اشعث وتایید امارتش بر آذربایجان از طرف امام علی(ع) ۱۳۹۹/۰۶/۰۱ - ۵۸۵ بازدید

این مطلب ایا درست است که حضرت علی (ع) حکم امارت یا فرمانداری (اذربایجان) یا هر جای دیگری را به اشعث بن قیس (از منافقین ) دادند؟

(برخی کارگزاران به پیشنهاد و اصرار برخی یاران تا وقتی خلافی از آنها شنیده نمی شد در پست خود ابقا می شدند)اشعث کارگزار عثمان بن عفان در آذربایجان بود[اخبار الطوال دینوری ص۱۵۶] و در دوره خلافت امام علی(ع) هم در همین منصب باقی ماند.اما امام نامه معروفی برای او نوشت:
پست فرمانداری برای تو وسیله آب و نان نخواهد بود، بلکه امانتی در گردن تو است، و تو باید از فرمانده و امامت اطاعت کنی.
تو حق نداری نسبت به رعیت استبداد ورزی، و بدون دستور به کار مهمی اقدام نمایی، در دست تو اموالی از ثروت‌های خدای بزرگ و عزیز است، و تو خزانه دار آنی تا به من بسپاری، امیدوارم برای تو بدترین زمامدار نباشم، با درود.
متن حدیث:
و من کتاب له ع إلی أشعث بن قیس عامل أذربیجان
وَ إِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَةٌ وَ أَنْتَ مُسْتَرْعًی لِمَنْ فَوْقَکَ لَیْسَ لَکَ أَنْ تَفْتَاتَ فِی رَعِیَّةٍ وَ لاَ تُخَاطِرَ إِلاَّ بِوَثِیقَةٍ وَ فِی یَدَیْکَ مَالٌ مِنْ مَالِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَنْتَ مِنْ خُزَّانِهِ حَتَّی تُسَلِّمَهُ إِلَیَّ وَ لَعَلِّی أَلاَّ أَکُونَ شَرَّ وُلاَتِکَ لَکَ. وَ اَلسَّلاَمُ
" نهج البلاغه، نامه ۵"

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.