اعتیاد در روایات ۱۳۹۱/۰۴/۲۱ - ۱۲۳۲ بازدید

احادیثی در باب اعتیاد می خواستم با اعراب گذاری و آدرس احادیث؟

درپاسخ به این پرسش به مطالب زیر توجه نمایید :
1- بدیهی است در مورد اعتیاد رائج در زمان ما مانند اعتیاد به هروئین و یا قرص های روان گردان و امثال آن روایتی وجود ندارد زیرا این گونه چیزها در زمان معصومین –ع- وجود نداشته تا در مورد آنها روایتی بیان شده باشد . روایاتی که مناسب برای این منظور است روایات مربوط به شرب خمر است که برخی شاربین خمر به آن معتاد بوده اند و جهت گیری این روایات در مورد نهی از شرب خمر و بیان مضرات و آسیب های روحی و روانی و فردی و اجتماعی است .
2- روایاتی که در مورد خمر است از این نظر به بحث اعتیاد مربوط است که ملاک حرمت خمر که همان مفسده داشتن آن و مضر بودن آن برای انسان است در سایر مواد مخدر نیز وجود دارد .
3- روایت مناسبی که خواسته شما را تامین می کند روایتی از حضرت کاظم –ع-است که می فرماید :
عَنْ أَبِی إِبْرَاهِیمَ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لَمْ یُحَرِّمِ الْخَمْرَ لِاسْمِهَا وَ لَکِنْ حَرَّمَهَا لِعَاقِبَتِهَا فَمَا فَعَلَ فِعْلَ الْخَمْرِ فَهُوَ خَمْرٌ ؛ خداوند خمر را به جهت اسمش حرام ننمود بلکه به خاطر آثار و مفاسدش آن را ممنوع کرده است . بنا بر این هر چیزی که کار و تاثیر خمر را داشته باشد مانند خمر است ( و حرام است ) . الکافی ، ج 6 ، ص 412
این حدیث از دو جهت به بحث اعتیاد مر بوط است :
أ‌- به تعبیر فقها منصوص العله است یعنی به علت تحریم تصریح شده است و می وتوان در مورد هر ماده مخدر دیگری مانند مواد رائج در زمان ما که این علت در آن یافت شود حکم به تحریم کرد .ب‌-بخش آخر حدیث نیز شامل همه مواد مخدر می شود زیرا در این بخش گفته شده که هر چیزی که مانند خمر باشد در حکم خمر است و حرام و ممنوع است . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: 1/100115191)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.