اغراق در ثواب نوافل ۱۳۹۱/۱۰/۰۳ - ۳۲۰ بازدید

فلسفه این ثواب هاى عجیب براى نمازهاى مستحبى در مفاتیح چیه؟ اغراقى در این زمینه صورت نگرفته؟ فکر نمى کنید تأثیر سوئى در شیعیان بذاره؟

ثواب هایى که براى نمازهاى مستحبى در کتاب مفاتیح و دیگرکتب ادعیه مطرح شده است اگر چه در نگاه اولیه اغراق آمیز به نظر مى رسد اما اگر در کتاب هاى معتبر و با سند محکم باشد قابل قبول است مگر این که از منابع غیر معتبر نقل شده باشد که در این صورت باید سند آنها بررسى شود.شیخ عباس قمى (ره) مولف کتاب مفاتیح الجنان خبره در فن حدیث بوده ومطالب نقل شده در مفاتیح عموما سند دارد وخود ایشان در مواردى که سند محکم نداشته اشاره ورد کرده اندو یا نحوه صحیح آنرا آورده اند.اما در خصوص ثواب هاى ذکر شده براى نمازهاى مستحبى نکاتى را نباید فراموش کرد:
الف. فضل و رحمت الهى بى حد و حصر است و آن چه از شخص کریم انتظار مى رود همانا لطف و رحمت بیش از حد معمول است. در غیر این صورت با دیگران تفاوتى نخواهد داشت لذا خداوند با گناهان براساس عدل برخورد مى کند. اما در برابر نیکى ها و عبادت ها براساس لطف و رحمت پاداش مى دهد. خداوند مى خواهد زمینه هاى امید وبا زگشت را درپیش پاى مردم قرار دهد تادر صورت ارتکاب گناه وکوتاهى در عبادت خود را در بن بست نبینند وراه اصلاح وجود داشته باشد. لذا این عبادات مستحبى قرار داده شده تا راه جبرانى باشد باشدبراى آنها که مى خواهند در مسیر تکامل قدم بگذارند.
ب - این ثواب ها مشروط است به رعایت سایر شروط مثلا نمازى که در آن وعده بخشش از گناهان داده شده مشروط است به صحیح انجام دادن عمل و رعایت سایر شرایط توبه از جمله تصمیم به عدم بازگشت به گناه و جبران خطاهاى گذشته مثل اداء حق الناس و. .. مى باشد، لذا هرگز نباید تصور کرد که ذکراین ثواب ها چراغ سبزى است براى شیعیان جهت معاف شدن از تکالیف یا خداى ناکرده انجام معاصى. چراکه هیچ عملى مصونیت مادام العمر براى انسان به ارمغان نمى آورد بلکه باید به همه وظائف و تکالیف عمل کرد واجبات را انجام داد محرمات را ترک نمود و امید به فضل الهى داشت که این ثواب ها به ما داده شود.
ج - طبقه بندى ثواب ها متناسب با میزان تاثیرگذارى در هدایت انسان هاست. لذا اگر براى برخى عبادت ها و یا اعمال ثواب فراوان ذکر شده به این منظور است. به طور مثال براى شرکت در مجلس امام علیه السلام( و یا گریه بر امام حسین(علیه السلام) و یا برخى نمازها، ثواب بسیار ذکر شده است. زیرا بسیار دیده شده که برخى افراد در بهره مندى از یک مجلس امام حسین(علیه السلام) و یا برگزارى یک نماز خاص نقطه عطفى در زندگى آنها صورت مى پذیرد و موجب هدایت همیشگى آنها مى شود. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: 80/310024)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.