اقتصاد مقاومتی بهترین ابتکار برای خنثی سازی تحریم ها ۱۳۹۲/۶/۲۷ - ۱۳ بازدید

در طول دو و سه هفته اخیر احکام جداگانه ای از سوی دادگاه های اروپا در مورد لغو تحریم ها از جمله چند بانک و بیمه و کشتیرانی و یک سری شرکت ها صادر شده است .در همین راستا درباره چرایی و چگونگی لغو بخشی از تحریم ها در راستای لغو تحریم های اخیر چگونگی این موضوع خبرنگار بصیرت گفتگویی با آقای سید محمد حسین میر محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم گلپایگان و خوانسار انجام گرفته است که تقدیم خوانندگان گرامی می نماییم.
*دلایل لغو برخی از تحریم ها از سوی آمریکا چه بوده است؟
در طول دو و سه هفته اخیر احکام جداگانه ای از سوی دادگاه های اروپا در مورد لغو تحریم ها از جمله چند بانک و بیمه و کشتیرانی و یک سری شرکت ها صادر شده است .در همین راستا درباره چرایی و چگونگی لغو بخشی از تحریم ها در راستای لغو تحریم های اخیر چگونگی این موضوع خبرنگار بصیرت گفتگویی با آقای سید محمد حسین میر محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم گلپایگان و خوانسار انجام گرفته است که تقدیم خوانندگان گرامی می نماییم.
*دلایل لغو برخی از تحریم ها از سوی آمریکا چه بوده است؟
امریکا به دنبال ایجاد تعامل با ما بوده و در این زمینه اقداماتی را نیز انجام داده است و به نظر می رسد که این حرکت های اخیر در راستای همین موضوع باشد چرا که آن ها معتقدند با توجه به دولت جدیدی که در ایران بر سر کار آمده ،امکان این تعاملات بیشتر خواهد بود .البته بنده صراحتاًً نشنیده ام که امریکا در راس این موضوع باشد ، اما دادگاه های اروپایی اقداماتی را در این زمینه داشته و رای هم صادر کرده اند که فعلاً بحث مورد نظر قضایی بوده و سیاسی نیست، دلایل این اقدامات اخیر هم فشار افکار عمومی اروپا و امریکا است که آن ها نیاز به تعامل داشته و چراغ سبز نشان می دهند.*دلایل لغو تحریم ها از سوی دادگاه عالی اروپا در رابطه با چند بانک ،شرکت ها و بیمه ها چه می تواند باشد؟
آن چیزی که مهم است اینکه تحریم های انجام شده مبنایی در حقوق بین الملل نداشته و اقدامی از سوی آمریکا و چند کشور اروپایی است و تصمیمی نیست که براساس یک اجماع و اتفاق نظر حقوقی در نهادهای حقوق بین المللی اتخاذ شده باشد، لذا پیگیری های بانک ها و همچنین رسیدگی های قضایی سرانجام به این نتیجه رسید که مسئله تحریم ازلحاظ حقوقی در دادگاه ها بررسی شود . البته ممکن است مسائل سیاسی در این موضوع دخیل باشد.
*آیا اینگونه اقدامات مقدمه لغو تحریم های بزرگ است یا خیر؟
خیلی نمی توان به طور جدی در رابطه با این موضوع نظر داد چرا که همه ی این ها بستگی به نوع تعامل و خواسته هایی که مطرح می شود دارد ،اگر آمریکا نسبت به سیاست های گذشته ی خود تجدید نظر کند که البته به نظر نمی رسد چنین کاری را انجام دهد ، آنگاه شاید به لغو تحریم های بزرگ بیانجامد.باید شرایط را سنجید چون برای آن ها مهم است که تا چه حد این خواسته منافع ملی مملکتشان را تامین می کند و واکنش نظام چگونه خواهد بود، بر این اساس است که مسیرهای بعدی خود را تعیین می کنند.
*چه محاسنی برای اقتصاد ما دارد؟
خیلی نمی تواند تاثیر گذار باشد چون در این ۳۴ سال همیشه این مسائل بوده ،فقط گاهی شدت و ضعف دارد. خوشبختانه ما تا حدودی توانسته ایم فارغ از این موضوعات کار خود را انجام دهیم اما به هر حال در برخی حوزه ها تعاملی وجود دارد و منافع مشترکی داریم که باید این را ، مورد بحث و نظر قرار دهیم که تا چه حد از این قضیه متاثر هستیم و آن نقاط تاثیر پذیر را شناخته و مدیریت کنیم.
*این تحریم ها نباید قانون گذارهای مارا به جهتی سوق دهد که در صورت ایجاد شرایط خاص اقتصادی ، کشور این چنین دچار آسیب و نوسان شود،نظر شما در این رابطه چیست ؟
برنامه های مجلس شورای اسلامی و قانون برنامه این موضوعات را در بر می گیرد اما باید یک طرح جامع ای وجود داشته باشد که اگر این کار از طرف دولت آغاز شود بهتر است ،همان طور که مقام معظم رهبری اشاره کرده اند اقتصاد مقاومتی، کار ابتکاری است .اگر دولت آغاز کند مطمئناً مجلس شورای اسلامی هم با همان روحیه مقاومت آمادگی تثبیت آن را دارد. دولت مجری این قوانین است و با توجه به منابعی که در اختیار دارد و احاطه ی کامل بر اقتصاد کشور ، می تواند در این زمینه لایحه ای به مجلس دهد که در مجلس هم با نظر مثبت مورد بررسی قرار گرفته و تبدیل به قانون شود، این راهکاری موثر است چرا که در بحث تحریم ها بیشترین بخشی که مورد هدف قرار گرفته اقتصاد کشور است ، اقتصاد مقاومتی می تواند پاسخ مناسبی به آن باشد و لازمه این اقتصاد مقاومتی نیز به کارگیری نیروهای متعهد و برنامه ای هدف مند است که بتوانیم تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم .
*باتوجه به شعار سال که بخش اول آن حماسه سیاسی بود تحقق یافت اما حماسه اقتصادی هنوز محقق نشده ،مجلس شورای اسلامی برای تحقق هرچه بهتر شعار سال چه کرده است؟
در این حوزه قوانین زیادی داریم و خلأ قانونی وجود ندارد که نیاز به کار فوری مجلس باشد در واقع ما در اجرا کمبودهایی را احساس می کنیم.اگر نیاز است موضوع و قانونی اصلاح شده یا طرح جدیدی ارائه شود این ها در موضع اجرای قوانین امکان پذیر است چرا که خیلی از موارد ابتر مانده و یا اصلاً اجرا نشده است.به عنوان مثال قانون هدفمندی یارانه ها که بخشی از آن اجرا شده و بخشی دیگر هنوز به اجرا در نیامده است و این به دلیل آن است که در مرحله ی اجرا خلاء ای وجود دارد که کار به اتمام نرسیده است.
* مرحله ی دوم هدف مندی یارانه ها به کجا انجامید؟
در حال حاضر مرحله ی دوم هدفمندی یارانه ها متوقف شده تا انشالله بسترهای لازم برای فاز دوم عملیاتی شود.باید شرایطی در زمینه ی تولید، منابع و آمادگی جامعه برای افزایش حامل های انرژی فراهم شود چرا که در این خصوص مجلس شورای اسلامی تاکید بر آن دارد که فاز اول هدفمندی یارانه ها به صورت کامل به اجرا در آید ، سپس فاز دوم با برنامه و تدبیر لازم اجرا شود.
تهیه و تنظیم :سید محمد مشکوة الممالک
بصیرت

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.