اعمال ام داوود ۱۳۸۷/۱۰/۲۹ - ۱۲۰ بازدید

اعمال ام داوود چیه؟

براساس نقل اعیان الشیعه, ام داود, کنیز جناب حسن فرزند حسن مثنی فرزند امام حسن مجتبی-ع- بوده است. برخی گفته اند ام داود کنیز رومی یا بربری نبوده بلکه از نسب شریف خاندان علوی بوده است. و نام او فاطمه دختر عبدالله فرزند ابراهیم بوده است. واقعیت این است که ام داود زن شریف و بزرگواری بوده است که مورد اعتماد حضرت امام صادق علیه السلام بوده است به گونه ای که به او این دعای مخصوص را یاد داده است تا با خواندن آن دعا فرزندش داود از زندان منصور دوانیقی آزاد شود. ام داود, دایه مهربان امام صادق علیه السلام نیز بوده است امام صادق علیه السلام با داود همشیربوده است یعنی در زمانی که امام صادق از پستان ام داود شیر می نوشید, این شیر حاصل تولد داود بوده است.
با این حساب می توان گفت که ام داود مادر رضاعی امام صادق علیه السلام بوده است.پس ام داود زن مومنه پاکدامن و پاک دین و پاک سرشتی بوده است که معاصر امام صادق و بنابراین مادر رضاعی آن حضرت بوده است. (رک: اعیان الشیعه, ج ۴ , ص, ۵۶۱ )
دعای ام داود در نیمه ماه رجب وارد شده و البیته در برخی مناسبت های دیگر نیز خواندن آن سفارش شده است . البته تمام اعمال نیمه رجب را, اعمال ام داود نمی گویند, بلکه بخشی از آن دعای مخصوص ام داود است.
این دعا در کتاب مفاتیح الجنان آمده است . این دعا توسط امام صادق علیه السلام به ام داود تعلیم داده شده است . غرض این بود که ام داود با تعلم و قرائت این دعا فرزندش داود را از حبس منصور دوانیقی نجات بدهد که بالاخره با خواندن این دعا مشکلش حل شد و خداوند داود را از حبس نجات داد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.