القاب امام زمان(عج)-دعای ندبه ۱۳۸۷/۱/۲۴ - ۲۲۰ بازدید

چه القابی از امام زمان(عج) در دعای ندبه آمده است؟ و چه القابی از ایشان در دعای ندبه نیست؟ منظور از «یا بن النبا العظیم» در دعای ندبه چیست؟

پاسخ این پرسش مهم و گسترده است که در این جا به اجمال اشاره می شود :
برخی از القاب امام زمان (عج) که در دعای ندبه آمده است عبارتند از :
بقیه الله ، المنتظر ، المرتجی ، المدخر ، المتخیر، محیی معالم الدین ،قاصم شوکه المعتدین ، هادم ابنیه الشرک النفاق ، مبید اهل الفسوق و العصیان و الطغیان، حاصد فروع الغی و الشقاق ، طامس آثار الزیغ و الاهوا ، قاطع الحبائل الکذب و الافتراء ، مبید العتاه و المرده ، مستاصل اهل اعناد و التضلیل و الالحاد ، معز الاولیا و مذل الاعدا ، جامع الکلمه علی التقوی ، باب الله ، وجه الله ، السبب المتصل بین الارض و السماء ، صاحب ، مولف شمل الصلاح و الرضا ، الطالب ، المطالب ، المنصور ، المضطر ، صدر الخلایق ، یابن الساده المقربین ، ابن النجبا ، ابن الهداه المهدیین ، ابن الخیره المهدیین ، و...
در کتاب نجم الثاقب نیز موارد متعددی از القاب شریف امام زمان (عج) آمده است که بدان مراجعه شود .
اما در معنای یابن النبا العظیم که پرسش شده بود در روایات از امام علی (ع) به نبا عظیم یاد شده است و در تفسیر این آیه هم امام علی (ع) ذکر شده است پس مراد از یابن النبا العظیم امام زمان (ع) است و نسبت آن حضرت با امام علی (ع) بیان شده است . برای مطالعه بیشتر به کتاب نجم الثاقب اثر مرحوم محدث نوری و شرح دعای ندبه اثر مرحوم سید محی الدین علوی طالقانی مراجعه شود .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.