افراط در حق ۱۳۹۲/۰۸/۲۰ - ۸۵۳ بازدید

به نام خداافراط در حق به چه معناست ؟ آیا افراط در حق صحیح است ؟ حضرت امیر در نهج البلاغه به این موضوع اشاره ای دارند ؟

در پاسخ به نکاتی توجه کنید .1. در مورد حق مانند هر مقوله و موضوع دیگری باید از افراط و تفریط خودداری نمود و در مورد حق نیز رعایت اعتدال را نمود . 2. تفریط در حق موجب محروم ماندن از برکات و آثار آن می شود و زیاده روی در حق موجب منحرف شده از آن می گردد .
3. مثلا زیاده روی در موضوعات حقی مانند لزوم عزاداری بر سید الشهدا و یا بزرگداشت مقام اولیای الهی گاه منجر به بروز انحرافات و اموری سخیف و بدعت می گردد .
4. شهید مطهری در باره لزوم اعتدال  و دور از افراط و تفریط در مورد حق می فرماید :
غالبا جامعه ها از راه گرایش صد در صد به باطل به گمراهی کشیده نمی شوند بلکه از افراط در یک حق به فساد کشیده می شوند .
انسان کامل ، شهید مطهری ، ص 36
5. مثلا زیاده روی در عباداتی مانند نماز و روزه ی مستحب مستحب از موارد افراط در حق است که در روایات و کلمات پیشوایان مورد نکوهش است و توصیه شده که مستحبات باید متناسب با ظرفیت و آمادگی قلبی شما باشد و هر گاه که قلب اقبال و آمادگی داشت رو به نوافل و مستحبات بیاورید .
6. امیر مومنان ع در نهج البلاغه در این مورد می فرماید :
إِنَّ لِلْقُلُوبِ إِقْبَالًا وَ إِدْبَاراً فَإِذَا أَقْبَلَتْ فَاحْمِلُوهَا عَلَى النَّوَافِلِ وَ إِذَا أَدْبَرَتْ فَاقْتَصِرُوا بِهَا عَلَى الْفَرَائِضِ
دلها دارای حالت های رغبت و بی میلی است . پس هر گاه میل و اقبال داشت آن را به  ادای نوافل وادار کنید و هر گاه بی میل و بی رغبت بود به واجبات اکتفا کنید .
 نهج البلاغة     ص     530   
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.