اشتباه در انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان رهبری توسط مردم ۱۳۹۰/۸/۱۱

در پاسخ به این پرسش باید توجه داشت که:اولا: این احتمال(اشتباه) بجز در حکومت معصومین(ع) در تمام حکومت ها و حاکمیت های بشری قابل تصور می باشد.نکته مهم در این میان آن است که میان سیتسم خبرگان حکومت اسلامی با دیگر نظامات تفاوت های بنیادین وجود دارد از جمله شرائط و صلاحیت های علمی(فقهاهت)،عملی(عدالت)و اجتماعی-سیاسی(درایت) می باشدکه می باید در کاندیداهای خبرگان(از سوی شورای محترم نگهبان)،احراز گردد تا این که برخی از آنها بتوانند با رای مستقیم مردم به مجلس خبرگان رهبری راه یابند.ثانیا: اکنون که ما در از حکومت معصوم(ع) محروم هستیم دو گزینه برای برقراری حکومت بیشتر نخواهیم داشت.۱:پذیرش حکو
در پاسخ به این پرسش باید توجه داشت که:
اولا: این احتمال(اشتباه) بجز در حکومت معصومین(ع) در تمام حکومت ها و حاکمیت های بشری قابل تصور می باشد.نکته مهم در این میان آن است که میان سیتسم خبرگان حکومت اسلامی با دیگر نظامات تفاوت های بنیادین وجود دارد از جمله شرائط و صلاحیت های علمی(فقهاهت)،عملی(عدالت)و اجتماعی-سیاسی(درایت) می باشدکه می باید در کاندیداهای خبرگان(از سوی شورای محترم نگهبان)،احراز گردد تا این که برخی از آنها بتوانند با رای مستقیم مردم به مجلس خبرگان رهبری راه یابند.
ثانیا: اکنون که ما در از حکومت معصوم(ع) محروم هستیم دو گزینه برای برقراری حکومت بیشتر نخواهیم داشت.
۱:پذیرش حکومت غیر متدینان و به تعبیری بیگانگان و کسانی که ارتباطی به دین و مردم مومن ندارند.
۲:پذیرش حکومت فقهای عادل جامع الشرائطی که به دستور امام زمان(عج) بعنوان نایب عام به جانشینی آن حضرت منصوب شده اند.
هر چند در هر دو نوع از نظام،جای اشتباه وجود دارد ولی نباید از نظر دور داشت که درصد و میزان اشتباه در نوع دوم به مراتب از نوع اول کم تر بوده و ضریب اطمینان به حکومت بیشتر می باشد.
حال از یک سوی عقل به پذیرش نوع دوم از حکومت حکم می کند(چون میزان اشتباه در این نوع از نوع اول کم تر است) و از دیگر سوی بنابر آموزه های دینی ما نمی توانیم حکومت نوع اول را پذیریم که آیات ذیل نمونه های بر این مدعا است.
۱: لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً (نساء/ ۱۴۱)
ت.خداوند هرگز براى کافران بر مسلمانان راهى نگشوده است.
۲: وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ ) توبه/۷۱ )
ت.زنان و مردان مومن، بعضى سرپرست و مسئول بعض دیگر هستند.
بنابراین تنها حکومت و حاکمانی می توانند بر ما حق اطاعت داشته باشند که بر طبق عقل و آموزه های دینی از چنین حقی برخوردار باشند.
ثالثا: از آنجا که ولی فقیه می بایست در علم و تقوا و سیاست نزدیک به امام معصوم(ع) باشد لذا خبرگان موظفند از میان گزینه های صالح برای رهبری،فرد اصلح را که شبیه ترین و نزدیکترین فرد به امام می باشد انتخاب نمایند.
حال اگر خبرگان بر اساس ضوابط،فردی ا انتخاب نماید هر زمان که خطا بودن این انتخاب(بر اساس رای اکثریت قانونی خبرگان)،روشن شود می باید گزینه دیگری مورد انتخاب واقع شود .
این موضوع به خوبی در صدر اصل ۱۱۱ قانون اساسی منعکس شده و چنین آمده است:« هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود. یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بر کنار خواهد شد.تشخیص این امر به عهده خبرگان ... است»
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱/۱۰۰۱۳۵۸۳۷)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.