاویر توهین آمیزی ابراز داشت. این شورا همچنین اعلام کرد که عمیقا نگران است که این اقدام غیرمسئولانه باعث برافروختن بیشتر اعتراضات شود.

این دومین بار است که در چند سال گذشته این نشریه فرانسوی اقدام به انتشار کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام(ص) می کند.پیشتر فرانسه از ترس عواقب هتاکی به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) از بستن سفارت خود در ۲۰ کشور جهان خبر داده بود.

اما شگفت آور اینکه «ژان مارک آیرول»، نخست‌وزیر فرانسه از ممنوعیت برگزاری هرگونه تظاهرات در پاریس در اعتراض به فیلم آمریکایی اهانت‌آمیز به اسلام خبر داد و اعلام کرد: کسانی که از انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر شوکه شده‌اند، می‌توانند به دادگاه شکایت کنند!وی در این باره اعلام کرد: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ما اجازه دهیم در خصوص مسئله‌ای که به فرانسه ارتباطی ندارد، در کشورمان درگیری صورت گیرد. ما طغیان را نمی‌پذیریم.»کشور فرانسه با داشتن ۵ تا ۱۰ میلیون مسلمان دارای بزرگترین جمعیت مسلمان اروپاست.

طهورا مهدوی
رسالت


ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.