اقتصاد ایران فرو ریختنی نیست ۱۳۹۱/۸/۱

غرب در انتظار فروریختن اقتصاد ایران است و برخی از سناریوها را متناسب با این شرایط جهت پیاده سازی در قبال انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی آماده کرده است؟ آیا اقتصاد ایران فرو خواهد ریخت؟ اگر به رسانه های غرب و تحلیل برخی از سیاستمداران غربی نگاه کنیم، اساساً اقتصاد ایران فرو ریخته و یا در حال فرو ریختن است! غرب در چارچوب عملیات روانی خود و در راستای اعمال فشارهای اقتصادی و تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، چنین نگاهی را به دیگران القا می کند. لکن واقعیت در نظر واقع گرایان و کارشناسان منصف حتی در غرب، بسیار متفاوت از آن چیزی است که در عملیات روانی رسانه های استکباری و صهیونیستی دنبال می شود.
غرب در انتظار فروریختن اقتصاد ایران است و برخی از سناریوها را متناسب با این شرایط جهت پیاده سازی در قبال انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی آماده کرده است؟ آیا اقتصاد ایران فرو خواهد ریخت؟ اگر به رسانه های غرب و تحلیل برخی از سیاستمداران غربی نگاه کنیم، اساساً اقتصاد ایران فرو ریخته و یا در حال فرو ریختن است! غرب در چارچوب عملیات روانی خود و در راستای اعمال فشارهای اقتصادی و تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، چنین نگاهی را به دیگران القا می کند. لکن واقعیت در نظر واقع گرایان و کارشناسان منصف حتی در غرب، بسیار متفاوت از آن چیزی است که در عملیات روانی رسانه های استکباری و صهیونیستی دنبال می شود. بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران واقع نگر، بر این باور و عقیده هستند که اساساً وضعیت ایران به گونه ای است که فروپاشی اقتصادی آن غیرممکن است. تصور کسانی که می پندارند اقتصاد ایران در حال فرو ریختن است، شبیه تصور صدام و حامیان وی است که در سال ۱۳۵۹ می پنداشتند، ظرف حداکثر سه ماه مبتنی بر استراتژی جنگ برق آسا جمهوری اسلامی را شکست داده، خوزستان را تصرف کرده و خود را به تهران می رسانند. این تصور، همانند پندار منافقین در سال ۱۳۶۷ است که با ورود به ایران از طریق مرزهای شمال و غرب و در پرتو حمایت های صدام و قدرت های غربی، مطمئن به استقرار در تهران و به دست گرفتن حکومت بودند! آری تصور فروریختن اقتصاد ایران با فشارهای اقتصادی غرب، همانند تصور تمامی کسانی است که طی ۳۳ سال گذشته، با هر توطئه ای که علیه انقلاب اسلامی از سوی استکبار جهانی طراحی و به اجرا در می آمد، می پنداشتند که دیگر کار جمهوری اسلامی تمام شده است! فراموش نشده که در سال ۱۳۸۸ و با پیدایی حوادث از انتخابات که از پیش طراحی شده بود و با شکل گیری آن فتنه، چگونه رسانه های استکباری و صهیونیستی، سال ۸۸ را سال پایانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند!

در این نوشتار با ذکر این مقدمه، به دلایل این ادعا پرداخته می شود که اقتصاد ایران فروریختنی نیست. این ادعا دلایل عبارتند از:

۱- بصیرت و هوشمندی ملت ایران

نظام اسلامی از پشتوانه مردمی برخوردار است. این نظام برخاسته از یک انقلاب با ماهیت دینی بوده و مردم بر اساس باورهای اسلامی و مذهبی خود انقلاب اسلامی را شکل داده و به پیروزی رساندند. رابطه مردم با نام اسلامی و رهبری آن یک رابطه اعتقادی است. بر اساس این رابطه، حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است. بر همین اساس، ملت ایران طی ۳۳ سال گذشته در برابر تمامی توطئه های غرب ایستادگی کرده و با بصیرت و هوشمندی که دارد، در برابر جنگ اقتصادی غرب می ایستد.

۲- رهبری الهی ایران اسلامی

ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی، از یک رهبری الهی و دینی برخوردار است. این رهبری دینی و الهی، در طی بیش از دو دهه گذشته، به جهانیان ثابت کرده که چگونه می تواند سیاست ها و برنامه های دشمنان ملت ایران را به شکست کشانده و آنان را در رسیدن به اهداف خود ناکام گذارد. به طور قطع این رهبری، با مجموعه ای از تدابیر و از جمله راهبرد اقتصاد مقاومتی، نه تنها غرب را در جنگ اقتصادی با شکست مواجه می سازد، بلکه با هدایت صحیح اقتصاد ایران و راهبری ملت ایران، اقتصاد ایران را شکوفا خواهد ساخت.

۳- شرایط و ویژگی های اقتصاد ایران

سومین دلیل برای عدم فروریختن اقتصاد ایران، شرایط، ویژگی ها و ماهیت اقتصاد ایران است. اکنون کسانی که صرفاً با نگاه های مادیگرایانه به تحلیل مسائل می پردازند، با اشاره به همین یک دلیل، معتقدند که تحریم ها بر ایران ناکارآمد خواهد بود و نمی توان اقتصاد ایران را فرو ریخت. در این نگرش کافی است به این نکته نیز توجه شود که غرب در شرایطی ایران را تحریم کرده که خود به شدت دچار بحران جدی اقتصادی شده و برخی از کارشناسان غربی، اینک برای فروپاشی اقتصادی حوزه دلار یا یورو هشدار می دهند. اخیراً گزارشی به قلم «فریمن» منتشر شده که دارای نکات ارزشمندی است. این نویسنده که به تازگی از ایران دیدار کرده و اقتصاد ایران را مستحکم و پا برجا توصیف می کند، در بخشی از گزارش خود آورده است: «ایران تا زمانی که نفت و گاز خود را دارد، دچار بحران اقتصادی نخواهد شد... ما بهتر است که نگران کاهش ارزش یورو باشیم زیرا اروپا باید انرژی مورد نیاز خود را از خارج و با ارز تأمین کند.» این کارشناس و دیگر کارشناسانی که بر استحکام اقتصادی ایران اشاره دارند به مواردی از این قبیل اشاره می کنند:

الف- ایران دارای دومین ذخایر گازی و سومین ذخایر نفتی دنیا است. این جهان است که به انرژی ایران نیاز دارد و ایران به هیچ کس در زمینه انرژی وابستگی ندارد. انرژی برای اقتصاد، همانند خون برای بدن به حساب می آید. حیات انسان به خونی است که در رگ های او جریان دارد و از این جهت ایران خودکفا و خوداتکا است.

ب- ایران در جهان رتبه سیزدهم در کشاورزی را دارد و علاوه بر اینکه می تواند عمده نیازمندی های غذایی خود را از این طریق تأمین کند، به بازارهای جهانی نیز محصول صادر کرده و از این طریق ارزآوری دارد.

ج- ایران اولین رشد علمی در جهان را دارا بوده و اکنون قدرت علمی منطقه است. رتبه علمی ایران در جهان رتبه شانزدهم است و با توجه به سرعت رشد علم در ایران، طی شش سال آینده، به رتبه چهارم خواهد رسید. کشوری که اینگونه رشد علمی داشته و با تولید علم می تواند به سرعت تولید قدرت و تولید ثروت کند، نمی توان اقتصادش را فروریخت.

د- ایران در زمینه تولید سیمان رتبه پنجم و تولید آهن رتبه شانزدهم را در میان ۱۹۳ کشور جهان دارد. در مجموع ایران از نظر اقتصادی در جایگاه شانزدهم قرار دارد و این رتبه به سرعت در حال ارتقا است. بنابراین باید گفت که تحریم ها نه تنها اقتصاد ایران را فرو نخواهد ریخت، بلکه با هوشمندی ملت ایران و رهبری الهی اش، تهدیدهای اقتصادی به فرصت تبدیل شده و از رهگذر همین تحریم ها، جهانیان به زودی شاهد شکوفایی اقتصادی ایران خواهند بود.


اقتصاد ایران فرو ریختنی نیست/دکتر یدالله جوانى /بصیرت/۹۱/۰۷/۳۰

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.