اشتغال یا خانه داری؟ ۱۳۹۱/۳/۶ - ۳۰ بازدید

مکاتبه شما با این مرکزبازگو کننده گرایش های فکری و عقیدتی پاک و تحسین برانگیز و گویای حُسن اعتماد به این مرکز است. امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم.
خلاصه: جمع بین تحصیل و ازدواج تنها با انتخاب همسری شایسته و همفکر و داشتن برنامه ای منسجم میسور است.
مکاتبه شما با این مرکزبازگو کننده گرایش های فکری و عقیدتی پاک و تحسین برانگیز و گویای حُسن اعتماد به این مرکز است. امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم.
خلاصه: جمع بین تحصیل و ازدواج تنها با انتخاب همسری شایسته و همفکر و داشتن برنامه ای منسجم میسور است.
تردیدی نیست که افزایش آگاهی و تحصیل، کمک شایانی به رساندن فرد به ایده‌ال‌های فکری ورفتاری مناسب فردی و اجتماعی خواهد نمود. به ویژه اگر این توشه تحصیلی در فضای شغلی متناسب با بانوان در خدمت افراد جامعه اسلامی قرار گیرد اما از این حقیقت همیشگی نیز نمی توان چشم پوشید که میل به داشتن یک همراه و حضور در آشیانه مقدس خانواده و در ادامه پرورش فرزند، از نیازهای فطری زن است. این، مطلبی نیست که تنها از آموزه‌های دینی بدست آمده باشد؛ تحقیقات روز روان‌شناسی غرب که اکنون در ماتم از هم پاشیدگی خانواده به سر می‌برند و تلاش مجدانه‌ای برای بازگشت از این خطای فاحش دارند، این نیاز و ویژگی ذاتی زنان را به اثبات رسانده است. ای کاش میشد حجم مکاتبات زنانی را تقدیمتان می‌کردم که به نیت تحصیل از ازدواج سر باز زده‌اند و اکنون در حسرت نقش همسری و مادری هستند؛ زنانی که اکنون از مدارج بالای علمی و شغلی برخوردارند و اما دست به گریبان این خلأ درونی و احساس محرومیت روانی هستند.
هرچند هرگونه اشتغال و تحصیل در هررشته‌ای را متناسب سلامت روح و جسم بانوان گرانقدر نمی‌دانیم اما افزایش آگاهی و علم آموزی را ضروری می‌پنداریم. به نظر می رسد بسیاری از موارد که به عنوان مانع ازدواج مطرح می گردند، نمی توانند دلیل مناسبی برای تأخیر ازدواج باشند. موفقیت همزمان در تحصیل و ازدواج؛ بستگی به شرایط و ویژگی های فردی و شخصیتی زوجین و امکانات موجود دارد. مطمئنا فردی که با ازدواج توانسته است نیازهاى روحى و روانى خود را تامین نماید با خیالی آسوده می تواند مسیر تحصیل را طی نماید. البته به شرط اینکه در انتخاب خود دقت کرده و سعی کند همسری را انتخاب نماید که برای او همراهی خوب و همیشگی در زندگی و تحصیل باشد.
ازدواج در صورتی مانع تحصیل خواهد بود که ۱- فرد مورد نظر همراهی نکند و ۲- برنامه ریزی نباشد اما شما میتوانید با برنامه ریزی صحیح و حساب شده مشغول به ادامه تحصیل باشید به شرطی که تمام موارد یک برنامه ریزی درست را بدانید.
در گامهای پایانی پاسخ، کلمات حکیمانه رهبر معظم انقلاب؛ حضرت آیت الله خامنه اى (حفظه الله) را مرور می‌کنیم که در اجتماع شمار زیادى از بانوان مسلمان و انقلابى استان خوزستان در ورزشگاه تختى اهواز در تاریخ (۲۰/۱۲/۱۳۷۵), وظیفه زن مسلمان را در جامعه امروز چنین تبیین می¬کنند. ایشان از ۱- تربیت فرزندان و۲- تقویت روحى شوهران براى ورود در میدانهاى بزرگ به عنوان مهمترین نقش و هنر زن مسلمان یاد کردند و زن را عنصر اصلى در تشکیل و بقاى خانواده و بالنده شدن نسلهاى آینده دانستند. به عقیده ایشان مادرانى که تربیت فرزند در آغوش پرمهر و عطوفت خود را به بهانه انجام کارهاى دیگر رها مى کنند، مرتکب اشتباه مى شوند. بهترین روش تربیت انسان آن است که در آغوش پرمهر و محبت مادر پرورش پیدا کند و زنانى که فرزند خود را از این موهبت الهى محروم مى کنند، در واقع به زیان خود و فرزند خویش و جامعه اقدام کرده اند .
حضرت آیت الله خامنه اى وجود نوجوانان تبهکار، جنایتکار، معتاد و فاسد در جوامع غربى را ناشى از اهمیت ندادن زنان به خانواده و تربیت صحیح فرزندان دانستند و در پایان سخنانشان فرمودند: «زن رکن اساسى و عنصر اصلى خانواده است و اسلام براى نقش زن در داخل خانواده اهمیت فراوانى قائل است؛ زیرا با پایبندى زن به خانواده و تربیت فرزندان در آغوش پرمهر مادر، نسلها در آن جامعه بالنده و رشید خواهند شد.»
نویسنده:عباسعلی هراتیان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.