امام خمینی(ره) و آیت الله سیستانی-دیدگاه های آیت الله سیستانی- ۱۳۹۰/۸/۱۵ - ۵۴ بازدید

آیت الله سیستانی همانند حضرت امام (ره) از جهت مبنای نظری معتقد به پیوند و همبستگی دین و سیاست می باشند از این رو به عنوان یک وظیفه شرعی همواره نسبت به امور جوامع اسلامی و سرنوشت مسلمانان حساسیت داشته و با توجه به آموزه های دینی و قواعد مسلم فقهی پذیرفتن ولایت دشمنان خدا و همراهی با بیگانگان و تسلط کفار بر سرزمین های اسلامی را نمی پذیرند.نگاهی به چگونگی عملکرد آیت الله سیستانی در قبال مردم مسلمان عراق خصوصاً بعد از زمان اشغال نظامی این کشور به خوبی مشخص کننده ابعاد استعمار ستیزی این عالم مجاهد و مبارزه سرسختانه ایشان بر علیه تسلط کفار بر سرزمین اسلامی عراق می باشد.
آیت الله سیستانی همانند حضرت امام (ره) از جهت مبنای نظری معتقد به پیوند و همبستگی دین و سیاست می باشند از این رو به عنوان یک وظیفه شرعی همواره نسبت به امور جوامع اسلامی و سرنوشت مسلمانان حساسیت داشته و با توجه به آموزه های دینی و قواعد مسلم فقهی پذیرفتن ولایت دشمنان خدا و همراهی با بیگانگان و تسلط کفار بر سرزمین های اسلامی را نمی پذیرند.
نگاهی به چگونگی عملکرد آیت الله سیستانی در قبال مردم مسلمان عراق خصوصاً بعد از زمان اشغال نظامی این کشور به خوبی مشخص کننده ابعاد استعمار ستیزی این عالم مجاهد و مبارزه سرسختانه ایشان بر علیه تسلط کفار بر سرزمین اسلامی عراق می باشد. بعد از اشغال نظامی عراق آیت الله سیستانی با توجه به اینکه شیعیان اکثریت آن کشور را تشکیل می داده و از ظرفیت و امکانات مساعد و بالایی برای پیروزی در یک رقابت سیاسی مسالمت آمیز برخوردار بودند ، در کنار فعالیت های زیر بنایی فرهنگی ، روش مبارزه مردمی و سیاسی را برگزیدند . از این رو از زمان اشغال عراق به سرعت برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک ، تهیه قانون اساسی عراق و تشکیل دولتی مردمی را با توجه به نفوذی که در میان شیعیان داشتند ، مصرانه پی گیر بودند و در این زمینه با درایت ، نبوغ و تدابیر ویژه ای که مبذول داشتند ، توانستند تمامی کارشکنی های اشغالگران را در ایجاد اخلال در شکل گیری حکومت مردمی و مسلمان عراق خنثی ساخته و بسیاری از اهداف و نقشه های شوم آنان را نقش بر آب نمایند. بحمدلله با در پیش گرفتن این روش مبارزه تا کنون بیشترین دستاوردها را برای مردم عراق و منطقه به ارمغان آورده اند. و این در حالی است که بنا به اعتراف روزنامه آمریکایی واشنگتن پست : « آیت الله سیدعلی سیستانی نه تنها جورج بوش و هیچ یک از فرماندهان آمریکایی در عراق را به حضور نپذیرفت، بلکه آنها را همچون عروسک خیمه شب بازی کنترل می کند...
آیت الله سیستانی هم اکنون قدرتمندترین چهره در عراق است و شیعیان نیز که اکثر جمعیت عراق را تشکیل می دهند، قوی ترین نیرو سیاسی در عراق هستند و هدایت دولت و وزارت کشور عراق را نیز در دست دارند.» (ر.ک : روزنامه کیهان ، دوشنبه ۸ آبان ۱۳۸۵)
علاوه بر ارتباط دین و سیاست ، حضرت آیت الله سیستانی نیز همانند امام (ره) و سایر فقهای شیعه معتقد به ولایت فقیه می باشند و آن را پذیرفته اند ایشان در این زمینه معتقدند: «ولایت فقیه در زمان غیبت در امور عامه ثابت می شود و حکم حاکم شرعی عادل که مورد قبول عامه مؤمنین است در مواردی که نظام جامعه بر آن متوقف است، نافذ است.» ایشان می فرمایند: «حکم کسی که ولایت شرعی دارد در امور عامه که نظام جامعه و معاش مردم به آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر.»( خبرگزاری فارس، «استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم) اقدامات و عملکردهای ایشان خصوصا در حوادث عراق بعد از اشغال، همگی حکایت از پای بندی ایشان به این اصل مهم الهی در دوران غیبت امام زمان(عج) می باشد.
در هر صورت ایشان مانند بسیاری از علمای دیگر ممکن است در موضوعات فقهی یا اجتماعی بر اساس دیدگاه اجتهادی خویش نظری خاص داشته باشند که البته اطلاع دقیق از این موارد نیازمند مراجعه به آثار علمی و تالیفات ایشان و مقایسه با نظرات سایر فقهاست .
برای اطلاع بیشتر در زمینه اندیشه های آیت الله سیستانی می توانید به منابع ذیل مراجعه نمایید :
۱. منهاج الصالحین
۲. مسائل منتخب
۳. تعلیقه عروه الوثقی
۴. http://www.sistani.org.
همچنین براى آگاهى در مورد اندیشه های سیاسی امام (ره) ر.ک:
۱- امام خمینی (ره)، ولایت فقیه.
۲- کاظم قاضى زاده، اندیشه هاى فقهى سیاسى امام خمینى.
۳ . اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) ، یحی فوزی نشر معارف .
۴ . کتاب البیع ، امام خمینی (ره) .
۵ . دین و دولت در اندیشه سیاسی اسلام , محمد سروش .
۶ .http://www.imam-khomeini.com/ (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱۹/۱۰۰۱۰۲۰۵۹)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.