اعمال خیر و بهره مندی میت ۱۴۰۰/۰۹/۰۷ - ۱۰۲ بازدید

سلام
کسی که ۲۰ سال است از دنیا رفته و برایش نماز وحشت نخوانده اند آیا میتوان برایش نماز وحشت خواند ؟؟؟

هر عبادت و کار خیری انسان انجام می دهد دارای ثواب و پاداش برای آن شخص و اگر به نیت اموات باشد برای آن اموات نیز ثبت و ضبط و موجب بخشش و ارتقای درجه آن اموات است. امام صادق علیه السلام فرمود: ثواب اعمال خیری که انسان براى مُردگان انجام مى دهد، براى او و براى آن مُرده، هر دو نوشته مى شود. هدایا و ثواب‌هایی که زندگان برای اموات می‌فرستد، برای خودشان نیز مؤثر است و برای خودشان ثواب دارد. کسی که سوره حمد یا آیت الکرسی یا صدقه یا نمازی برای اموات می‌خواند، اول اثرش به خود زنده می‌رسد، بعد برای میت.
* - مرحوم صدوق (ره ) در من لایحضر به نقل از حضرت رضا علیه السلام آورده است : هر مؤ منى که قبر مؤ‌من دیگرى را زیارت کند و بر مزار او هفت مرتبه سوره مبارکه «قدر» بخواند، خداوند هر دو را مى آمرزد. - مرحوم شیخ حر عاملى در وسائل الشیعه به نقل از عده الداعى آورده است : - حضرت صادق علیه السلام فرمودند: چرا در حق پدر و مادر خودتان زنده باشند یا مرده ، نیکى نمى کنید؟ اگر براى آنها نماز بخوانید، روزه بگیرید، صدقه بدهید خداوند ثواب این اعمال را به آنها مى رساند و به شما براى این عمل نیکى که انجام داده اید پاداش بیشترى عنایت می‌کند.
**از آیات و روایات به خوبی استفاده می شود که ثواب هدیه هر عملی نیکی به اموات می رسد. ازجمله:
ثواب استغفار و قرائت قرآن، به مردگان می رسد. در قرآن مجید می خوانیم: (((وَالَّذینَ جآؤُوا مِن بَعدِهِم یَقُولُونَ رَبَّنَا اغفِر لَنا وَ لأِخوانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونا بِالإِیمانِ...))) [ حشر، آیه 10.] «و آنان که پس از مهاجران و انصار آمدند، دائم در دعا به درگاه خدا عرض می کنند: پروردگارا! بر ما و برادران دینی ما که در ایمان پیش از ما شتافتند ببخش».
همچنین از روایات استفاده می شود که میت از اعمال خیری که زندگان برایش می فرستند بهره مند می شود.

نظرات

میهمان
اعمال خیر و بهره‌مندی میت
پرسمان
سلام علیکم، از بعضی روایات استفاده می شود که صدقه و کارهای خیر و یا اعمال مستحبی مانند دعا و زیارات که هدیه اموات می شود به آنها می رسد. از جمله مرحوم حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان، ص ۳۱۷ حدیث صحیحی را از امام صادق علیه السلام نقل فرموده که در ضمن آن حدیث این طور آمده «میت شاد و مسرور می شود و گشایش پیدا می کند به دعا و استغفاری که برای او می کنند چنانچه زنده شاد می شود به هدیه که برای او می برند و فرمود که ثواب نماز، روزه، حج، صدقه و سایر اعمال خیر و دعا در قبر میت بر او وارد می شود و ثواب آن برای مرده و کسی که آنها را انجام داده نوشته می شود» البته
روایات دیگری نیز در آنجا نقل شده که می توانید مطالعه کنید، بنابراین یقین کنید که آنچه برای اموات خودتان هدیه می کنید در صورتی که اخلاص داشته باشید به آنها می رسد وثوابش در نامه عمل خودتان هم ضبط می شود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.