امام جماعت؛ محراب نماز ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ - ۱۵۵۷ بازدید

سلام
اینکه امام جماعت میره تو محراب دستور خاصی در روایات و شرع هست؟
ایا توی اون مکان تنگ بودن موضوعیت دارد یا پایینتر بودن نسبت به مامومین
ممنون

بله، در شرع نسبت به محراب نماز و امام جماعت دستوراتی وارد شده است.
محراب بر وزن مِفعال، اسم مکان است. در تعابیر اهل معنا، محل حرب با شیطان ونفس اماره را گویند. به همین دلیل در مذهب شیعه آنرا گود میسازند تا از بروز غرور در نفس امام جماعت جلو گیری کند .
البته از منظر فقهی گودی محراب به این خاطر است که مکان ایستادن امام باید از محل ایستادن مامومین بالاتر نبوده و حداقل مساوی باشد، فلذا در مسجد باید کف محراب عبادت از محل ایستادن ماموم پائینتر باشد. گودی محراب تداعی کننده سنگر مجاهدین و مبارزین در جبهه های جنگ است. و این خود به امام جماعت این معنا را القاء می کند که در چه جایگاه خطیری قرار داشته و وظیفه دفاع از حقانیت دین را بر عهده دارد.
فلسفه اینکه امام جماعت در محراب بایستد شاید این است که محراب چند ویژگی دارد که در سایر نقاط نیست.(البته اینکه مستحب است امام جماعت در محراب بایستد در رساله های عملیه نیامده است)
1- محل ثابت و دائمی اقامه نماز امام جماعت است، که در احکام مکان نماز گذار مستحب است نمازگذار جای ثابت و مصلی مخصوص داشته باشد حتی در خانه.
2- همانطور که در مطلب قبل گذشت یک حالت معنوی خاصی دارد که موجب می شود امام جماعت خود را در یک حالت و مقام ویژه ای ببیند که خشوع وخضوع بیشتری داشته باشد.
3- جایگاهی است که جلوترین مکان برای ایستادن به نماز در نماز جماعت است و جایگاه امام که باید جلوتراز بقیه باشد در نماز جماعت حفظ می شود.
4- نماد و نشانه ای است که سمت قبله را در داخل مسجد نمایان می کند.
5- آیاتی در مورد محراب و اینکه پیامبران هم برای خود محراب مخصوصی برای عبادت داشتند وجود دارد.
و... . موفق باشید

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید