افشاء اطلاعات-حکم خودکشی ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۲۹۱ بازدید

اگر شخصی از نیروهای حزب الله دارای اطلاعات ارزشمندی از نیروهای خود باشد ، اگر بداند که در حال به دام افتادن است اگر دستگیر شود میداند که در زیر شکنجه اعتراف می کند می تواند خودکشی کند یا خیر ؟ یا اینکه در جنگ بداند که دارد اسیر می شود و شکنجه می شود آیا در دو وضعیت فوق می تواند خودکشی کند یا خیر ؟

قتل نفس از گناهان کبیره بلکه از اشد کبائر است و فرقی بین کشتن خود یا دیگری نمی کند و کسی که انتحار و با سببی از اسباب خودش را هلاک می سازد تمام عقوبت هائی که بر قتل نفس مترتب می شود برای او فراهم هست.و حضرت امیرالمومنین روایت شده است که می فرماید مومن ممکن است به هر نوع مرگی بمیرد اما خودکشی نمی کند پس کسی که بتواند خود را حفظ کند و از قاتل خود جلوگیری ننماید تا کشته شود قاتل خواهد بود. و امام صادق می فرماید کسی که عمداً خود را بکشد همیشه در آتش جهنم خواهد بود .
پس برادر گرامی خودکشی کردن راه درمان نخواهد بود و شما مجاز نیستید که خودکشی کنید .
و حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که به زور و با شکنجه می خواهند از شما اعتراف بکشند باید انسان در این مواقع مقاومت کند و زود تسلیم نشود در صورتی که اطلاعات شما صدمه محکمی بر بدنه مسلمان یا گروه خاصی باشد همان طوری که رزمندگان ما در اسارت عراقی ها به سر می بردند و شکنجه هایی را تحمل می کردند اما اطلاعات به دست دشمن نمی دادند واگر هم به شهادت می رسیدند با مردانگی و مقاومت به شهادت می رسیدند و این خودکشی محسوب نمی شود بلکه عین رشادت ومقاومت است و در مواردی هم می توانید برای حفظ جان به دروغ اطلاعات خود را به آنها بدهید و همچنین اگر اطلاعات شما مهم نباشد و لطمه ای به نظام نزند شما می توانید برای حفظ جان خود اطلاعاتتان را منتقل کنید.
منبع
1- گناهان کبیره ،آیت الله دستغیب ، ص 129.
2- خودکشی ، دکتر مازیار سهند ،ص 25.
به نقل از اداره پاسخگویی آستان قدس رضوی

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.