اقدامات علی ع در خانه نشینی ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۲۷۸ بازدید

اقدامات حضرت علی(علیه السلام) در طی ۲۵ سال چه بود؟

فعالیت هاى امام (علیه السلام) در این دوره در امور زیر خلاصه مى شد:
۱- عبادت خدا آن هم به صورتى که در شأن شخصیتى مانند حضرت على (علیه السلام) بود؛ تا آن جا که امام سجاد (علیه السلام) عبادت و تهجد شگفت انگیز خود را در برابر عبادت هاى جدّ بزرگوار خود ناچیز مى دانست.
۲- تفسیر قرآن و حل مشکلات آیات و تربیت شاگردانى مانند ابن عباس، که بزرگ ترین مفسر اسلام پس از امام (علیه السلام) به شمار مى رفت.
۳- پاسخ به پرسش هاى دانشمندان ملل و نحل دیگر، بالاخص یهودیان و مسیحیان که پس از درگذشت پیامبر (صلی الله علیه و آله) براى تحقیق درباره اسلام رهسپار مدینه مى شدند و سؤالاتى مطرح مى کردند که پاسخگویى جز حضرت على (علیه السلام)، که تسلط او بر تورات و انجیل از خلال سخنانش روشن بود، پیدا نمى کردند. اگر این خلاء به وسیله امام (علیه السلام) پر نمى شد جامعه اسلامى دچار سرشکستگى شدیدى مى شد و هنگامى که امام به کلیه سؤالات پاسخ هاى روشن و قاطع مى داد انبساط و شکفتگى عظیمى در چهره خلفایى که بر جاى پیامبر (صلی الله علیه و آله) نشسته بودند پدید مى آمد.
۴- بیان حکم بسیارى از رویدادهاى نوظهور که در اسلام سابقه نداشت و در مورد آن ها نصّى در قرآن مجید و حدیثى از پیامبر گرامى (صلی الله علیه و آله) در دست نبود. این یکى از امور حساس زندگى امام (علیه السلام) است و اگر در میان صحابه شخصیتى مانند حضرت على (علیه السلام) نبود، که به تصدیق پیامبر گرامى (صلی الله علیه و آله) داناترین امت و آشناترین آن ها به موازین قضا و داورى به شمار مى رفت، بسیارى از مسائل در صدر اسلام به صورت عقده ى لاینحل و گره کور باقى مى ماند. همین حوادث نوظهور ایجاب مى کرد که پس از رحلت پیامبر گرامى (صلی الله علیه و آله) امام آگاه و معصومى به سان پیامبر در میان مردم باشد که بر تمام اصول و فروع اسلام تسلط کافى داشته، علم وسیع و گسترده ى او امت را از گرایش هاى نامطلوب و عمل به قیاس و گمان باز دارد و این موهبت بزرگ، به تصدیق تمام یاران رسول خدا، جز در حضرت على (علیه السلام) در کسى نبود. قسمتى از داوری هاى امام (علیه السلام) و استفاده هاى ابتکارى و جالب وى از آیات در کتاب هاى حدیث و تاریخ منعکس است.
۵- هنگامى که دستگاه خلافت در مسائل سیاسى و پاره اى از مشکلات با بن بست روبرو مى شد، امام (علیه السلام) یگانه مشاور مورد اعتماد بود که با واقع بینى خاصى مشکلات را از سر راه آنان بر مى داشت و مسیر کار را معین مى کرد. برخى از این مشاوره ها در نهج البلاغه و در کتاب هاى تاریخ نقل شده است. ۶- تربیت و پرورش گروهى که ضمیر پاک و روح آماده اى براى سیر و سلوک داشتند، تا در پرتو رهبرى و تصرف معنوى امام (علیه السلام) بتوانند قلّه هاى کمالات معنوى را فتح کنند و آنچه را که با دیده ظاهر نمى توان دید با دیده دل و چشم باطنى ببینند.
۷- کار و کوشش براى تأمین زندگى بسیارى از بینوایان و درماندگان؛ تا آن جا که امام (علیه السلام) با دست خود باغ احداث مى کرد و قنات استخراج مى نمود و سپس آن ها را در راه خدا وقف مى کرد. این ها اصول کارها و فعالیت هاى چشمگیر امام (علیه السلام) در این ربع قرن بود.
(فروغ ولایت، آیت الله سبحانی، ص۱۴۶.)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.