امام جماعت زن ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۱۲۱۵ بازدید

آیا زن مى تواند امام جماعت شود؟

به عنوان مقدمه باید گفت که:
اولا: بنا به قول مشهور فقها زن در تمام نمازها از جمله در نمازهاى یومیه، مى توانند براى زنان امامت نماید، ولى براى مردان نمى توانند امامت کنند.
ثانیا: همان گونه که مردان، داراى اندیشه، اراده و اختیارند و براى رسیدن به تکامل و قرب الهى وظایف و تکالیفى بر عهده آنهاست، زن ها هم همین گونه هستند و در این جهت، هیچ امتیازى بین زن و مرد وجود ندارد، ولى در بعضى احکام و وظایف با یک دیگر متفاوتند. وظایفى به عهده مردان است و بر عهده زنان نیست و بالعکس و این تفاوت براى این است که طبیعت و آفرینش زن و مرد متفاوت است.
اما آنچه که به عنوان پاسخ لازم است گفته شود این است که زنان از لحاظ فیزیولوژى و نوع آفرینش داراى سه ویژگى هستند که این ویژگى موجب شده تا بر اساس قوانینى که خداى متعال، به مقتضاى حکمت بالغه خود وضع نموده، وظیفه امامت جماعت از دوش زنان برداشته و به مقتضاى آفرینش آنها وظایف دیگرى را به آنها محول نماید. این سه ویژگى از قرار ذیل مى باشد:
الف - غلبه احساس در زنان:
در علم فیزیولوژى گفته شده زنان از نظر مغز، قلب، شریان ها، اعصاب و عضلات بدنى، با مردان تفاوت دارند. در زندگى زنان، «احساس» و در حیات مردان تعقّل غلبه دارد. (البته عموم زنان و مردان این گونه هستند) و به علت همین تفاوتى که در آفرینش زن و مرد وجود دارد، قوانین اسلام هم با آفرینش انسان سازگار است، به همین جهت، در اسلام، وظایف و تکالیف عمومى و اجتماعى که به تعقل و صلابت بیشترى نیاز دارد؛ مانند حکومت، امامت، قضاوت، جهاد ابتدایى و... به عهده مردان قرار داده شده است و وظایفى را که ارتباطش با احساس، بیشتر از تعقّل است و زن، بهتر از مرد مى تواند از عهده آن برآید؛ مانند پرورش و تربیت اولاد و آشنا کردن آنها به وظایف اجتماعى، تدبیر منزل و... مخصوص زنان قرار داده است.
ب - جاذبه جنسى زنان براى مردان
نوع آفرینش زن بگونه اى مى باشد که هر گونه رفتار و گفتار و حرکات او موجب تحریک جنسى مردان مى گردد و از آنجا که عفت و عصمت زن از منظر اسلام اهمیت بسیارى دارد، خداوند متعال، بعضى از کارهاى اجرایى، مانند امامت جماعت را که سر کار انسان با نامحرمان بسیار است به عهده مردان گذاشته است. به ویژه این که در صورت امامت جماعت واقع شدن زن و جلوتر ایستادن وى در نماز که به طور معمول برجستگى هاى او در منظر نامحرمان قرار و صداى وى به گوش دیگران مى رسد ممکن است به جاى حضور قلب نمازگزاران، زمینه انحراف آنها را فراهم گردد؛ لذا عفّت زن اقتضا مى کند که امامت جماعت مردان بر عهده آنها نباشد.
ج - عادت ماهانه زنان
وجود برخى محدودیت ها در پاره اى از ایام براى زنان همچون ایامى که عادت ماهیانه دارند و یا در ایام باردارى و وضع حمل که در این ایام یا اصل تکلیف نماز از آنها ساقط شده و یا قادر به حضور در مساجد نمى باشند موجب مى شود که مسئولیت امامت نسبت به مردان را نتواند انجام دهند.
به خصوص این که این گونه امور از خصوصى ترین مسائل شخصى یک زن مى باشد که در صورت قبولى امامت جماعت توسط آنها این مساله به عنوان یک مساله عمومى آشکار مى شود؛ چرا که باید نماز جماعت مثلا مسجدى در هر ماه به مدت مشخصى - که براى همه معلوم است - تعطیل شده و یا به شخص دیگرى واگذار گردد و این امر با حفظ آبروز افراد منافات پیدا مى کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.