الگو گرفتن از اهل بیت - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹ - ۱۲۴ بازدید

چگونه زندگی اولیای دین را الگو قرار دهیم؟

از ارتباط شما با این مرکز خوشحالیم.
الگو قراردادن شخصیت ها به این معنا است که اصول کلى و خط مشى آنان را شناسایى کرده و متناسب با شرایط زمانى پیاده کرد؛ مثلاً عبادت، تقوا و عفاف، تربیت صحیح فرزند، زهد و ساده زیستى، خدمت به تهى دستان، خدمات اجتماعى، هوشیارى سیاسى، دانش وسیع دینى، شهامت در دفاع از حق و... از ویژگى هاى بارز حضرات معصومین علیهم السلام بوده است و براى هر فرد مسلمان مى تواند الگو باشد.
الگو قرار دادن اهل بیت فرایندی است که در پی شناخت آنها وایجاد دوستی و رابطه عمیق باآنها حاصل می گردد و دارای دو مرحله اساسی و محوری است :
1- شناخت و معرفت : مرحله اول در عمل به دستورات و پیروی از اهل بیت –ع- آشنایی با آنها و بینش و منش و روش و رهنمود ها و خواسته های آنها است . پس قدم اول در این راه نورانی معرفت است ؛ اگر ما با جایگاه والای اهل بیت و مقام عظیم و منزلت بس بلند و الهی آنها آشنا شویم و پیام و برنامه های آنها را به خوبی دریافت نماییم و باور کنیم که اهل بیت پیامبر –ع- تنهاراه سعادت ما و یگانه وسیله نجات و رسیدن به کمالات و تعالی روحی و مادی هستند و تنها با الگو قرار دادن آنها می توان به اهداف بلند انسانی و الهی رسید؛ آن گاه به این نتیجه می رسیم که باید نحوه سلوک بندگی وپیمودن راه تکامل معنوی را از آنها فرا گرفت و در عمل مسیر آنها را پیمود و بر طبق دستورات و رهنمود های آنها رفتار کرد . شناخت اوصاف و کمالات اهل بیت ، به طور طبیعی شیفتگی و محبت نسبت به آنها را در پی دارد . لازم به تذکر است که برای شناخت اهل بیت سه راه وجود دارد :
1- مطالعه تاریخ زندگانی آنها
2- مطالعه و تفکر در سخنان ایشان
3- شناخت خداوند ، زیرا با شناخت حضرت حق و صفات او می توانیم بفهمیم که اهل بیت که متصف به اسما و اوصاف الهیند چه ویژگی هایی دارند .
2- اطاعت و پیروی :اگر کسی شناخت لازم و کافی از اهل بیت –ع-پیدا کرد ، اطاعت از آنان را بر خود لازم می داند . اطاعت و پیروی از آنان به معنای عمل کردن به سخنانشان و اجتناب از محرمات و عمل کردن به واجبات است . هم شکلی با آن سروران ، متخلق شدن به اخلاق آنان در سخن و عمل ، دوست داشتن امور و افرادی که آنها دوست می دارند و متنفر بودن و بیزاری ازچیز ها وکسانی که ایشان مبغوض می دارند از لوازم این طاعت و پیروی است . ولی گاهی چون شناخت در آن حد بالا نیست چه بسا فرد نسبت به اوامر آنها سر پیچی کند . عصیان به هر اندازه باشد به همان مقدار کدورت و بغض می آورد و کدورت و بغض ضد صفا و محبت است . پس هر اندازه اوامر آنها مورد عصیان واقع گردد به همان مقدار بغض و کدورت نسبت به آنها در دل ایجاد می گردد و بر عکس هر اندازه نسبت به اوامر آنها اطاعت شود به همان اندازه حب و صفا محبت دل را فرا می گیرد . البته شناخت و به دنبال اطاعت و پیروی دارای درجات و مراتب فراوانی است و رسیدن به درجات عالی آن نیازمند صبر و تحمل و تمرین و تلاش و کوشش فراوان است که به طور معمول و طبیعی در طی سالیان دراز حاصل می گردد و باید این درجات را با قدم صدق و شوق به تدریج و یکی یکی پیمود و پشت سر گذاشت .
ر. ک : امامت ، شهید دستغیب شیرازی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.