امام سجاد (ع) علی اوسط ۱۳۹۷/۰۲/۱۳ - ۵۶۹۷ بازدید

آیا از نظر سنی امام سجاد علیه السلام بزرگتر از حضرت علی اکبر بودند؟

بسیاری از رخدادهای تاریخ اسلام، تاکنون محل اختلاف بین علمای علوم نقلی و عقلی است و یکی از این موارد اختلافی، درباره اولاد ذکور حضرت سیدالشهدا امام حسین (ع) است که بر اساس آن عده‌ای بر این باورند که حضرت امام سجاد از نظر سن کوچکتر از حضرت علی‌اکبر بوده و عده‌ای هم بر این اصرار دارند که حضرت سجاد (ع) بزرگتر از حضرت «علی‌اکبر» و در واقع، «علی الاکبر» همان امام سجاد (ع) بوده است.حضرت علی اکبر (ع) از نظر سن بزرگتر بوده یا حضرت سیدالساجدینبرخی علی اکبر را کوچکتر از حضرت امام زین‌العابدین می‌دانند، و سن آن حضرت را به هنگام شهادت 18ـ19 سال آورده است و برخی حتی کمتر نیز ذکر کرده‌اند. اما بسیاری سن آن حضرت را بیش از سن امام سجاد (ع) دانسته‌ و به همین اعتبار ایشان را «علیِّ اکبر» معرفی کرده‌اند. بر اساس این منابع سن حضرت علی‌ اکبر در هنگام شهادت 27 سال بوده است.این مسئله مورد اختلاف علمای شیعه است. برخی ایشان را کوچکتر از حضرت امام زین العابدین می‌دانند، از جمله شیخ مفید در کتاب «ارشاد» و ابن‌شهرآشوب در «المناقب» که سن آن حضرت را به هنگام شهادت 18ـ19 سال آورده است و برخی حتی کمتر نیز ذکر کرده‌اند. اما بسیاری سن آن حضرت را بیش از سن امام سجاد (ع) دانسته‌ و به همین اعتبار ایشان را «علیِّ اکبر» معرفی کرده‌اند؛ از جمله ابن‌سعد در «طبقات»، ابن‌فندق در «لباب الانساب»، طبری در «تاریخ طبری»، و ابوالفرج اصفهانی در «مقاتل الطالبیین». بر اساس این منابع سن حضرت علی‌ اکبر در هنگام شهادت 27 سال بوده است.البته به دلایلی می‌توان نظر دوم را نسبت به نظر اول ارجح دانست از جمله آن‌که سال ولادت ایشان در منابع دوم، 33 هجری قمری ذکر شده است و برخی از نصوص تاریخی تصریح دارند که ایشان در زمان خلافت عثمان دیده به جهان گشود و حال آن‌که سال ولادت امام سجاد(ع) 38 هجری قمری و در زمان خلافت امام امیرالمؤمنین(ع) بوده است. دلیل دیگر آن‌که در مجلس ابن‌زیاد وقتی عبیدالله از حضرت سجاد، سؤال کرد: اسم تو چیست؟ حضرت در جواب فرمود: علی بن الحسین. پرسید: مگر خداوند علی بن الحسین (ع) را نکشت؟ فرمود: برادری داشتم که از من بزرگتر و نامش علی بود و شما او را کشتید. این جریان را ابوالفرج در «مقاتل الطالبیین» آورده است.براین اساس امام سجادعلیه السلام همان علی اوسط می باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
اگر اسم امام سجاد علی اوسط است چرا شیعیان از علی اوسط برای نامگذاری فرزندان خود استفاده نمیکنند درحالیکه نام های علی اصغر و علی اکبر به کرات مورد استفاده قرار گرفته است
پرسمان
سلام علیکم، جواب اجمالی :
در برخی از نقاط کشور استفاده می‌شود اما برای فامیل بیشتر استفاده شده تا اسم به تنهایی.
بله نام امام سجاد(ع) هم مثل دو برادر دیگرشان علی بوده است و در کتب و منابع معروف به علی بن الحسین(ع) است که به علت پرداختن به ادعیه و مناجات و بکا و گریه معروف به سجاد است . و نام سجاد در میان شعیان مرسوم و معروف است .
در باره سن فرزندان امام حسین(ع) در منابع اختلاف وجود دارد . برخی امام سجاد(ع) را برادر بزرگتر و برخی علی اکبر را برادر بزرگتر دانسته اند .
گفته می شود ، امام حسین(ع) نام فرزندان پسر خود را علی گذاشت و چون سه فرزند پسر به نام علی داشت ، پسر بزرگتر معروف به علی اکبر ( شهید در کربلا ) و فرزند وسطی علی اوسط معروف به سجاد و فرزند کوچک ( طفل رضیع و شیر خواره - کمتر از دو سال احتمالا شش ماهه شهید در کربلا ) معروف به علی اصغر بود . در میان شعیان نام گذاری فرزندان پسر بیشتر، به علی اکبر و سجاد و علی اصغر مرسوم است .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.