امام مهدی و یاران از جنس فرشته ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۸۳ بازدید

آیا سربازان امام زمان عجل الله تعالی فرجه فرشته‌ها و نیروهای آسمانی و نیز مردم ؟

در تفسیر آیه مبارکه اول از سوره نحل به نقل از امام صادق علیه السلام : امام صادق (علیه ‌السلام) در تفسیر آیه شریفه « اتی أمر الله فلا تستعجلوه » فرمود : « هُوَ أمرنا اَمْرَ اللهَ عَزَّ وَ جلّ ان لا تستعجل به حتّی یؤَیّد بثلاثه أجناد : الملائکه و المؤمنین و الرعب » یعنی : آن امر ، اشاره به امر ما می‌باشد . خداوند دستور می‌دهد که در مورد آن شتاب نورزیم ، خداوند به هنگامه قیام امام مهدی به وسیله سه لشکر ، فرشتگان ، مؤمنان و سلاح ترس و رعب ، او را برابر موانع و دشمنان یاری می‌کند و بر همگان پیروزیش می‌بخشد . امام باقر علیه ‌السلام فرمودند : « لو خرج قائم آل محمد صلی الله علیه و آله لنصره الله بالملائکة المسومین و المردفین و المنزلین و الکروبیین یکون جبرائیل امامه و میکائیل من یمینه و اسرافیل من سیاره والرعب یسیر مسیره شهر امامه و خلفه و عن یمینه و عن شماله و الملائکة المقربون »
یعنی هنگامی که قائم آل محمد صلی الله علیه و آله ظهور نماید ، خداوند او را به وسیله گروه فرشتگان نشاندار، پیاپی ، فرود آورده شده و مقرب یاری خواهد کرد . جبرئیل ،‌فرشته‌ای امین وحی پیشاپیش آن حضرت و میکائیل سمت راست و اسرافیل سمت چپ او خواهد بود و ترس و رعب به مسافت یک ماه پیشاپیش و سمت راست و طرف چپش حرکت خواهد کرد و فرشتگان مقرب در کنار او .
امام صادق علیه السلام فرمودند : « اذا قام القائم عجل الله تعالی فرجه نزلت ملائکة وهم خمسة آلاف » یعنی هنگامی که قائم عجل الله تعالی فرجه قیام کند ، فرشتگانی که به صورت گروه پنج‌هزار نفری در بدر به یاری پیامبرصلی الله علیه و آله آمدند ، فرود خواهند آمد.
البته مراد از یاری فرشتگان در جنگ بدر ، جنگیدن آنان با کفار و مشرکان نبود، بلکه به مفهوم تشویق مسلمانان وایجاد رعب و ترس در قلوب مخالفان بود همانگونه که در قرآن این موضوع به صراحت بیان شده است : «انی ممدکم بألف من الملائکة‌ مردفین ما جعله الله الا بشری و لتطمئن به قلوبکم » (سوره انفال، آیه 9 و 10)
منابعی که می‌توانید در این رابطه به آن مراجعه کنید :
1ـ تفسیر المیزان ،ج 9 ،ص 17 .
2ـ امام مهدی از ولات تا ظهور ، ترجمه و تحقیق علی کرمی و سید محمد حسینی.
3ـ غیبت نعمانی ،ص 352 .
4ـ بحارالانوار ،ج 52 ، ص 191 .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.