اعتبار استخاره ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۵۲ بازدید

سلام.
آیا استخاره های قرآنی معتبرند؟ و اگر چنین است پس چرا برای یک نیت واحد طی چند استخاره جواب های متفاوتی دریافت می شود؟

الف. استخاره، امری مستند و معتبر است و فتوای علما در باب استخاره، بر اساس روایات معتبر می باشد.
دانستن چند نکته در باب استخاره ضروری می باشد:
۱ - استخاره هیچ گاه جاى اندیشه و مشورت را نمى گیرد. بلکه استخاره پس از اندیشه و مشورت است. یعنى ما هر کارى را که مى خواهیم انجام بدهیم، ابتداء باید پیرامون آن اندیشه کنیم و سود و زیان آن را بسنجیم و در مرحله دوم با کسانى که در آن موضوع صاحب نظر هستند، مشورت کنیم و آنگاه یکى از دعاهایى که در استخاره وارد شده است، تلاوت کنیم و اگر تحیر ما برطرف نشد، با قرآن استخاره کنیم.
۲ - باید بدانیم خیر ما به دستان خداوند متعال است و ما در هر کارى باید از خداوند خیر خود را بخواهیم. استخاره با قرآن نباید به صورت عادت و روش دائمى دربیاید و جایگزین اندیشه و مشورت و تحقیق شود.
۳ - چنانکه در انجام واجبات و ترک محرمات، استخاره نباید کرد، در کارهایى که عقل آنها را تأیید مى کند و همه شواهد و قرائن به خوبى آن گواهى مى دهند، نیز نباید استخاره کرد.
۴ - در استخاره از قرآن باید از بزرگان و عالمان دینی آشنا با قرآن کمک گرفت زیرا فهم مفهوم آیه نیاز به اطلاعات دینی و قرآنی دارد.
سوال: آیا عمل به استخاره واجب است؟
پاسخ : خیر، عمل به استخاره واجب نیست؛ ولى بهتر است به آن عمل شود. ( امام خمینى، استفتاءات، ج ۳، احکام ازدواج، س ۶ ؛ آیت الله مکارم، استفتاءات، ج ۱، س ۱۷۸۱ ؛ آیت الله خامنه اى، اجوبةالاستفتاءات، س ۱۴۳۴ ؛ آیت الله تبریزى، صراط النجاة، ج ۹، س ۲۱۸ و ۲۱۹ و دفتر: آیات عظام بهجت، وحید، فاضل، نورى، سیستانى و صافى. ) ب. روایات دال بر استخاره با قرآن از جمله :
- «...الْیَسَعِ الْقُمِّیِّ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ «علیه السلام» أُرِیدُ الشَّیْ ءَ وَ أَسْتَخِیرُ اللَّهَ فِیهِ فَلَا یُوَفَّقُ فِیهِ الرَّأْیُ إِلَى أَنْ قَالَ فَقَالَ: افْتَتِحِ الْمُصْحَفَ فَانْظُرْ إِلَى أَوَّلِ مَا تَرَى فَخُذْ بِهِ إِنْ شَاءَ اللَّهُ.» ( وسائل الشیعة، ج ۶، ص ۲۳۳)
«الیسع قمى مى گوید: به امام صادق علیه السلام عرض کردم: کارى مى خواهم انجام دهم و در آن کار از خدا نیز استخاره مى کنم؛ اما به نظر ثابتى موفق نمى شوم. آن حضرت فرمود: قرآن را بگشا و به نخستین آیه که مى بینى نگاه کن و آن را بگیر که اگر خدا بخواهد [خیر تو در آن است ]».
- از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده است :
هنگامى که خواستى به کتاب خدا تفأل بزنى و از تحیّر بیرون بیایى، سه بار سوره اخلاص (توحید) را بخوان و سه صلوات بر پیامبر اکرم و آل او بفرست و سپس این دعا را بخوان: « اللَّهُمَّ إِنِّى تَفَألْتُ بِکِتَابِکَ وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ فَأَرِنِى مِنْ کِتَابِکَ مَا هُوَ الْمَکْتُومُ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فِى غیبک»، سپس قرآن را باز کن و بدون اینکه خطوط و صفحات را بشمارى، از خط اول عاقبت کار را بخوان. ( مستدرک الوسائل، ج ۴، ص ۳۰۴)
می توان گفت: استخاره خود نوعی قرعه است که در آموزه های دینی سخن از قرعه در جایی که نتوانیم واقعیت را بدست آوریم، به میان آمده، و ادله قرعه قوی می باشد و برخی آیات قرآن همچون آیه، « وَ ما کُنْتَ لَدَیْهِمْ إِذْ یُلْقُونَ أَقْلامَهُمْ أَیُّهُمْ یَکْفُلُ مَرْیَمَ وَ ما کُنْتَ لَدَیْهِمْ إِذْ یَخْتَصِمُون ... » بر آن دلالت دارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.