امام حسین در قرآن ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ - ۸۴۱ بازدید

مگر گفته نشده که قرآن کریم حتی از کوچکترین نکته ها حتی نکته های علمی هم سخن گفته؟پس چرا از امام حسین که این همه شخصیت بزرگی بودن چیزی آورده نشده؟

پرسشگر گرامی! آنچه نقل کرده اید گفته ناتمامی است، و به فرض هم که تمام باشد کار هر کسی نیست که از طریق قرآن به تمام جزئیات علمی واقف شود و اطلاع یابد. قرآن کریم، نوعا محورها، موضوعات، مسائل، ارکان، اصول و قواعد اساسی را بیان می کند و به مانند قانون اساسی است. و بسیاری از جزئیات در مسیر هدایت هم در سنت و سیره پیامبر(ص) و ائمه معصوم (ع) آمده است. بنابرقرآن کریم صرفا یک کتاب علمی نیست اما از علم و حد و حدود آن صحبت کرده است. و کتاب صرف سیاسی،اجتماعی، حکومتی و ... نیست اما از سیاست، اجتماع و ولایت و ... صحبت می کند. لذا گر چه از روی حکمت  و به مصالحی به صورت صریح از امام حسین(ع) و ائمه دیگر در قرآن نام برده نشده است اما با ذکر آیات در موضوعات و مسائلی چون: اتمام دین و اکمال نعمت در روز غدیر خم در ضمن آیه سه سوره مائده، طهارت اهل بیت پیامبر(ص) یعنی پنج تن آل عبا از هر گناه در ضمن آیه سی و سه سوره احزاب، جریان مباهله با مسیحیان نجران در آیه 61 سوره آل عمران، و ...  به ولایت علی(ع) و ائمه به حقّ اشاره کرده، و روایات شیعه و سنی هم با نقل سبب و شأن نزول در ذیل آیات مذکور جزئیات را مشخص کرده اند به این که آیات در مورد پنج تن آل عبا و امام حسین (ع) نازل شده اند. (دقت کنید) جهت اطلاع بیشتر از تفسیر آیات مورد اشاره به ذیل آنها در تفسیر المیزان و نمونه مراجعه کنید.
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.