امام مهدی علیه السلام و اعمال ما ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۲۲ بازدید

اگر امام زمان همیشه از حال ما خبر دارد پس چرا میگویند هفته ای دوبار نامه اعمالمان بدستشان میرسد،؟مگر همیشه از اعمال ما خبر ندارد؟

دو مطلب بسیار مهم دیدن اعمال و عرضه نمودن اعمال دو مبحث و عنوان جدا از هم و متفاوتند . هر دو مقام برای خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام در محل خود ثابت شده و بر اهل ایمان روشن است . مواردی مانند اختیار و مختار در دیدن یا توجه ننمودن به اعمال در دیدن آنها نیز مقبول اهل فن است . گواه و شاهد بودن پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام بر رفتارهاى مردم، در آیاتى از قرآن کریم مانند : سوره مبارکه نساء (4)، آیه شریفه 41. و روایات بیشماری وارد شده است .
آگاهى از حقایق و ژرفاى رفتارهاى مردم در دنیا، از جهت نیل به نیک بختى یا تیره روزى، پذیرفته شدن یا رد شدن در پیشگاه الهى، امتحان فرمانبرى یا سرپیچى از احکام الهى و سپس گواهى دادن بر آن در روز قیامت است. مراد از گواه بودن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بر رفتارهاى ما، آگاهى از اعمال ما است و منظور از دیدن اعمال بنا بر مشهور نوعی دیدن با «چشم دل» است . همچنان که خداوند ناظر و آگاه بر اعمال است، بدون اینکه چشم مادى داشته باشد.
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چشم خدا در میان انسان ها است «السلام علیک یا عین الله فى خلقه»؛ مفاتیح الجنان، ص 106 و 992. و بر کل هستى و همه جوامع انسانى، اشراف و نظارت کامل دارد «و عینک الناظرة باذنک»؛ مفاتیح الجنان، ص 106 و 992..
بر اساس روایات مختلف و تفاسیر، اعمال و تقدیرات در شب قدر و توسط ملائکه و روح و در کل مدت حیات ما نیز بر امام زمان ارواحنا فداه بخصوص در روزهای دوشنبه و پنج شنبه عرضه مى شود و او از همه آنها مطلع است. امام علیه السلام همچون پدرى مهربان، از شیعیان خود مراقبت مى کند و در لحظات سرنوشت ساز، با شیوه هاى مختلف به یارى آنها مى شتابد و چنان که در توقیع شریف آن حضرت به شیخ مفید آمده است :
«فانّا نُحیط علما باَنبائکم و لا یعزب عنّا شى ءٌ من أخبارکم»؛ احتجاج طبرسى، ج 2، ص 596. ؛ «ما بر اخبار و احوال شما، آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع و احوال شما، بر ما پوشیده و مخفى نیست».
حضرت على علیه السلام در حدیثى در این باره مى فرماید:
«لیس یغیب عنّا مؤمن فى شرق الارض و لا فى غربها»؛ ؛ یوم الخلاص، ج 2، ص 648. «هیچ مؤمنى در شرق و غرب زمین، از نظر ما غایب نیست».
امام صادق علیه السلام نیز فرموده است :
«انّ الدنیا لتمثّل للامام مثل خلقة الجوز فلا یعزب عنه شى ءٌ»؛ اختصاص، ص 217. ؛ «آسمان و زمین در نزد امام، چون پاره گردویى حاضر و نمایان است».
در واقع بر اساس احادیث فراوان ،فرشتگان الهی مقدّرات و اعمال را نزد «ولىّ مطلق زمان» مى آورند و بر او عرضه مى دارند و به او تسلیم مى کنند. این واقعیت همواره بوده و خواهد بود. ستار بودن ولىّ حق پرتوى از ستار بودن خداوند است و از آن جدا نیست، همانطورى که خود حجت الهى تجلى کمال (و جمال و جلال حق است) و ظهور کامل و تمام عیار صفات حسناى ربوبى است. اینجا هم دوگانگى وجود ندارد.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.