اشتغال جوانان- بیکاری ۱۳۹۶/۱۰/۰۴ - ۱۵۲۸ بازدید

ببخشید ما میخواهیم شغل ایجاد کنیم و حدود بیست میلیون تومان بیشتر نداریم ترو خدا یه فکری به حال ما جوانان بکنید التماس میکنم!

تقدیر از فعالیت های شما در خدمات صادقانه ای که به کشور امام زمان(عج) داشته اید. ابتداءً از بابت مشکلاتی که برای شما پیش آمده است متاسفیم . چنانچه می دانید وظیفه اصلی این مرکز پاسخگویی به سوالات و شبهاتی است که دانشجویان نسبت به معارف دینی و درموضوعات مختلف اعتقادی ، احکام شرعی ، مسائل تربیتی ، سیاسی ، اجتماعی ، حقوقی و ... مطرح می کنند و وظیفه مستقیم این مرکز حل مشکلاتی از قبیل بیکاری و .. نمی باشد به ویژه اینکه مرکز به لحاظ کاری هیچ ارتباطی با هیچ مسئولی ندارد.با این حال با توجه به اینکه قبول زحمت کرده و با این مرکز مکاتبه نموده اید ما هم لازم می دانیم مطالبی را خدمت شما بیان نماییم .
در مورد اشتغال شما و ارتباط آن با امید و ایمانتان، ابتدا باید این نکته را متذکر شویم که وضعیت خاص کشور و عدم تعادل بین ورودی های دانشگاه و خروجی های آن از یک طرف و بازار کار از طرف دیگر باعث شده است بسیاری از جوانان همچون شما با چنین مشکلی روبه رو شوند و این مشکلات در کنار برخی مشکلات جانبی دیگر اعم از خانوادگی، اقتصادی، اجتماعی و ... حتی ممکن است باعث غم و اندوه شما شود .
با این حال روان شناسان حرف زیبایی دارند که انسان باید خود را با موقعیت و شرایط موجود سازگار سازد. موفقیت و پیروزی هر فردی در گرو آن است که بتواند با همان امکانات، شرایط و موقعیتی که دارد سازگار شود. طبیعی است که تمام آنچه در اطراف انسان است همیشه در اختیار او نیست یعنی طبق خواسته و آرزوی انسان همه چیز فراهم نیست. درصد بسیار اندکی از امکانات و شرایط در اختیار انسان قرار دارد و از طرف دیگر نمی توان به جنگ با محیط و اطراف رفت. این انسان است که باید بتواند خود را با شرایط موجود سازگار کند نه اینکه به جنگ با آن برود و یا در برابر ناملایمات و سختی ها اظهار عجز و ناتوانی کند. مطمئن باشید اگر خوب بیاندیشید و یا خوب مشورت کنید راه های مناسبی برای زندگی بهتر پیدا می شود . آنچه مهم است این است که تحت هیچ شرایطی خسته نشوید که بی نهایت نیرو و انرژی در شما نهفته است. حضرت علی(ع) می فرماید: «اتزعم انک جرم صغیر و فیک انطوی العالم الاکبر» یعنی آیا گمان می کنی تو همین جرم کوچک هستی و حال آنکه در تو یک جهان بزرگ نهفته است. پس در مقابل ناملایمات هرگز احساس ضعف و سستی نکن و به آینده خود بیاندیش و هرگز غم ها و غصه های آینده را به مشکلات کنونی خود اضافه نکن که نه تنها به حل آنها کمک نمی کند؛ بلکه اراده تان را ضعیف و کمتر می کند و توان مقابله را کاهش می دهد. به هر حال باید دانست که زندگى مجموعه اى از شادى و رنج کامروایى و ناکامى تلخى و شیرینى و خلاصه میدان جنگى است که هرکس در آن سهمى از پیروزى و شکست دارد: «زندگى جنگ است جانا بهر جنگ آماده شو». آرى همه اینها به انحاى گوناگون در زندگى هر فرد وجود دارد و در ایام جوانى و به ویژه پس از ازدواج این فشارها شدیدتر است.
اما چه باید کرد؟ نکته مهم و اساسى نحوه برخورد انسان با این مسائل است. در این رابطه دو گونه برخورد می توان داشت:
1- واکنش انفعالى؛ در برخورد انفعالى انسان همواره مشکلات را بزرگ می بیند. در اکثر صحنه ها خود را شکست خورده می پندارد. على رغم این که از خود انتظاراتى بیش از حد دارد در گشودن راه و گام نهادن به سوى هدف خود را ناتوان مى بیند. امکانات، توانمندى ها و موفقیت هاى خویش را فراموش مى کند. کم کم احساس یأس، ضعف و سستى در او فزونى گرفته و خود را بیمار می پندارد.
2- واکنش فعال؛ در برخورد فعال انسان به مقایسه معقول و منطقى بین خواسته ها و توانمندى ها و شکست ها و پیروزى ها مى پردازد. توقع از خویش را با واقعیات و توانایى هاى فردى و شرایط محیطى و اجتماعى تنظیم می کند و با جدیت نشاط و روحیه بالا به فعالیت و تلاش می پردازد که ما امیدواریم شما واکنش دوم را برگزینید.
اما به صورت عملی نیز برای حل مشکل چند راهکار پیشنهاد می شود :
1- بر اساس شرایط وتوانمندیهای خودتان از طریق مجاری و سازمان های ذی ربط برای تقاضای کاراقدام نمایید . چنانچه می دانید نهادهای دولتی مثل آموزش و پرورش، وزارت نیرو و... هرازگاهی برای تامین نیروهای خود اقدام به برگزاری آزمون های استخدامی می کنند. با رصد روزنامه ها و سایت های مربوطه می توانید از شرایط استخدام آگاه شده و در موعد مقرر نسبت به استخدام اقدام فرمائید.
2- تنها به فکر مشاغل دولتی و مانند آن نباشید_ زیرا با توجه به حجم گسترده تقاضا در این خصوص , احتمال دستیابی به آن کمتر است. موسسات، تعاونی ها و شرکت های خصوصی بسیاری وجود دارند که با شرایط متفاوت به دنبال نیروی کار هستند. اگر از طریق موسسات کاریابی یا سایت ها یا دوستان و آشنایان جستجو کنید حتما به مواردی دست خواهید یافت.
3. علاوه بر این دو حالت، با همفکری و مشورت با افرادی که در زمینه اشتغال موفق بوده اند و با توجه به تواناییها ی خودتان و با استفاده از وام های خود اشتغالی و خدماتی مانند آن می توانید کار مناسب و مورد علاقه خود را ایجاد کنید . دوستان زیادی سراغ دارم که با همت خود و با سرمایه ای کم، کاری کوچک را آغاز کرده اند و بعضا علاوه بر زندگی خود توانسته اند به زندگی چند نفر سروسامان دهند. دو مثال ساده که می توانم در این زمینه بزنم:
1. یکی از دوستان با اجاره کردن یک مغازه، با یک دوربین دیجیتالی و یک پرینتر رنگی و یک دستگاه کامپیوتر، یک عکاسی دایر نمود و کم کم یک دستگاه فتوکپی به آن افزود. الان هم خود و هم همسرش در آن مشغول به کار هستند.
2. راه اندازی یک کافی نت کوچک در یک محیط مناسب در شهرتان که با چند کامپیوتر قابل راه اندازی است. توجه داشته باشید که امروزه بسیاری از کارهای دولتی از طریق اینترنت انجام می شود و بسیاری از مردم هنوز در خانه کامپیوتر و اینترنت ندارند.
3. راه اندازی یک فروشگاه تخصصی محصولات فکری کودک و نوجوان که در آن کتاب، وسایل کمک آموزشی، اسباب بازی های مختلف و... فروخته می شود. از این دست مثال ها را خود شما هم می دانید. کافی است در خیابان های شهر قدم بزنید تا لیستی از مشاغلی را که راه اندازی آنها سرمایه چندانی هم لازم ندارد به دست آورید. در انتهای متن بعضی از موارد دیگر را هم ذکر خواهم نمود. آنچه لازم است این است که کمی ریسک کرده و شجاعت به خرج بدهید. با توکل به خدا یک قدم بردارید ، بقیه قدم ها را خداوند کمک خواهد کرد.
بنابراین همه راه ها مسدود نیست و می توان کاری را دست و پا کرد و بیکار نبود و با پشتکار و جدیت به تدریج صاحب سرمایه شد و زندگی خود را اداره کرد. یکی از مشکلاتی که امروز نسل جوان به آن مبتلاست این است که می خواهد هر چه زودتر در کمترین فرصت صاحب سرمایه های کلان شود و همه چیز را در همان اوان زندگی به دست آورد (خانه، ماشین، همسر و درآمد زیاد) و در عین حال حاضر نیست تن به کارهای سخت بدهد و دوست دارد کارهای راحت که فقط با یک تلفن، میز و صندلی و نشستن همه چیز را به دست آورد و متأسفانه افرادی هم در جامعه وجود دارند که از طریق دلالی و کلاهبرداری به سرمایه های بادآورده رسیده اند وجوانان به این افراد نگاه می کنند و می خواهند آنها را الگو قرار دهند در حالی که اینها الگوهای ناسالمی هستند که موجب بسیاری از ناسامانی های اقتصادی جامعه شده اند.
نکته دیگری که در این زمینه باید خدمت شما متذکر شویم این است که نوع کار و سود آوری آن براساس نیازها و شرایط محیطی هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت می باشد از این رو با توجه به توانمندی ها و نیازها و شرایط منطقه خود می توانید کاری را که مورد نیاز و احتیاج منطقه خودتان است را شناسایی نمایید که از یک سو نیازهای محل و منطقه خود را برطرف خواهید نمود و از سوی دیگر سود مناسبی را برای شما به همراه خواهد داشت . نمونه های موفقی در زمینه های پرورش ماهی و آبزیان و محصولات گلخانه ای و تولید قارچ و مانند آن را در مناطق مختلف کشور شاهد هستیم که حاصل تلاش و پیگیری و جدیت آنان است البته شروع کردن هر کار جدیدی مشکلات و سختیهای خاص خود را به همراه دارد که با پشتکار و صبر و تلاش می توان به موفقیت دست یافت .
در هر حال راه صحیح برای یک جوان این است که اولا امیدوار به زندگی و آینده خود باشد و ثانیا دامن همت بالا زده با جدیت کار و تلاش کند و ثالثا با پشتکار و صبر و تحمل به تدریج به زندگی اقتصادی خود سر وسامانی بدهد و بهتر از همه در همه مراحل زندگی به توانایی هایی که خداوند به او داده اتکا کند و به خداوند توکل نماید تا موفق شود .
البته در مورد مسئولان و مقامات دولتی و نقش آنان در بی کاری نیز باید اشاره ای نماییم که همانگونه که قبلا نیز گفته شد مشکل بی کاری ، معضلی نیست که صرفا به دلیل اقدامات دولت و نظام پیدا شده باشد بلکه این معضل دلایل متعددی همچون عدم توازن میان خروجی دانشگاهها و تقاضای بازار کار در شرایط زمانی مختلف دارد . همچنین این مشکل تنها کشور ما را به خود درگیر نساخته است بلکه مشکلی است که در همه کشورها کما بیش وجود دارد و با بروز بحران در کشورهای غربی عمق و وسعت فاجعه بار این معضل در کشورهای سرمایه داری نیز برای جهانیان آشکار شده است . با این حال ما نیز معتقدیم که هیچ کدام از این مسائل نه تنها نقش و مسئولیت دولت ها را در تلاش برای رفع بیکاری و حل مشکل اشتغال کمرنگ نمی کند بلکه مسئولان دولتی تا جایی که می توانند باید به حل این معضل اساسی جامعه اقدام نمایند و اگر هر کدام از مسئولان ذی ربط با این مشکل در این مسیر کوچکترین کوتاهی و تعللی نماید قطعا حقوقی که از این بابت می گیرد آلوده به شبهه و حرام خواهد بود چرا که کم کاری یکی از آفات مهم درهر کاری می باشد و عده ای معتقدند کم فروشی که خداوند در آیه قرآنی «ویل للمطففین» (مطففین/1) نسبت به آن شدیدا هشدار می دهد می تواند شامل کم کاری نیز باشد (به عنوان مثال رک : کم فروشی و گران فروشی از منظر قرآن ، خبرگزاری فارس به نقل از شبستان ، http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910128001049 )
با این حال ما معتقدیم که حل مشکلات اشتغال و رفع بی کاری در جامعه همواره به عنوان یکی از دغدغه های نظام اسلامی بوده است و مقام معظم رهبری نیز همواره بر رفع این معضل مهم تاکید داشته اند . به عنوان مثال ایشان در دیدار با اعضای شورای اشتغال کشور چنین می فرمایند : « مبارزه‌ با بیکاری‌ وظیفه‌ اسلامی‌، انسانی‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ تمامی‌ دستگاههاست‌ چرا که‌ بیکاری‌ علاوه‌ بر ایجاد مشکلات‌ مختلف‌، کرامت‌ و عزت‌ انسان‌ را خدشه‌دار می‌کند و این‌ مسئله‌ در نظام‌ اسلامی‌، قابل‌ قبول‌ نیست‌. ایشان‌، جدیت‌، پیگیری‌ و نظارت‌ دقیق‌ را لوازم‌ ضروری‌ بثمر رسیدن‌ طرحهای‌ اشتغال‌زا خواندند و افزودند تصمیم‌گیری‌ و ابلاغ‌ بخشنامه‌ برای‌ ایجاد اشتغال‌ لازم‌ اما ناکافی‌ است‌ و باید با پیگیری‌ دقیق‌، همه‌ عوامل‌ انسانی‌ دستگاهها را برای‌ تحقق‌ این‌ طرحها فعال‌ کرد. »(دیدار با اعضای شورای عالی اشتغال ، ۱۳۸۱/۰۲/۳۱). این مسئله از دیدگاه ایشان به قدری حائز اهمیت است که اولین بند از میان 80 بند سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه به این مسئله اشاره دارد:« رشد اقتصادی شتابان و پایدار و اشتغال‌زا به گونه‌ای که با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌های کشور، متوسط رشد ۸ درصد در طول برنامه محقق شود.»(۹/ تیر/ ۱۳۹۴).
همچنین یکی دیگر از اقدامات مهم مقام معظم رهبری در زمینه رفع مشکل بی کاری جوانان ابلاغ سیاست‌های کلی اشتغال در تیرماه 1390 می باشد که از جمله این سیاست ها بهبود محیط کسب‌و‌کار و ارتقای شاخص‌های آن (محیط سیاسی، فرهنگی و قضایی و محیط اقتصاد کلان، بازار کار، مالیات‌ها و زیرساخت‌ها) و حمایت از بخش‌های خصوصی و تعاونی و رقابت از راه اصلاح قوانین، مقررات و رویه‌های ذی‌ربط در چارچوب قانون اساسی می باشد. تصویب قوانین و اجرای برنامه هایی مناسب توسط مسئولین مربوطه بر محور این سیاست ها نقش مهمی در رفع مشکل بزرگ بی کاری خواهد داشت .
البته در زمینه اختیارات رهبری نسبت به رفع مشکلاتی از قبیل بیکاری ، استخدام و امثال اینها لازم است توضیحاتی ارائه شود تا مشخص شود که این مشکلات واقعا به دفتر ایشان مربوط نمی باشد . به عبارت دیگر قانون اساسی اختیارات مشخصی را بر عهده رهبری گذاشته و اختیار عزل و نصب افراد و شخصیت‌های خاص را به او داده است. ایشان نیز با در نظر گرفتن توانمند‌ی‌ها و امکانات در کنار نیازها و اولویت‌های کشور, نسبت به انتصاب و یا عزل افراد در سمت‌های مدیریتی کشور اقدام می کند؛ اما به طور اصولی در عزل و نصب سایر مدیریت‌های کشور (در بدنه قوای سه‌گانه) دخالتی نمی‌کند مگر اینکه حضور فرد یا افرادی را بر خلاف مصالح اسلام و انقلاب و کلیت نظام احساس کند. در مورد حدود اختیارات رهبری نسبت به کل نظام، قانون اساسی چهار وظیفه مهم را بر عهده رهبر گذاشته است که عبارتند از: 1. تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ 2. نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام؛ 3. حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه؛ 4. حل معضلات نظام که از طریق عادی قابل حل نیست از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اصل 110 بر این اساس وظایف وا ختیارات مقام معظم رهبرى در ارتباط با مسائل کلى کشور و سیاست گذارى هاى کلان آن است و ایشان همواره دستورالعمل و رهنمودهاى لازم را ارائه و بر حسن اجراى سیاست هاى کلى نظارت دقیق و مستمر دارند و در مقابل مشکلات و نارسایى هاى موجود در جامعه به مسئولان مربوطه تذکرات و هشدارهاى لازم را مى دهند و از طریق آنان مسائل را پیگیرى مى کنند. شایان ذکر است مقام رهبرى به جز فرماندهى نیروهاى مسلح هیچ گونه مسئولیت اجرایى در کشور ندارد و نقش اساسى ایشان هدایت و رهبرى جهت گیرى هاى انقلاب و نظام و جلوگیرى از انحراف آن است. بر این اساس ایشان در زمینه اموری همچون حل مشکل اشتغال اشخاص به صورت خاص و امثال اینها که خارج از وظایف محوله قانونی به ایشان می باشد نقشی نداشته و در این زمینه باید از دستگاه هایی همچون قوه مجریه و به طور خاص معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ، ماجرا را پیگیری نمایید .
در پایان متذکر می شویم که شما می توانید مشکلتان را در سایت ارتباطات مردمی ریاست جمهوری به آدرس http://www.saamad.ir و یا برخی از نهادهای محلی (بر حسب شرایطتان) و خیریه ها در میان بگذارید و از مشورت آنها برای حل مشکلتان بهره بگیرید.
در انتها چنانچه عرض شد، لیست مختصری از مشاغل قابل اجرا با سرمایه های کم را ارائه می کنیم. انتخاب این موارد یا مواردی از این دست به مسائلی همچون سلیقه، قدرت مدیریت، شرایط مکانی شما و... بستگی دارد.دبه هر حال راه اندازی یک بنگاه کوچک اقتصادی می تواند راه خوبی برای حفظ سرمایه و در عین حال کمک به اقتصاد کشور و اشتغال باشد. ضمن توصیه مجدد به بهره گیری از مشورت با اهل فن، و توصیه جدی به آشنا شدن با قانون کار و مالیات و...، شما را به خواندن کتابهایی که با عنوان «کسب و کار در ایران» نوشته شده و نسخه های دیجیتالی آن در اینترنت نیز در دسترس است، دعوت می کنیم.
((http://www.tahsiil.blogfa.com/category/30))

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.